1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. بررسی انتشار اطلاعیه‌های جایگزینی خودروسازان

بررسی انتشار اطلاعیه‌های جایگزینی خودروسازان

25 دی 1398
  • 1

خودروسازان همچنان اقدام به انتشار اطلاعیه‌هایی در ارتباط با تبدیل محصولات معوقه خود می‌کنند. این اقدام در حالی در دستورکار خودروسازان قرار دارد که به‌نظر می‌رسد افزایش تیراژ به نسبت سال گذشته و همچنین حرکت به سمت توقف تولید خودروی ناقص نیز نتوانسته مانعی برای انتشار اطلاعیه‌های خودروساز در ارتباط با طرح‌های جایگزینی محصولات باشد.

پیش‌تر شرکت‌های خودروساز در پیش‌فروش‌های خود، اقدام به عرضه محصولات حاضر در سبد فروش می‌کردند، حال که زمان تحویل این خودروها رسیده، طی اطلاعیه‌هایی به پیش‌خرید‌کنندگان پیشنهاد می‌دهند که در طرح‌های تبدیل، مشارکت و اقدام به تبدیل محصولات پیش‌خرید شده با محصولات جایگزین کنند.حتی یکی از خودروسازان پا را فراتر گذاشته و در آخرین اطلاعیه خود در زمینه تبدیل خودروهای پیش‌فروش شده اعلام کرده است که خریدارانی که در موعد مقرر نسبت به تکمیل وجه اقدام کرده‌اند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

بر اساس قوانین حاکم بر قراردادهای پیش‌فروش خودرو، شرکت‌های خودروساز موظف هستند یک ماه قبل از موعد تحویل به خریداران، دعوت‌نامه تکمیل وجه را صادر کنند، بعد از تکمیل وجه توسط مشتریان خودروسازان در بازه زمانی یک ماهه می‌توانند خودروی خریداری‌شده را در اختیار مشتریان قرار دهند.بر این اساس مشخص است که پیش‌خرید‌کنندگان به امید تحویل خودروی موردنظر خود در موعد مقرر اقدام به تکمیل وجه می‌کنند، این در شرایطی است که خودروسازان پس از گذشت چند ماه از تکمیل وجه تازه اعلام می‌کنند که خریداران نسبت به دریافت خودروی جایگزین اقدام کنند.اما چه دلایلی شرکت‌های خودروساز را به سمت انتشار اطلاعیه‌های جایگزین خودرو سوق می‌دهد.

در این زمینه دو سناریو قابل طرح است:

سناریوی اول به وضعیت تحویل معوقات شرکت‌های خودروساز مرتبط است. پیش‌فروش گسترده خودرو که در سال گذشته اتفاق افتاد همچنان عملکرد شرکت‌های خودروساز را تحت‌تاثیر قرار داده است. در این بین اگرچه دو خودروساز بزرگ کشور با انتشار اخباری همچون به‌روز کردن معوقات در این شرکت‌ها، بر تحویل خودروهای ثبت‌نامی سال گذشته تاکید دارند با این حال به‌نظر می‌رسد که بخشی از تولیدات همچنان به سمت تحویل خودروهای معوق پیش می‌رود. بر‌این‌اساس تبدیل تعهدات این شرکت‌ها، بیانگر آن است که بخش زیادی از تولیدات همچنان به تعهدات معوق خودروسازان اختصاص یافته است. سناریوی دوم در ارتباط با وضعیت تامین قطعه برای خطوط تولید شرکت‌های خودروساز تعریف می‌شود.

در حال‌حاضر خودروسازان با چالش تامین قطعه مواجه هستند، این اتفاق سبب می‌شود که این شرکت‌ها در تکمیل و عرضه برخی از محصولات خود دچار چالش شوند. بنابراین وضعیت حاکم بر خطوط تولید خودروسازان با ثبت‌نام‌های صورت گرفته توسط آنها چندان هماهنگ نیست. در واقع عقب‌افتادگی تولید از برنامه‌های فروش، خودروسازان را مجبور به انتشار اطلاعیه‌هایی برای جایگزینی محصولات پیش‌فروش شده که عرضه آنها در حال‌حاضر مقدور نیست، می‌کند.نظرات

  • مشتری بیچاره سایپا مشتری بیچاره سایپا (25 دی 1398 ساعت 21:09)

    سلام
    در شهریور امسال تیبا رینگ آلومینیومی تحویل 30 روزه ثبت نام کرده ام . 140 روز گذشته هنوز خبری از تحویل نیست . هیچ کس هم جوابگو نیست . خدا عاقبت ما رو به خیر کنه