1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. فرمول قیمت گذاری خودروها نهایی شد

فرمول قیمت گذاری خودروها نهایی شد

16 اردیبهشت 1399
 • 7

یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی، از نهایی شدن فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت: قیمت تمام‌شده به علاوه حداکثر ۵ درصد سود تولیدکننده(منوط به بهره‌وری۷۰درصدی)، نرخ نهایی هر خودرو است.

یک مقام مسئول در صنعت خودرو با تشریح جزئیات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار در مورد شیوه قیمت گذاری خودرو گفت: در جلسه امروز ستادتنظیم بازار، سازمان حمایت با شورای رقابت برای تعیین فرمول جدید قیمت گذاری خودرو، توافق کردند که بر این اساس، قیمت مصرف‌کننده هر خودرو با توجه به فرمول «قیمت تمام‌شده به علاوه حداکثر ۵ درصد سود تولیدکننده» محاسبه خواهد شد؛ اما لحاظ کردن سود حداکثری منوط به رعایت بهره‌وری ۷۰ درصدی در خطوط تولید خودرو است.

وی افزود: در واقع، در گذشته نیز شورای رقابت بر اساس فرمولی مشخص که متشکل از فاکتورهایی همچون میزان ارزبری و نرخ ارز، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، هزینه‌های دستمزد و مواد اولیه و نهاده‌های تولید بود، نسبت به تعیین قیمت تمام‌شده خودروها اقدام می‌کرد که هم اکنون نیز، این فرمول به شکلی است که قیمت مصرف‌کننده شامل قیمت تمام شده بر اساس محاسبات شورای رقابت و سازمان حمایت به علاوه حداکثر ۵ درصد سود تولیدکننده است.

به گفته این مقام مسئول، تنها خودروسازانی سود ۵ درصدی را دریافت خواهند کرد که بهره‌وری خط تولید خودروی مربوطه آنها، ۷۰ درصد باشد و به تناسب آن، اگر بهره وری کاهش یابد، سود تولیدکننده نیز تقلیل خواهد یافت.

وی افزود: شش عامل تیراژ خودرو، ارتقای کیفیت، کاهش تعهدات مشتری، داخلی‌سازی و حمایت از قطعه سازان هر ماه باید در گزارشی از سوی خودروسازان به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

منبع مهر


نظرات

 • محمود محمود (19 اردیبهشت 1399 ساعت 21:35)

  فکر کنید اینجا هم مثل یکی از این کشورهای بد بخت است که کمک میکنید.بابا ما هم مردم این مملکت فلک زده ایم یه کم فکر این مردم زجر کشیده باشید

 • علی علی (17 اردیبهشت 1399 ساعت 07:45)

  اینا از یزید و معاویه هم بدتر و پست ترن. تو این اوضاع و احوال قوطی حلبی رو روز به روز در حال گرون شدن. خدایا ظالمان را نیست و نابود بگردان.

 • مهدی مهدی (16 اردیبهشت 1399 ساعت 19:13)

  باز الان میان میگن ما بفکر مصرف کننده هستیم و نمیخواهیم مصرف کننده ضرر کنن مثل همیشه اما باز کار خودشونو میکنن. درباره حقوق هم همین حرفها رو میزدن اما آخرش کار خودشونو کردن و آب از آب هم تکون نخورد. تا الان کم دروغ نشنیدیم .این دولت اگر بخواهد قیمت خودرو رو کم کنه کاری براش نداره اما نمیخواد هر چی بیشتر بشه قیمت برای دولت بهتر

 • sina sina (16 اردیبهشت 1399 ساعت 12:00)

  توروخدا گرون نكنيد صدامون به هيچ جا نميرسه حتي ديگه نميشه ماشين مدل 10سال قبل و خريد.تورخدا انصاف داشته يلشيد .جيب مردمم هم نگاه كنيد

 • سامان سامان (16 اردیبهشت 1399 ساعت 11:24)

  وعلا برکت الله

  علی علی (17 اردیبهشت 1399 ساعت 09:34)

  علی برکت الله چه ربطی داره اقا سامان...........مردم خودشون هجوم میبرن/ بیان یه بار برای همیشه .......نخرن....بخدا ..نمی میریم.....اونوقت تاثیرشود خواهید دید....پس باید به مردم و خریدار بی فکر بگیم...علی برکت الله

  محمد محمد (17 اردیبهشت 1399 ساعت 10:48)

  علی آقا تا کی باید نخریم 10 ساله میخوام ماشین بگیرم هر روز بدتر از دیروزه
  چیو باید نخریم همه چی هروز دوبرابر میشه قیمتش
  به جز حقوق مردم