1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. صعود قیمت خودرو نتیجه به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا است

صعود قیمت خودرو نتیجه به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا است

17 اسفند 1398
  • 0

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس با انتقاد از افزایش قیمت خودرو، گفت: نقدینگی سرگردان موجود در جامعه زمینه گرانی خودرو در بازار را فراهم کرده است زیرا مردم به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند و از آنجایی که نمی‌توان این اعتبار را در تولید جذب کرد، افراد به سراغ خرید خودرو، سکه و ... می‌روند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر تعادل عرضه و تقاضا در بازار خودرو از بین رفته در نتیجه قیمت‌ها صعودی شده است، از دو سال گذشته تقاضای خرید خودرو در بازار از عرضه پیشی گرفت و خودروسازان نتوانستند، عطش بازار را رفع کنند، در نتیجه خودرو هر روز گرانتر شد.


وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر موجب گرانی بیشتر خودرو شده است، اظهار کرد: تولید خودرو ارزبری دارد در نتیجه خواسته یا ناخواسته قیمت تمام شده تولید پس از گرانی دلار افزایش می یابد و خودروسازان نمی‌توانند اقدامی برای کاهش قیمت ها انجام دهند.


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه پیش فروش خودروسازان، اضافه کرد: از آنجایی که عده‌ی محدودی می توانند در پیش فروش‌ خودرو ثبت نام کنند، تقاضای بازار از بین نمی‌رود. برخی افراد از مردم پول دریافت می‌کنند و با راهکارهای ویژه در طرح های خودروسازان ثبت نام می‌کنند.


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شیوه ثبت نام در طرح‌های پیش فروش خودروسازان باید اصلاح شود به طور مثال می توان از راهکار قرعه کشی استفاده کرد به گونه ای که تمام متقاضیان ثبت نام کنند و از میان واجدان شرایط قرعه کشی به عمل آید.


رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس با بیان اینکه مادامی که ساختار صنعت خودروسازی اصلاح نشود نمی توان به بهبود قیمت‌ها امید داشت، ادامه داد: قیمت، کیفیت و خدمات پس از فروش باید رقابت پذیر شود.

 نظرات