1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. احتمال ریزش قیمت خودرو در روزهای پایانی سال

احتمال ریزش قیمت خودرو در روزهای پایانی سال

احتمال ریزش شدید قیمت خودرو در روزهای پایانی سال
7 اسفند 1398
 • 11

افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر، به بیشترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است. بازار خودرو در حالی روزهای پایانی سال را پشت سر می‌گذارد که فاصله قیمت بازار و قیمت کارخانه بیشتر خودروهای داخلی، روز به روز در حال افزایش است.

این قیمت‌ها در حالی در بازار خودنمایی می‌کنند که تناسب چندانی با سطح درآمد بخش قابل‌توجهی از جامعه ندارد و آنقدر بالا هستند که به‌نظر نمی‌رسد معامله‌ای را شکل دهند. یک فعال بازار خودرو نیز می‌گوید قیمت‌های بازار به‌اندازه‌ای بالا هستند که مشتری در این قیمت‌ها وجود ندارد.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران درباره علت این شکاف قیمتی گفت: اختلاف قیمت بازار و قیمت کارخانه بر اساس عرضه و تقاضای کاذب به‌وجود آمده است. این تقاضای کاذب موجب شده افرادی که سرمایه‌ای در اختیار دارند، برای خرید اقدام کنند. نابسامانی ایجاد شده نیز در اثر همین تقاضای کاذب برای خرید خودرو به قیمت کارخانه است.

صف‌ خرید به قیمت کارخانه، تقاضای مصرفی نیست

مؤتمنی در ادامه گفت: زمانی که ثبت‌نام‌های خودروسازها آغاز می‌شود، افراد زیادی برای ثبت‌نام صف می‌کشند که دلیل این رفتار، همان اختلاف قیمت است. اگر این شکاف قیمتی وجود نداشت، صف ثبت‌نام خرید خودرو تشکیل نمی‌شد. این صف‌های خرید برای کسب سود، ایجاد می‌شود.

وی ضمن تأکید بر اینکه در قیمت‌های کنونی، معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شود، گفت: در حال حاضر بازار خودرو با رکود مواجه است و با این افزایش قیمت‌ها، تقاضای بازار کم می‌شود. این قیمت‌های غیرواقعی به‌گونه‌ای است که اگر افرادی نیز قصد فروش خودروهای خود را در این قیمت‌ها داشته باشند، موفق نمی‌شوند.

خودروهای بی‌مشتری در نمایشگاه‌ها

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران افزود: مدت زیادی است که بازار در رکود قرار دارد و معاملات خودرو به کمترین میزان خود رسیده است. خودروها هفته‌ها و ماه‌ها در نمایشگاه‌ها باقی مانده‌اند.

وی با رد تأثیر افزایش تقاضای آخر سال برای خرید خودرو و افزایش قیمت‌ها به این دلیل توضیح داد: در چند سال اخیر کم‌رونق‌ترین بازار سال را در اسفندماه داشته‌ایم. در شهریور امسال به دلیل پایان تعطیلات، تقاضای سفر در آن بالا بود. در آن ماه، فاصله قیمت بازار و کارخانه به کمترین میزان خود رسیده بود، اما باز هم تقاضای چندانی برای خرید خودرو در بازار نبود.

معاملاتی که هم‌اکنون انجام می‌شود، برای این است که در آینده بتوانند با قیمت بالاتری بفروشند و نگرش سرمایه‌ای نسبت به خودرو که کالای مصرفی است، به وجود آمده است.

خودرو در زندگی شهری یک کالای اساسی است

مؤتمنی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بازار آرامی داشته باشیم باید عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم، گفت: عرضه خودرو با تولید بیشتر افزایش می‌یابد. نوسان قیمت در بازار خودرو زمانی ایجاد می‌شود که عده‌ای با اطلاع از اینکه عرضه کالایی کم است، وارد بازار می‌شوند و بازار سیاهی برای کسب سود بیشتر خودشان ایجاد می‌کنند.

وی افزود: بازار خودرو را می‌توان کنترل کرد. تعیین یک سقف قیمت به این موضوع کمک می‌کند. خودرو در زندگی شهری، نقش یک کالای اساسی را دارد. برای این کالای اساسی می‌توان سقف قیمتی در نظر گرفت و بازار را به‌وسیله آن کنترل کرد. در این صورت، یک قیمت کارخانه خواهیم داشت و فردی که خودرو را تحویل می‌گیرد، با درصدی که نهادهای نظارتی تعیین می‌کنند، می‌تواند خودروی خود را بفروشد.

پارکینگ‌ها پر از خودرو هستند

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران درباره احتکار خودرو گفت: نباید بگذاریم عده‌ای از فضای پیش آمده سوءاستفاده کنند و دست به احتکار خودرو بزنند، بعد هم با قیمت بالا بفروشند و بازار را به دست گیرند. ما باید بپذیریم که آمارها از کاهش تولید خودروسازها خبر می‌دهند. با این حال، خودرو به‌اندازه‌ای که پاسخگوی بازار باشد وجود دارد، اما خودروهایی که از کارخانه تحویل گرفته شده‌اند به پارکینگ‌های دیگری منتقل شده‌اند تا با قیمت‌های بالا فروخته شوند. افرادی هستند که با قیمت‌سازی می‌خواهند خودروهای خریداری‌شده خود را برای کسب سود بیشتر، بفروشند.

