1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. آشنایی بیشتر با کاربرد چراغ مه شکن خودرو

آشنایی بیشتر با کاربرد چراغ مه شکن خودرو

12 بهمن 1398
  • 0

استفاده از این چراغ ها فقط در موارد کم شدن دید در جاده به دلیل وجود مه، بارش برف یا باران سنگین بوده و استفاده از آنها در شرایط عادی مجاز نمی‌باشد.

در کشورهای اروپایی و اکثر دیگر کشورها خودرو سازان موظف به تجهیز خودروهای خود به چراغ مه شکن عقب می‌باشند، که این چراغ ها به صورت جفت یا تک بر روی خودرو نصب می‌شوند.

نصب یک چراغ مه شکن در عقب خودرو یا دو چراغ بستگی به قوانین کشور مربوطه دارد.

استدلال نصب یک چراغ که معمولا در سمت راننده می باشد دید بیشتر راننده خودروی عقبی بوده و همچنین به دلیل نامتقارن بودن توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.

استدلال نصب دو چراغ مه شکن نشان دادن فاصله خودروی مقابل بوده ولی ایراد وارده به آن اشتباه گرفته شدن چراغ های مه شکن با چراغ ترمز می‌باشد.

استفاده از چراغ مه شکن عقب و جلو در هنگام بارندگی یا مه موجب کاهش احتمال تصادف می‌شود، ولی در شرایط عادی استفاده از این چراغ ها مجاز نمی‌باشد.

این چراغ ها طوری طراحی شده اند که نوری پخش شده با فاصله کم تابانیده می شود تا در هنگام حرکت با سرعت کم مسیر خودرو بر روی جاده را مشخص کند.

معمولا از این چراغ ها هنگام کاهش دید تا 100 متر استفاده می‌شود.

معمولا محل قرارگیری این چراغ ها طوری طراحی شده تا از میزان بازتابش نور را از روی برف و جاده کاهش دهد. چراغ های مه شکن در دو رنگ سفید و زرد به صورت دلخواه و یا استاندارد کشورهای مختلف تعیین می‌شود.

استفاده از چراغ های مه شکن در شرایط عادی غیر مجاز بوده و نمی توان این چراغ ها را جایگزین نور پایین خود مورد استفاده قرار داد.

معمولا چراغ های مه شکن از طریق کلیدی مجزا و جدا از دکمه فعال کننده‎‌ی چراغ های جلو فعال می‌شوند. در بعضی از خودرو ها این چراغ ها بوسیله‎‌ی تعدادی دکمه که 2 عدد هستند و یکی از آنها مخصوص چراغ های جلو و دیگری برای چراغ های عقب خودرو تعبیه شده است فعال می‌شوند. در دیگر خودرو ها نیز این عمل بوسیله کلید های چرخشی صورت می‌پذیرد، در این خودرو ها شما به راحتی کلید را در حالت مورد نظر خود قرار داده و چراغ ها روشن می‌شوند.

در بسیاری از خودرو ها یک نماد برای نمایش روشن بودن چراغ های مه شکن در نظر گرفته شده است، این نماد معمولا در کنار نماد روشن بودن چراغ های اصلی در صفحه نمایش پشت فرمان نشان داده می‌شود و شکل ظاهری آن در جهت نماد چراغ های اصلی است. نماد چراغ مه شکن محور عقب خودر نیز معمولا ظاهری در جهت مخالف نماد چراغ های اصلی دارد. طراحی چراغ های مه شکن به گونه ای است که زمانیکه چراغ های اصلی خودرو خاموش می‌شوند آنها نیز غیر فعال می‌شوند.

برخی از رانندگان اینگونه تصور می کنند که با کمترین مه موجود نیاز به استفاده از چراغ مه شکن پیدا می کنند اما اینطور نیست. در ادامه توضیح خواهیم داد تا در چه مواقعی از چراغ مه شکن استفاده نمایید و در چه موقعی آن را خاموش کنید.

چراغ های مه شکن برای آب و هوای نامساعد که معمولا مربوط به مه می‌شود طراحی شده اند. همچنین در هنگام بارش برف و باران شدید نیز از این چراغ ها استفاده می‌شود. این چراغ ها بیشتر برای مشخص شدن حضور شما در جاده طراحی شده اند تا اینکه مسیر شما را روشن کنند بنابراین در شرایطی که دید کافی وجود دارد نیازی به استفاده از آنها نیست. و وظیفه‎‌ی روشن کردن مسیر به عهده‎‌ی چراغ های اصلی است و این چراغ ها باید در زمانی که چراغ های اصلی برای مشخص کردن حضور شما در جاده کافی نیستند استفاده شوند.

تنها زمانی اجازه‎‌ی استفاده از چراغ های مه شکن را پیدا می کنید که شریط دید کاهش قابل توجهی داشته باشد.

شما تنها زمانی اجازه‎‌ی استفاده از چراغ های مه شکن را پیدا می‌کنید که شریط دید کاهش قابل توجهی داشته باشد، به عبارتی دیگر راننده نتواند تا 100 متر جلوی خود را مشاهده کند. همچنین پس از بهبود شرایط دید خاموش کردن این چراغ ها الزامی است.

در خیابان هایی که سرعت مجاز 50 کیلومتر بر ساعت است چراغ های روشنایی با فاصله‎‌ی 183 متری از یکدیگر نصب شده اند، این مسئله میتواند به عوان یک راه حل مناسب برای رانندگان استفاده شود، به طور مثال اگر می توانید چراغ های خیابان بعدی را مشاهده نمایید نیازی به استفاده از مه شکن ندارید اما اگر شرایط جوی به گونه ای است که دید کافی وجود ندارد باید از چراغ مه شکن استفاده نمود.

با وجود اینکه چراغ های مه شکن برای دید بهتر طراحی شده اما رانندگان باید جانب احتیاط را نیز راعایت کنند، اگر شرایط جوی بیش از حد نامساعد است احتمال اینکه مسیر نیز لغزنده باشد وجود دارد، بنابراین بهتر است که رانندگان سرعت خود را کاهش داده و فاصله خود را با خودروی روبرویی حفظ نمایند تا در شرایط اضطراری بتوانند خودرو را کنترل کنند.

 

در شرایط عادی با مه‌ شکن روشن رانندگی نکنید

در آب و هوای مناسبی که نیاز به مه‌شکن نیست، هرگز آن را روشن نکنید. زیرا همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم؛ رانندگی با این چراغ‌ها برای خودروهایی که از روبرو شما رد می‌شوند، همچون نور بالا مزاحمت‌هایی (اختلال در دید و حواس‌پرتی راننده) ایجاد می‌کند.

همچنین در صورت روشن‌بودن مه ‌شکن عقب به دلیل رنگ قرمز آن ممکن است که دیگر رانندگان، دچار اشتباه شوند؛ زیرا رنگ چراغ ترمز هم قرمز است.نظرات