1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. نگاهی به قیمت خودروها در بازار ، کاهش قیمت محصولات ایران‌خودرو بیشتر از سایپا

نگاهی به قیمت خودروها در بازار ، کاهش قیمت محصولات ایران‌خودرو بیشتر از سایپا

23 اسفند 1398
  • 0

بررسی قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی در بازار نشان می‌دهد که قیمت خودروها در گروه سایپا نسبت به هفته گذشته با کمی کاهش دارای ثباتی نسبی بوده و در گروه ایران خودرو نیز قیمتها کاهش بیشتری داشته است. این کاهشها عمدتا ناشی از کاهش معاملات در بازار و نبود خریدار است.

مقایسه قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی در بازار نشان می‌دهد که نسبت به هفته گذشته علیرغم نزدیک شدن به روزهای پایانی سال که همیشه با تب‌وتاب خرید خودرو همراه بوده و این بازار را پررونق و قیمت‌ها را صعودی می‌کرد، اکنون تحت تاثیر کاهش معاملات و در حقیقت نبود خریدار، بازار خودرو آرام شده و با نوسان نزولی پیش می‌رود.

بر این اساس در بازار خودرو نسبت به هفته گذشته در محصولات پرتیراژ گروه خودروسازی سایپا کاهش ۵۰۰ هزار تومانی تا دو میلیونی قیمت‌ها و در محصولات پرتیراژ گروه صنعتی ایران خودرو نیز کاهش یک تا هفت میلیون تومانی ایجاد شده است.

به‌طور مثال در گروه صنعتی ایران خودرو بیشترین کاهش قیمت به میزان هفت میلیون تومان مربوط به دنا بوده که از ۱۴۸ میلیون تومان به ۱۴۱ میلیون تومان رسیده است. پس از آن نیز محصول سمند EF۷ با کاهش پنج میلیون تومانی از ۱۱۵ میلیون تومان به ۱۱۰ میلیون تومان رسیده است. سمند LX نیز از بیش از ۱۰۲ میلیون تومان به ۹۹ میلیون تومان رسیده و بیش از ۳.۵ میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۱۰۳ میلیون تومان در محدوده ۱۰۰ میلیون تومان تعیین قیمت شده است. خودروهای سمند EF۷ دوگانه سوز،سمند سورن، پژو پارس، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و وانت آریسان هریک حدود یک میلیون تومان کاهش قیمت را نسبت به هفته گذشته تجربه کرده‌اند.

در حال حاضر قیمت سمند EF۷ دوگانه سوز ۱۲۶ میلیون تومان، سمند سورن ۱۲۷ میلیون تومان، پژو پارس ۱۱۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۱۱۶ میلیون تومان و وانت آریسان ۷۲ میلیون تومان است.

در گروه خودروسازی سایپا نیز بیشترین کاهش قیمت مربوط به خودرو سایپا ۱۱۱ بوده که افت دو میلیون تومانی داشته است که از ۶۳ میلیون تومان در هفته گذشته اکنون ۶۱ میلیون تومان تعیین قیمت شده است.

همچنین دو خودرو تیبا و سایپا ۱۵۱ (وانت)، با یک میلیون تومان کاهش به ترتیب در رده قیمتی ۶۷ میلیون تومان و ۶۳ میلیون تومان قرار گرفته‌اند.

محصولات سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲ و تیبا ۲ کاهش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت نسبت به هفته گذشته داشته‌اند. ضمن اینکه دو محصول پرتیراژ ساینا و کوییک دنده ای نیز از هفته گذشته تاکنون در ثبات قیمتی به ترتیب ۷۵ میلیون تومان و ۸۷ میلیون تومان قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که میزان معاملات و مراجعه به مرکز شماره‌گذاری نیز با افت شدیدی مواجه بوده است. به گفته کارشناسان این حوزه، باتوجه به کاهش شدید معاملات، بازار خودرو در رکود کامل قرار گرفته و میزان معاملات به کمترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است. این در حالی است که سالهای پیش در این ایام با توجه به افزایش تقاضای شب عید، قیمت خودروها با شیب تند روند صعودی به خود می گرفت؛ بنابراین احتمالا در روزهای آینده نیز این رکود همچنان بر بازار خودرو حاکم خواهد بود.

منبع اعلام قیمت‌ها اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران است.

منبع ایسنا


نظرات