1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. جزئیات طرح رئیس جمهور برای نوسازی کامیون های فرسوده

جزئیات طرح رئیس جمهور برای نوسازی کامیون های فرسوده

جزئیات طرح رئیس جمهوری برای نوسازی کامیون های فرسوده؛ نوسازی ۵۰۰۰ دستگاه در ۴ سال
15 اسفند 1398
  • 0

در حالی قرار بود با تفاهمنامه سال ۹۴ وزارتخانه های راه و نفت ۶۵ هزار کامیون فرسوده کشور طی ۴ سال نوسازی شود که پس از گذشت ۴ سال فقط ۵۰۰۰ کامیون نوسازی شده است.

جزئیات طرح رئیس جمهوری برای نوسازی کامیون های فرسوده؛ نوسازی 5000 دستگاه در 4 سال
صدرالله بمانا مشاور رئیس سازمان راهداری با اعلام این که در حوزه باری 600 هزار کامیون و کشنده، 327هزار کامیونت و 2 میلیون و 209 هزار وانت بار و در مجموع 3 میلیون و 127 هزار دستگاه انواع خودرو برون و درون شهری ناوگان حمل و نقل بار کشور را تشکیل می دهند، اظهار کرد: 45.6 درصد کامیون‌ها، 25.7درصد کشنده‌ها، 4.8درصد کامیونت ها و 23.4درصد وانت بارها فرسوده هستند.

وی با بیان این که کل فرسودگی ناوگان باری کشور 24.4 درصد است و این مسئله هزینه‌های زیادی از جمله افزایش 50درصدی مصرف سوخت و کاهش ایمنی وسیله نقلیه را به جامعه و دولت تحمیل می‌کند، ادامه داد: میانگین سن کامیون‌ها کشور را 17.8 سال است.

وی با اشاره به این که به طور میانگین 51.2 درصد ناوگان حمل‌ونقل عمومی اتوبوس و 83.7 درصد مینی بوس های کشور فرسوده است، تصریح کرد: از 321 هزار تاکسی و سواری کرایه درون و برون شهری 49.2 درصد و 3.1 درصد سواری های شخصی دچار فرسودگی هستند.

وی یادآور شد: با استفاده از ماده 12 قانون رفع موانع تولید به دنبال نوسازی ناوگان باری و مسافری بودیم اما فقط با نوسازی ناوگان باری موافقت شد که طرح توجیهی نوسازی بخش باری مورد قبول وزارت نفت به عنوان مجری اصلی این طرح قرار گرفت.

نوسازی 5000کامیون از محل قانون رفع موانع تولید

مشاور رئیس سازمان راهداری ادامه داد: این ماده قانونی به بودجه دولت وابسته نیست و بلکه به صرفه جویی وابسته است و این تبدیل به منابع اصلی دستگاه‌ها شد به طوری که نزدیک به 5000دستگاه کامیون از طریق همین منبع قانونی نوسازی شد.

بمانا افزود: با توافقی که میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت امضا شد،‌ طرح نوسازی 65 هزار کامیون با اختصاص 2 میلیارد و 762 میلیون دلار برای 5 سال از محل صرفه جویی کلید خورد. از محل این طرح 5000 کامیون نوسازی شد و 18 هزار قرار داد منعقد شد اما دو عامل تحریم و طرح جدید ریاست جمهوری باعث توقف این طرح شد.

مشاور رئیس سازمان یادآورد: در طرح نوسازی 65هزار کامیون متقاضی برای خرید کامیونی با قیمت میانگین 450 تا 500 میلیون تومان 20 درصد آورده داشت و 80 درصد تسهیلات با سود 9 درصد به وی تعلق می‌گرفت.

اسفندماه سال 94 در زمان ریاست داوود کشاورزیان در سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای تفاهمنامه ای برای نوسازی 65 هزار دستگاه کامیون با وزارت نفت امضا شد. بر اساس این تفاهمنامه قرار بود در یک بازه 4 ساله 65 هزار کامیون فرسوده کشور نوسازی شود.

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی درباره تفاهمنامه با وزارت نفت با بیان این که مدت اجرای این پروژه 4 سال است گفته بود: در حال حاضر ظرفیت تولید کامیون در کشور براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود 25 هزار کامیون در سال است ولی عملکرد تولید بیشتر از 10 هزار کامیون نبوده است. بنابراین، این تفاهم‌نامه برابر 6.5 سال تولید عملکردی سال گذشته صنعت کامیون ایران بوده است.

وی با اعلام اینکه برآورد اولیه از ارزش ریالی این پروژه 20 هزار میلیارد تومان است افزود: دو پارامتر در اجرای این طرح پیگیری می‌شود که کاهش مصرف سوخت و افزایش پیمایش و راندمان کامیون دو هدف ما در این پروژه‌ است.»

آمار بسیار پایین نوسازی ناوگان عمومی بار کشور طی سال های اخیر باعث شد تا شائبه توقف این طرح مشترک وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت تقویت شود.

مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در این باره گفت: طرح نوسازی 65000 کامیون فرسوده به طور کامل متوقف نشده است و تمام قرارداد‌های امضا شده به عنوان تعهد طرح پا برجاست. 2 شرکت‌ سازنده کامیون و اتوبوس در حال تلاش برای تولید و تحویل تعدادی خودرو از محل طرح ریاست جمهوری به متقاضیان هستند.

