1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. سایت ثبت سفارش خودرو موقتا باز می گردد

سایت ثبت سفارش خودرو موقتا باز می گردد

28 بهمن 1398
 • 3

در شرایطی که طبق مصوبه چندی پیش دولت، تمام خودروهای مانده در گمرک تعیین تکلیف شدند، قرار است سایت ثبت سفارش به‌طور موقت و در راستای طی شدن امور قانونی ترخیص برخی دپویی‌ها، باز شود. آن طور که معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرده، در راستای اجرای مصوبه هیات دولت (مبنی بر تعیین تکلیف دپویی‌ها) باید ثبت سفارش برای ترخیص برخی از خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند، از سر گرفته شود.

جمال ارونقی تاکید کرد: بازگشایی سایت ثبت سفارش تنها مختص به خودروهای مانده در گمرک است. این گفته معاون فنی گمرک نشان می‌دهد ثبت سفارش خودرو همچنان ممنوع است و سایت موردنظر به‌طور موقت (برای خودروهای دپویی که فاقد ثبت سفارش هستند) باز خواهد شد. ارونقی با بیان اینکه هزار و ۱۰۰ دستگاه از خودروهای دپویی فاقد ثبت سفارش هستند، گفت: باید نسبت به صدور ثبت سفارش، تمدید و ویرایش خودروهای موردنظر اقدامات لازم انجام شود تا این خودروها قابلیت اظهار و انجام تشریفات گمرکی و ترخیص را داشته باشند.

اما داستان خودروهای دپویی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نیز مورد دیگری است که معاون فنی امور گمرک از تعیین تکلیف آنها هم خبر داده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و ساخت آمریکا ممنوع است، تاکید کرد: حدود ۱۰۴ دستگاه خودرو که پیش از سال ۱۳۹۳ وارد گمرک شده‌اند، مربوط به سهمیه جانبازان می‌شوند و حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است.

ارونقی به خودروهای اروندی نیز اشاره کرد و گفت: با مصوبه هیات دولت، خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی موجود در گمرک خرمشهر جهت تردد در محدوده منطقه آزاد اروند که تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ برای آنها قبض انبار منطقه صادر شده، ترخیص خواهند شد. به گفته وی، ۲۲۷ خودرو در گمرک خرمشهر (منطقه آزاد اروند) قرار دارد که ۱۵۴ دستگاه آنها بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هستند. معاون فنی گمرک اما در مورد خودروهای دپویی آمریکایی نیز تاکید کرد که ملاک تعیین تکلیف این خودروها (اینکه ترخیص شوند یا نه) اعلام نظر حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری است. ارونقی از ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی نیز در صورت مختومه شدن پرونده آنها، صحبت به میان آورد. وی با بیان اینکه تعداد این خودروها ۲ هزار دستگاه است، گفت: در صورتی که حکم قطعی برائت برای این خودروها صادر شود، بدون درنظر گرفتن مهلت اعطائی طبق مصوبه اخیر هیات دولت، قابل ترخیص خواهند بود.

وی در نهایت در مورد هزار و ۴۸ دستگاه خودرویی که پیش‌تر قرار بود ترخیص شوند، اما به دلیل پایان مهلت قانونی دولت، در گمرک ماندند، گفت: خودروهایی که به مرحله صدور پروانه رسیده و تشریفات گمرکی آنها قبلا انجام شده بود، با ابلاغ مصوبه اخیر هیات دولت، قابل ترخیص هستند و نیاز به اخذ مجوز دیگری ندارند. به گفته این مقام مسوول، با ابلاغ مصوبه هیات دولت، جزئیات آن در دستور کار دستگاه‌های مربوطه جهت ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک قرار خواهد گرفت.نظرات

 • ایرانی ایرانی (28 بهمن 1398 ساعت 10:53)

  آره دیگه خودروهایی که سه ساله دپو شده مدل 2015 هستش رو بیارین بندازین به مردم بدبخت به اسم صفر !!!!!!!!!!!!

 • ایران ایران (28 بهمن 1398 ساعت 09:42)

  آمریکای جنایتکار چرا واردات خودرو های لوکس و گرانقیمت را تحریم نکرده!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ چون از این کارش اهداف بسیاری در سر دارد چون می خواهد با این کار، پول باد آورده ها و مختل کنندکان اقتصاد این مملکت با خرید ماشین های میلیاردی و جولان دادن آن در خیابان های کشور به اهداف کثیف خودش برسانند آمریکا را!!!!!

  سعید سعید (28 بهمن 1398 ساعت 13:18)

  چه ربطی داره نخبه