وی افزود: با این حال، باید بدانیم که خودرو در پارکینگ‌ها زیاد است و در روزهای آخر سال، این آشفته‌بازاری که در خودرو به وجود آمده، تقریباً تمام شده تلقی می‌شود و بازار روال خود را پیدا می‌کند. اگر بازار پیش از این مدیریت می‌شد و با تعیین سقف قیمت، اجازه افزایش شکاف بین قیمت بازار و کارخانه داده نمی‌شد، شاهد این اتفاقات در بازار خودرو نبودیم.

براساس گزارش میدانی، قیمت برخی خودروها در بازار امروز چهارشنبه به شرح ذیل است:

هایما اس7: 410.000.000
هایما اس 5: 370.000.000
جک اس5: 395.000.000
پارس ال ایکس: 150.000.000
پارس دوگانه: 155.000.000
405 اس ال ایکس: 120.000.000
405 معمولی: 102.000.000
پراید 131: 65.000.000
پراید 132: 67.000.000
پراید 111: 70.000.000
تیبا 2: 83.000.000
ساینا ساده: 86.000.000
206 تیپ 2 ساده: 113.000.000
207 اتوماتیک: 215.000.000

منبع ایرنا


نظرات

 • محمد محمد (9 اسفند 1398 ساعت 10:16)

  تا وقتی رانت و رانت بازی تو مملکت باشه همین آش و همین کاسه
  پول بنز میدیم ولی فرغون سوار میشیم

 • ناشناس ناشناس (8 اسفند 1398 ساعت 18:55)

  هرچیزکم میشه اکثرا به فکراحتکارمیفتند چون کسی رسیدگی نمیکنه.یکی ازاین پارکینگهای احتکارشده روجمع آوری کنین تادلالها حساب کاردستشون بیاد

 • حسین حسین (8 اسفند 1398 ساعت 10:25)

  قیمتارو الان شما درست نزدید درواقع این قیمتا مال چندروز پیش هست واقعیت الان خریدوفروش نیست وقیمت جدیدامروز خیلی پایین آمده است ۴۰۵الان ۹۵ شده ۲۰۶ تیپ دو ۱۰۳ شده است انشالله امیدواریم هرروز بیاد پایین

 • انانلان انانلان (7 اسفند 1398 ساعت 22:05)

  ای مردم عزیز ایران نه به خرید خودرو این دلالان پدرسوخته را زمین گیری کنید درود بر شرفتان

 • کارمند2 کارمند2 (7 اسفند 1398 ساعت 17:12)

  سلام چنان گفتی ریزش .باخودم گفتم پراید شده 7 میلیون.................................

 • افشین افشین (7 اسفند 1398 ساعت 13:40)

  با توجه به شیوغ بیماری کرونا و پیش بینی مسافرت نرفتن مردم در ایام نوروزی و فروکش کردن تب خرید خودرو برای سفر احتمال ریزش قیمت خودرو دور از انتظار نیست

  حسین حسین (7 اسفند 1398 ساعت 20:29)

  اینم از بی برنامگی مسئولین محترم در اعلام و کنترل به موقع این ویروسه که یه عید فرصت داریم بریم مسافرت اونم که مالید

  رضا رضا (7 اسفند 1398 ساعت 22:56)

  نه داداش...یه کم فکر کن!!!؟امروزدرعرض چندساعت چندهزارخودروباموعد دوساله توسط همین مردم پیش خریدشدن!!!امسال که هیچ نوروزسال بعدهم هیچ،نوزوز اون یکی سال تازه اگه ایرانخودرو تحویل خودروروبروزبده که هیچوقت سابقه نداشته، مردم خودرو پیش خریدروتحویل میگیرن،یعنی کرونادوسال یاسه سال هم توایران بمونه مردم دست ازخریدهای پرریسک برنمیدارن وهمین میشه که بازارووضعیت اقتصادمون میشه این...!!!بازهم التماس تفکردارم

 • افشین افشین (7 اسفند 1398 ساعت 13:37)

  ان شا الله

  مهندس تخصصی مهندس تخصصی (8 اسفند 1398 ساعت 01:16)

  تا زمانی که نمایندگی ها پیش فروش دارن قیمت خودروها بالاست تا مردم سمت نمایندگی ها برن و ثبت نام کنن گرانی خودرو خود شرکت قیمت ازاد میزاره

  امید امید (9 اسفند 1398 ساعت 09:49)

  دلالی بیشرفی که امدی رای منفی دادی اول اینکه اون پولایی که اینجور درمیاری مثل گوشت سگ حرومت باشه دوم ایشالا ریشتون از زمین کنده بشه تا نفس راحت بکشیم