1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. با آزادسازی قیمت خودرو می توان به افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها کمک کرد

با آزادسازی قیمت خودرو می توان به افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها کمک کرد

21 بهمن 1398
  • 1

فعال بازار خودرو ضمن اشاره به تاثیر نوسانات قیمت ارز بر شرایط بازار بر لزوم آزادسازی قیمت‌ خودرو در صورت تناسب عرضه و تقاضا تاکید کرد.

کاظم محمدی نیکخواه در خصوص عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: افزایش قیمت خودرو ناشی از نوسانات قیمت ارز است که در دو سه هفته اخیر این نوسانات ادامه داشته است البته قبل از افزایش قیمت بنزین هم تا قیمت ارز تا 12 هزار تومان رسیده بود که باعث افزایش قیمت خودرو گردید.

وی افزود: علاوه بر اینکه می‌بایست تولید افزایش یابد، نقدینگی سرگردان مردم باید در جهت دیگری غیر از خودرو سوق داده شود.

این فعال بازار خودرو ادامه داد: خریداران خودرو با دپوی خودروها در منازل منتظر فرصتی برای افزایش قیمت خودرو و افزایش ارزش نقدینگی خود هستند.

محمدی نیکخواه با اشاره به اینکه آزادسازی قیمت‌ خودرو می‌تواند موجب افزایش تولید و کاهش قیمت‌‌ها شود، گفت: البته می‌بایست میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر متناسب شود.

این فعال بازار خودرو در خصوص راهکارهای منع فعالیت دلالان گفت: به عنوان مثال ورود حدود 2 هزار کاربر برای ثبت نام 500 خودروی عرضه شده در زمان آغاز طرح‌های فروش تحت عناوینی نظیر بخت‌آزمایی که موجب بروز اختلال در سیستم می‌شود و با شرایطی از قبیل عدم ثبت نام و خرید خودرو در 18 ماه گذشته، فعالیت دلالان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و دیگر دلالی به مانند گذشته وجود ندارد.

محمدی نیکخواه ادامه داد: خودروسازان می‌بایست تعهدات خود را انجام دهند و در این میان اقدامات خودروسازان و وزارت صنعت تحت تاثیر کف بازار و نوسانات قیمت ارز قرار می‌گیرد.

وی در خصوص راهکارهای اصولی که دولت در خصوص کاهش قیمت‌ها می‌تواند اعمال نماید، گفت: خودروسازان، شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده ریشه دولتی دارند و در شرایط فعلی اقتصادی با نوسانات قیمتی مواجه هستیم.

این فعال بازار خودرو در پایان با بیان اینکه کف بازار و نوسانات قیمت ارز موجب تغییرات پیش‌بینی نشده می‌گردد، خاطرنشان کرد: آزادسازی قیمت خودرو در صورت افزایش تولید موثر است و همزمان با این امر تصمیم بر آزادسازی قیمت نیز موجب افزایش تولید می‌گردد در حالی که سیاست دولت بر قیمت‌گذاری دستوری خودرو است و این امر مزید بر علت گرانی است.نظرات

  • غفاری غفاری (21 بهمن 1398 ساعت 14:59)

    با سلام.شما هم گندش رو در آوردین،با این آشغال هایی که می سازیم.اونم باز میخواین گرون کنید‌????