در این شرایط، توصیه متخصصان این است که ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال سختگیری‌های لازم، غربالگری نیز صورت گرفته و همچنین تا حد امکان از نیروهای کمتری استفاده شود. شنیده‌ها از خودروسازی و قطعه‌سازی نیز حاکی از آن است که ایران خودرو، سایپا و شرکت‌های بزرگ قطعه‌سازی قصد دارند به‌صورت شیفتی از نیروهای خود استفاده کنند. 

در این بین، گفته می‌شود ایران‌خودرو قصد دارد تولید را در سه شیفت طی هفته آینده آغاز کند. آغاز تولید البته با یک‌سوم نیروها به‌صورت یک هفته در میان انجام می‌شود. گویا قرار است تولید در سه شیفت، هر شیفت با یک‌سوم نیروها و به‌صورت یک هفته در میان، آغاز شود. جدا از شیفت‌بندی و استفاده از یک سوم نیروها، اقداماتی مانند غربالگری و ضدعفونی خطوط تولید نیز در ایران خودرو صورت گرفته و ادامه خواهد داشت. 

از سایپا نیز خبر می‌رسد این شرکت قصد دارد از هفته آینده تولید را از سر بگیرد، منتها نه با تمام نیروها. بر این اساس، گویا سایپایی‌ها قصد دارند با نصف نیروهای خود تولید را آغاز کنند و البته به‌صورت شیفت‌بندی. دومین خودروساز بزرگ ایران نیز اقداماتی مانند ضدعفونی خطوط تولید و غربالگری نیروی انسانی را انجام خواهد داد.  در نهایت اما برخی قطعه‌سازان نیز در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» خبر از غربالگری نیروها و پیاده‌سازی پروتکل‌های بهداشتی در خطوط تولید خود دادند. برخی قطعه‌سازان با همکاری وزارت بهداشت اقدام به غربالگری و پیاده‌سازی پروتکل‌های لازم در خطوط تولید کرده‌اند. البته برخی دیگر از قطعه‌سازان تاکید می‌کنند وزارت بهداشت هنوز پروتکل‌های مخصوص خطوط تولید را ابلاغ نکرده است.

به گفته آنها، این پروتکل قرار بوده پنج‌شنبه هفته گذشته ابلاغ شود که اگر نشود، امکان تولید وجود نخواهد داشت.  با توجه به شرایط موجود، گفته می‌شود کل تولید خودروسازان در روزهای باقی‌مانده از فروردین نهایتا به ۱۰ هزار دستگاه خواهد رسید که در مقایسه با فروردین سال گذشته عدد پایین‌تری است.