1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. ردپای چینی‌ها در طراحی محصولات جدید خودروسازان وطنی

ردپای چینی‌ها در طراحی محصولات جدید خودروسازان وطنی

14 اسفند 1398
  • 0

چهارشنبه دو هفته پیش (۳۰ بهمن) در مراسمی با حضور رئیس‌جمهوری، ایران خودرو و سایپا چهار خودروی جدید خود را در حیاط هیات دولت به نمایش گذاشتند.

با توجه به کمبود نقدینگی در دو خودروساز کشور، اقتصادی بودن تیراژ تولید و سوددهی آنها محل پرسش است. باید دید خودروسازان قادر به سودده کردن این پروژه‌ها هستند یا خیر؟ شنیده‌ها حاکی است تولید ۱۰ هزار دستگاه رُهام، پنج هزار دستگاه کراس کانتری و به همین مقدار دنا پلاس توربو اتوماتیک و سمندK۱۳۲ در سال نخست برنامه‌ریزی شده است.

در این زمینه امیرحسن‌کاکایی عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: خودروسازان کشور در دو سال گذشته چالش‌های زیادی را تجربه کردند که مهمترین آنها اعمال تحریم‌هاست.وی ادامه داد:‌ انتظار می‌رود تا پایان امسال دو خودروساز بزرگ کشور بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار دستگاه تولید داشته باشند، تولیدی که با توان داخلی بیشتر عرضه شده است.

این کارشناس خودرو افزود: تحریم‌ها سبب شد توان خودروسازان داخلی رشد کند و با اراده دولت و خودروسازان چهار خودروی جدید رونمایی شد، در بین آنها خودرو K۱۳۲ یک خودروی جدید با پلتفرم جدید بوده و در حقیقت پلتفرم به روز‌رسانی شده پژو ۳۰۱ است. کاکایی خاطرنشان کرد: پس از تحریم‌ها طراحی داخلی با کمک گرفتن از چینی‌ها انجام شده و اکنون بسیاری از قطعات این پلتفرم در داخل تولید می‌شود و با همین سرمایه‌گذاری تولید K۱۳۲ در دستور کار قرار گرفت.

وی اضافه‌کرد: دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک نیز با تغییری بزرگ نسبت به نوع قبلی وارد بازار خواهد شد، اما رهام و کراس کانتری سایپا با طراحی پلتفرم جدید با کمک چینی‌ها کلید خورد.استاد دانشگاه علم و صنعت گفت: با اجرایی شدن تحریم‌ها، خودروسازان دو راه‌ پیش‌رو داشتند، یا باید این پروژه‌های نصفه و نیمه را رها می‌کردند یا به تکمیل آنها می‌پرداختند که راه دوم را انتخاب کردند.

وی خاطرنشان‌کرد: ‌اکنون و با تولید خودروهای جدید، از نظر فنی این کار انجام شده و نشان دادیم بدون کمک خارجی‌ها نیز قادر به انجام کار هستیم، اما نگرانی اصلی احتمال غیر اقتصادی بودن این پروژه‌هاست و همه چیز به چگونگی سیاست‌گذاری سیاست‌گذاران بستگی دارد.نظرات