1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. ماليات نقل و انتقال خودروهای خارجی دو برابر شد

ماليات نقل و انتقال خودروهای خارجی دو برابر شد

1 بهمن 1398
  • 1

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، اول بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده با ماده 32 با 137 رأی موافق، 34 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 32 آمده است: نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثناء ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال به شرح ذیل می‌باشند: تولید داخل به میزان یک درصد (1%) و وارداتی دو درصد (2%) به مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون برای سال تولید. مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا شش سال پس از سال تولید، سالانه ده درصد (10%) همان مأخذ کاهش می یابد و برای سال‌های ششم به بعد، چهل درصد (40%) مأخذ یاد شده است.

همچنین در تبصره یک گفته می شود؛ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده و به ترتیبی است که سازمان مقرر می کند. مراجع مزبور در صورت تخلف از این حکم، ملزم به پرداخت دوبرابر مالیات پرداخت نشده هستند.

در تبصره 2 تاکید شد؛ اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا مونتاژکننده داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت های خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می شود.

در تبصره 3 آمده است: نقل و انتقال انواع خودرو و موتور سیکلت با پلاک انتظامی مناطق آزاد تجاری- صنعتی مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شود.



نظرات

  • دلواپس دلواپس (1 بهمن 1398 ساعت 17:39)

    کشوری با این همه ثروت را ورشکست کرده اند و کار به جایی رسیده که به بهانه های مختلف دستشان را در جیب مردم مفلوک میکنن.اینها از غربیها فقط گرفتن مالیات را یاد گرفتن ولی خرج کردن و ایجاد تامین اجتماعی قوی و تولید رفاه انها را کاملا از عملکردشان حذف کردن.گویی ثروت خدادادی این کشور برای اقایان و اقازاده ها و عربهای دوستشان هست و کشور ایران فقط باید با مالیات اداره بشه چون ثروتش از خودش نیست