بمانا همچنین با اشاره به طرح واردات کامیون‌های زیر 3 سال ساخت، گفت: این طرح اولین بار در بند «ه» ماده 163 قانون برنامه پنجم توسعه پایه‌گذاری شد که تعداد 2 هزار تا 3 هزار دستگاه از این طرح وارد شد. این طرح مجدد در قانون ششم توسعه نیز مطرح شد که به دلیل تکرار، در بند «ث» ماده 30 قانون احکام دائمی قرار گرفت و پس از تصویب آیین نامه‌ آن، دستورالعمل اجرایی به وزیر نیز ابلاغ شد. اما به دلیل اینکه سازمان ملی استاندارد تفسیر خود از قانون را کامیون‌های صفر کیلومتر سه سال ساخت عنوان کرده به دنبال اخذ استفساریه برای رفع ابهامات هستیم.

وی با بیان اینکه تاکنون به هیچکس « مجوز واردات کامیون های کار کرده زیرسه سال ساخت داده نشده است» تاکید کرد: وارد کامیون‌های زیر سه سال ساخت باید 4 رکن استاندارد ایمنی و کیفیت، استاندارد آلایندگی، خدمات پس از فروش داشته باشند و به ازای هر واردات هر یک خودرو یک خودرو فرسوده با مشخصات مشابه یا بنا به ظرفیت خودرو وارداتی باید از چرخه خارج شود.

مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تصریح کرد: کامیون های زیر سه سال ساخت مد نظر دست دوم هستند،‌ و به همین خاطر قیمت آن‌ها به شدت نسبت به نمونه نو پایین تر است.

وی در ادامه به طرح «نوسازی ناوگان درون و برون شهری» که از سوی نهاد ریاست جمهوری در پیش گرفته شد،‌ اشاره کرد و گفت: در این طرح 50 درصد هزینه نوسازی ناوگان حمل‌‌ونقل عمومی شامل کامیون،‌ کامیونت،‌ اتوبوس و مینی‌بوس را دولت پرداخت می‌کرد و 30 درصد با ارائه تسهیلات 18درصد و 20 درصد آورده متقاضی بود. که متولی اصلی آن وزارت صنعت،‌معدن و تجارت بود و سازمان به عنوان بازوی اجرایی در این طرح حضور داشت.

وی افزود تا کنون 360 دستگاه کامیون طبق بند 21 طرح قدیم با هدف استفاده از مزایای طرح جدید به متقاضیان واگذر شد.

تفاوت طرح‌های دوم و سوم نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی

بمانا با اشاره به تفاوت‌های دو طرحی که طی سال‌های اخیر اجرا شده است بیان داشت: در طرح قبلی که وزارت نفت متولی آن بود سه عامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت( وزارت نفت)، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای (وزارت راه و شهرسازی) و عاملان صرفه جویی (کارخانه‌های طرف قرارداد بانک‌ها) دست اندرکار بودند. اما در طرح جدید 16 دستگاه اعم ازوزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، غیر دولتی و بانک‌ها فعالیت می‌کنند. البته همکاری صندوق توسعه ملی بابت کمک‌هایی که در راستای نوسازی ناوگان انجام داد در این طرح جای تشکر و قدردانی دارد.

تخفبف 25 درصدی عوارض گمرکی برای واردات کامیون‌

وی افزود: به دلیل اینکه واردات کنندگان اقدام به اسقاط خودرو می‌کنند،‌ عوارض گمرکی برای آنها مشمول تخفیف 25 درصدی می‌شود.

بمانا گفت: تحریم ها تاثیری بر طرح چهارم نوسازی یا همان واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت ندارد و زیرا افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز نیز می‌توانند از مالکان خارجی و حتی شرکت مادر کامیون دست دوم زیر سه سال ساخت خریداری کنند.

وی به دلیل بالا بودن سطح تقاضا برای طرح واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت گفت: با توجه به اهمیت و اولیت حمایت از تولید داخل این طرح فقط برای نوسازی 20 درصد از ناوگان فرسوده در نظر گرفته شده و 80 درصد برای تولید داخل در نظر گرفته شده است.

درخواست تولیدکنندگان کامیون برای واردات ناوگان زیر سه سال ساخت

وی با اشاره به حمایت کارخانجات تولید کامیون داخلی از این طرح، گفت: آنها در خواست واردات کامیون‌های کار کرده دارند تا بتوانند با ارائه خدمات پس از فروش چرخ کارخانه خود و تعدادی از پرسنل خود را حفظ کند.

بمانا با بیان اینکه «پیشنهاد اصلی طرح واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت از سوی صنف حمل‌ونقل جاده‌ای مطرح شده است» اظهار کرد: وزارت صنعت،‌معدن و تجارت نیز همکاری خوبی در این طرح داشته است و طبق چارچوب تعریف شده کارخانجات، شرکت‌های توانمند،‌ تجار بخش حمل‌ونقل جاده‌‌ای (مانند وارد کنندگان لاستیک و لوازم یدکی و قطعات) و مالکان خودروهای فرسوده می توانند اقدام به واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت کنند.

منبع تسنیم


نظرات