1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. طراحی پلتفرم خودروی برقی روی میز ایران خودرو

طراحی پلتفرم خودروی برقی روی میز ایران خودرو

3 اردیبهشت 1399
  • 0

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از طراحی پلتفرم خودروی برقی خبر داد و گفت: با جدیت درحال توسعه محصولات هستیم. محصول 405 نیز طبق برنامه زمانبندی تعیین شده در تابستان از مدار تولید خارج خواهد شد. تولید این محصول صرفاً برای انجام تعهدات ادامه خواهد داشت.


فرشاد مقیمی، ایران خودرو را صرف‌نظر از دولتی یا خصوصی بودن سرمایه ملی برای کشور دانست که تأثیر زیادی در صنعت و اقتصاد دارد و گفت: در مجموع دو تا دو و نیم درصد شاخص GDP و 20 درصد از ارزش افزوده بخش صنعت، متعلق به صنعت خودروسازی است.

وی با اشاره به ارتباط بسیاری از صنایع بالادستی و پایین دستی با صنعت خودرو کشور گفت: بیش از 60 رشته و فعالیت صنعت کشور به خودروسازی وابسته است که این نشان دهنده اثربخشی آن در صنعت و اقتصاد کشور است. در ایران خودرو که بزرگ ترین خودروساز کشور است

مقابله با آثار تحریم

مقیمی با بیان این که صنعت خودرو سال گذشته را در شرایط خوبی آغاز نکرد و با تعهدات بالایی به مشتریان مواجه بود به مسائل ایجاد شده به واسطه تحریم ها اشاره کرد و گفت: از سال 97 به دلیل ترک بازار توسط شرکای خارجی، تعهدات به مشتریان به صورت معوق درآمد و درحالی که بخشی از وجه محصولاتی که دیگر قابل عرضه نبودند از مشتریان دریافت شده بود.

وی تصریح کرد: این موضوع هزینه های مضاعفی را برای ایران خودرو ایجاد کرد تا علاوه بر سود مشارکت پیش فروش، جریمه دیرکرد بیش از 30 درصد را به مشتریان پرداخت کند. از سویی دیگر تغییرات چندباره در شاخص های کلان اقتصاد کشور از جمله نرخ ارز، مواد اولیه، دستمزد و... سبب افزایش بهای تمام شده محصول شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با تأکید بر این که از هیچ تلاشی برای حل و فصل مشکلات دریغ نکرده ایم گفت: در این شرایط منابع تأمین برخی قطعات و مواد اولیه را تغییر دادیم تا بتوانیم بخش زیادی تعهدات خود را هر چند با تأخیر انجام دهیم.

مقیمی درباره شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو گفت: با اصلاح ساختار در ایران خودرو که همچنان ادامه دارد، 106 شرکت زیرمجموعه این خودروساز درحال فعالیت هستند.


ایران‌خودرو شرکت ۳۰هزار میلیاردی

وی خروج از ماده 141 و بازگرداندن تولید به شرایط عادی را از جمله اهداف تعیین شده در نیمه دوم سال گذشته برشمرد و گفت: با توجه به این که در ماده 141 قانون تجارت قرار گرفته بودیم امکان استفاده از منابع بانکی برای تزریق به تولید وجود نداشت، با کمک وزیر محترم صمت و مساعدت شورای پول و اعتبار مهلت شش ماهه ای را برای افزایش سرمایه و خروج از ماده 141 دریافت کردیم که خوشبختانه با اقدام جهادی مجموعه ایران خودرو و همکاری قوه محترم قضائیه ظرف مدت 4 ماه توانستیم با تجدید ارزیابی دارایی ها از شمول ماده 141 خارج شویم. درحال حاضر ایران خودرو با افزایش حدود دو هزار درصدی سرمایه، مجموعه‌ای با ارزش دارایی بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان بزرگ‌ترین خودروساز در کشور است.

وی افزایش سرمایه دو هزار درصدی از محل تجدید ارزیابی را در میان شرکت های بورسی کم سابقه قلمداد کرد.


برنامه تولید حداقل ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که تولید روزانه فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته از تولید و عرضه حداقل 500 هزار دستگاه خودرو در سال جاری خبر داد و گفت: با همت مجموعه قطعه‌سازان و کارکنان این هدف را محقق خواهیم کرد.

وی با اشاره به افزایش پرداخت‌های روزانه به قطعه‌سازان از 30میلیارد در نیمه نخست سال گذشته به بیش از 80میلیارد تومان در ماه‌های پایانی سال افزود: با پرداخت 2500 میلیارد تومان تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار و تزریق کامل آن به شبکه تأمین توانسته‌ایم بخش زیادی از مطالبات سنواتی قطعه سازان را پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است که برخلاف گذشته ایران خودرو چک برگشتی ندارد و همین موضوع و رفتارهای مالی حساب شده سبب افزایش اعتبار ایران خودرو نزد سازندگان و افزایش انگیزه برای همکاری شده است.


افزایش بهره‌وری

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ارتقای بهره‌وری از جنبه‌های مختلف منابع انسانی، تجهیزات، ماشین آلات، فرآیندها، تأمین، فروش و خدمات پس از فروش را از جمله اهداف این خودروساز برشمرد و گفت: برنامه‌های متعددی برای افزایش بهره‌وری در تمام بخش‌ها داریم.

مقیمی تعداد عرضه خودرو به بازار توسط ایران خودرو را بیش از 412 هزار دستگاه خودرو اعلام کرد و گفت: تولید در سال گذشته در شرایطی انجام شد که صنعت خودرو کشور در نوک پیکان تحریم‌های آمریکا قرار داشت. ما توانستیم با کم‌ترین وابستگی به منابع خارجی و با تکیه بر توان متخصصان و مهندسان داخل کشور این تعداد تولید را رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: در همین شرایط توانستیم در نیمه دوم سال 98 رکورد تولید ماهانه، هفتگی و روزانه را نسبت به بیست ماه قبل از آن که نقطه آغاز تحریم بود را بشکنیم.


توسعه محصول

وی ضمن تأکید بر فرارسیدن زمان برای نمود اثرات برنامه ها و اقدامات اجرایی گفت: در روزهای پایانی سال 98 از گیربکس شش سرعته دستی و اتوماتیک رونمایی کردیم که در نیمه امسال نوع دستی آن وارد بازار خواهد شد. برنامه تولید گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک (AMT) نیز برای بهمن ماه امسال هدفگذاری شده است.

مقیمی تصریح کرد: کاهش دو تا دو و نیم لیتر مصرف سوخت بخشی از نتایج محیط زیستی بهره برداری از این نوع گیربکس است.

نهضت کاهش بهای تمام شده محصول

وی درعین حال تأکید کرد: وظیفه و رسالت ایران خودرو تأمین نیاز بازار و مشتریان با قیمت معقول و منطقی است، کاهش بهای تمام شده محصول و افزایش عرضه به بازار ابزارهای تحت اختیار ایران خودرو برای ایجاد تعادل در بازار خودرو است.

مقیمی از ابلاغ سیاست نهضت کاهش قیمت تمام شده در ایران خودرو خبر داد و گفت: بخش هایی مانند لجستیک و خرید را که نقش قابل توجه و مهمی در کاهش قیمت تمام شده محصول دارند را شناسایی کرده ایم و با تعریف پروژه به دنبال کاهش هزینه در آن هستیم.نظرات