1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. ارائه طرح پیشنهادی تعلیق موقت مجوز پیش فروش خودرو

ارائه طرح پیشنهادی تعلیق موقت مجوز پیش فروش خودرو

13 اردیبهشت 1399
 • 3

براساس پیشنهاد انجمن ملی حمایت از مصرف‌کنندگان، بهتر است تا تعیین تکلیف‌نهایی و رفع کلیه تعهدات باقی مانده شرکت‌های خودرویی، از تصویب و ابلاغ هرگونه مجوز پیش فروش جدید به آن شرکت‌ها امتناع شود. انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با ارسال نامه‌ای به معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تنظیم بازار، پیشنهادهای خود را در تدوین مقررات حوزه خودرو اعلام کرد.

در این نامه آمده است: در حال حاضر شرکت‌های خودروساز و واردکننده خودرو تعهدات معوق بسیار زیادی دارند و عدم اجرای این تعهدات منجر به بروز نارضایتی شدید عموم جامعه شده است. در حال حاضر نیز پرونده‌های تخلف متعددی با موضوع عدم ایفای تعهد با استناد به تبصره ماده ۱۹ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مصوب سال ۸۸ مجلس شورای اسلامی، در سازمان تعزیرات حکومتی و سایر محاکم عمومی دادگستری مفتوح است.

به همین دلیل درخواست می‌شود تا تعیین تکلیف نهایی و رفع کلیه تعهدات باقی‌مانده شرکت‌های خودرویی، از تصویب و ابلاغ هرگونه مجوز پیش فروش جدید به آن شرکت‌ها امتناع کرد. کلیه مقررات تصویب شده و متعاقب آن، قراردادهای فروش، توسط شرکت‌های خودروساز و وارد‌کننده باید در چارچوب آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مصوب سال ۹۵ هیأت وزیران صورت پذیرد و نظارت مستمر بر اجرای آن ازسوی دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان‌های صنعت و معدن استان‌ها نیز مورد انتظار است.

منبع تسنیم


نظرات

 • یوسف یوسف (14 اردیبهشت 1399 ساعت 03:53)

  اقایان انجمن الان که ثبت نام مردمیه ممانعت ومداخله دارین ولی انوقت که درعرض۴۵دقیقه یکصدهزارخودرو انهم یک مدل توسط یک نفرثبت درخواست وپذیرش میشد بفرماییدشما کجا تشریف داشتید الان هم اگه ان فروشهای رانتی که درواقع مصرف کنندگان واقعی دخیل نیستن وصلحنامه هاسوری هستندحذف بشن تعهداتی درکارنیست ونمی مونه

 • قاسم قاسم (13 اردیبهشت 1399 ساعت 17:07)

  همینجورش هم به بهانه تولید قیمت میره بالا
  حالا فکر کن پیش فروش هم متوقف بشه چه میشود

 • مصطفی مصطفی (13 اردیبهشت 1399 ساعت 14:51)

  فکر نمیکنم دیگه بشه نظری راجبش داد.بدادمون برسه