1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. چگونه تقاضا در بازار خودرو مدیریت خواهد شد؟

چگونه تقاضا در بازار خودرو مدیریت خواهد شد؟

7 اسفند 1398
  • 1

دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد: نقدینگی سرگردان، افزایش قیمت ارز و دستوری بودن قیمت خودرو از عوامل موثر بر اختلاف قیمت کارخانه و بازار و التهاب بازار خودرو است.

احمد نعمت بخش اظهار داشت: بارها اعلام نموده ایم که دلیل اصلی اختلاف قیمت بین قیمت کارخانه خودروسازی و بازار، وجود 2.3 میلیارد میلیون تومان نقدینگی سرگردان در جامعه است؛ همچنین انتظارات تورمی، افزایش قیمت ارز و دستوری بودن قیمت خودرو از عوامل موثر بر اختلاف قیمت کارخانه و بازار و التهاب بازار خودرو است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد: از بهمن ماه گذشته ایجاد اختلاف بین قیمت کارخانه و بازار موجب وضعیت فعلی بازار خودرو شده است. در بهمن ماه گذشته سازمان حمایت قیمت تمام شده پراید را معادل با 39 میلیون تومان برآورد کرد که لازم است مطابق با فرمول، سود کارخانه و 9 درصد ارزش افزوده و 3 درصد بابت شماره گذاری و حدود 3 درصد بیمه شخص ثالث به آن افزوده شود، به این ترتیب پراید باید با قیمتی حدود 47 میلیون تومان توسط خودروساز به فروش رسد، این درحالی است که به خودروساز تکلیف شد خودرو پراید را با قیمت 37.5 میلیون تومان به فروش رساند. ما همان زمان به این شیوه قیمت گذاری توسط ستاد تنظیم بازار و کمیته خودرو اعتراض نمودیم.

نعمت بخش گفت: این اختلاف قیمت طبیعتا موجب هجوم نقدینگی به بازار خودرو شده و از بهمن ماه گذشته این شیوه ادامه داشته است، البته وزارت صمت برای کوتاه کردن دست دلالان تدابیری را در نظر گرفت اما صف خرید خودرو همچنان به قوت خود باقی است.

وی گفت: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران خودروهای خریداری شده توسط مردم را به لحاظ خدمات پس از فروش و کیفیت خدمات در دوران گارانتی و سرویس اولیه رصد می کند که در این تماس ها مشخص می شود بیش از 70 درصد خریداران، خودرو مورد نظر را به فروش رسانده اند؛ این موضوع نشان می دهد اکثر خریداران، خودرو را به منظور سرمایه گذاری خریداری می کنند زیرا بین کارخانه و بازار اختلاف قیمت وجود دارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: تنها راه حل این معضل، به کارگیری تجربه دهه هفتاد و فروش خودرو بر اساس حاشیه بازار است.

نعمت بخش افزود: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا مشخص می کند. ایران خودرو و سایپا در حال حاضر تلاش دارند هر کدام روزانه 2 هزار دستگاه خودرو تولید و عرضه کنند و ما امکان تولید بیش از این تعداد را در شرایط فعلی نداریم بنابراین باید تقاضا مدیریت شود. اگر خودروساز بر اساس حاشیه بازار اقدام به فروش خودرو نماید قطعا دلالان و کسانی که به قصد کسب سود وارد عرصه خرید خودرو می شوند از خرید خودرو منصرف شده و تقاضا کاهش می یابد. کاهش تقاضا موجب کاهش قیمت خودرو خواهد شد و مثلا قیمت خودرو پراید به مرور و ظرف کمتر از 2 ماه به حدود 48 میلیون تومان خواهد رسید.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: فروش بر اساس حاشیه بازار تنها راه مدیریت تقاضا و بهبود وضعیت بازار خودرو است و تجربه موفق دهه 70 نیز در این رابطه موجود است.

نعمت بخش درخصوص گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور درخصوص پیگیری پلتفرم ها ی برقی و هوشمندسازی خودروها در ایران گفت: ما نیز این موضوع را تایید می کنیم و این پیگیری ها در حال انجام است؛ به عبارتی مرکز تحقیقات خودروسازی های ایران خودرو و سایپا در حد نمونه سازی برای خودروهای برقی اقدام کرده اند و حرکت به سمت خودروهای برقی و هوشمند اجتناب ناپذیر است اما باید در کشور زیرساخت این موضوع فراهم شود.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: بنده حدود 10 سال پیش در جلساتی که با شورای شهر تهران داشتم اعلام نمودم که باید مصوب شود از این پس به ساختمان هایی پایان کار داده شود که پریز برق هر آپارتمان به پارکینگ خودروها متصل باشد، این امر یکی از زیرساخت های لازم برای استفاده انبوه از خودرو برقی است اما متاسفانه این زیر ساخت هنوز فراهم نشده است.

نعمت بخش افزود: همچنین ایستگاه های تزریق برق هنوز فراهم نشده، بنابراین باید زیرساخت ها فراهم شود و خودروسازان همزمان به سمت تولید خودروهای برقی حرکت کنند تا همزمان با تولید انبوه، مردم از این موضوع استقبال کنند. به عنوان نمونه به خاطر داریم که به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها و فقدان ایستگاه های کافی برای تزریق و سوخت گیری گاز، مردم در ابتدا از خودروهای گازسوز استقبال نکردند.نظرات

  • ناشناس ناشناس (8 اسفند 1398 ساعت 17:05)

    همون پارسال با حاشیه بازار قیمت هارو بردید بالا بسه،شما مدیریت تون مشکل داره،چون دلال خودتون هستید نمایندگی ها بزرگترین دلال ها هستنذ که راحت خودرو تحویل میگین و تو بازار به وسیله واسطه گرون میفروشن