1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. قیمت های نجومی خودرو در بازار کاهش یافت - پراید 67 میلیونی هم خریدار ندارد + جدول

قیمت های نجومی خودرو در بازار کاهش یافت - پراید 67 میلیونی هم خریدار ندارد + جدول

22 اردیبهشت 1399
 • 7

بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو و تاکید بر لزوم برخورد با دلالان و مسببان گرانی خودرو موجب افت 5 تا 20 میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در بازار شد.

بازگشت دوباره شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو و تاکید مسئولان بر لزوم برخورد با دلال بازی در بازار خودرو باعث افت قیمت های نجومی در این بازار شد.

هرچند هنوز هم قیمت خودروها در بازار به نرخ کارخانه نزدیک نشده، اما فعالان بازار معتقدند شروع این اتفاق می تواند عاملی برای ادامه افت قیمتها باشد. در عین حال تاکید مسئولان وزارت صنعت و سازمان حمایت بر خودداری مردم از خرید خودرو تا زمانی که قیمتها کاهش یابد نیز باعث شده تا بازار با رکود سنگین مواجه شود. در این شرایط مردم همچنان منتظر کاهش قیمتها هستند و تقریباً معامله ای در بازار صورت نمی گیرد.

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد گفت: بازار خودرو از دیروز تا به حال روی آرامش به خود دیده و قیمتها نیز روندی کاهشی دارند.

وی پیش بینی کرد روند کاهش قیمت ها در بازار خودرو طی روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

پراید 67 میلیونی هم خریدار ندارد

موتمنی با بیان اینکه قیمت پراید در روزهای گذشته تا 90 میلیون تومان نیز بالا رفته بود، افزود: در حال حاضر قیمت سایپا 131 در بازار به 72 میلیون تومان رسیده و البته برای این قیمت هم مشتری وجود ندارد و حتی کسی حاضر به خرید این خودرو با قیمت 67 میلیون تومان هم نیست.

وی تصریح کرد: کاهش 20 میلیون تومانی قیمت سایپا 131 در مورد سایپا 111 نیز اتفاق افتاده و در حال حاضر این خودرو هم تقریباً هم قیمت سایپا 131 در بازار عرضه می شود.

وی با بیان اینکه قیمت برخی خودروهای داخلی نیز در بازار 5 و یا 10 میلیون تومان کاهش یافته است، گفت: پژو 405 نیز که قیمتش در بازار تا 150 میلیون تومان بالا رفته بود امروز با قیمت 127 میلیون تومان عرضه شد که البته با همین قیمت هم مشتری برای خرید وجود ندارد.

به گفته موتمنی، قیمت تیبا نیز در بازار با افت 10 میلیون تومانی به 80 میلیون تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: پژو پارس هم با کاهش 7 میلیون تومانی قیمت در بازار روبرو شده و امروز با قیمت 143 میلیون تومان عرضه می شود.

بازار خودرو کساد است

علی ملااحدی، یکی دیگر از فعالان بازار خودرو نیز در مورد وضعیت بازار گفت: در حال حاضر مراجعه کننده ای برای خرید خودرو در بازار نداریم و همه منتظر اجرایی شدن دستورالعمل جدید شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو هستند.

وی افزود: مردم منتظرند ببینند سازمان حمایت و نهادهای نظارتی چه برخوردی با دلالان و سوداگران بازار خودرو می کنند.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت با تشریح جزئیات دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توسط این شورا، به فارس گفته بود: خودروسازان در برخی بخش‌های غیر تولیدی سرمایه گذاری کرده‌اند که این موضوع نباید بر قیمت خودرو سرشکن شود.

در عین حال در شرایط فعلی صنعت خودرو با مشکل تحریم‌ها رو به رو است و با توجه به این که تولید خودروها بین 20 تا 30 درصد ارزبری دارد، خودروسازان برای تهیه ارز با مشکلاتی رو به رو هستند که برای کمک به این موضوع، هزینه معاملات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای خودروسازان در نظر گرفتیم.

وی توضیح داد: یکی دیگر از مسائلی که مطرح شد، این است که خودروسازان می‌گفتند سبد بانک مرکزی در مورد خودروهای مختلف به روزرسانی نشده، یعنی سبدی که نشان دهنده همه هزینه‌های تولید یک خودرو از جمله دستمزدها، هزینه ارزی و قطعات است، به روز رسانی نشده که در این مورد وزیر صنعت از خودروسازان خواست تا اطلاعات مربوطه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شورای رقابت ارائه دهند تا ما با ارائه آن به بانک مرکزی از مسؤولان بانک مرکزی بخواهیم که سبد هزینه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به روزرسانی کنند.

شیوا با بیان این که فعلا تعیین قیمت خودرو بر اساس سبد قدیم نیز قابل انجام است، گفت: تا سه ماه دیگر اگر تغییری در سبد هزینه‌ها ایجاد شود می‌توانند آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در قیمت خودرو لحاظ کنند.

قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار دیروز به شرح زیر است:

50.jpeg

51.jpeg

 

منبع فارس


نظرات

 • پیمان پیمان (22 اردیبهشت 1399 ساعت 23:31)

  سلام من که واسم آرزو شده یه پراید داشته باشم چند ساله پول جم میکنم هی گرون میشه پولمم بی ارزش الا با این پول یه موتور درس حسابی هم نمیدن

 • سلام محمد نارویی سلام محمد نارویی (22 اردیبهشت 1399 ساعت 18:35)

  سلام بنده معلول هستم و دارای گواهینامه هوشمند راهنمایی و رانندگی دارم خوب من در این جامعه حق دارم منم دراین کشور اسلامی دارم زندگی می کنم منم ماشین اتوماتیک می خواهم با نمایندگی هماهنگ کنید تا منم صاحب ماشین شوم سن بنده 52سال است از زاهدان زیبا شهر من سخت در انتظار ماشین اتوماتیک هستم چون توان خرید از بازار را ندارم معلول گواهینامه دار کم هستند خواهش میکنم با نمایندگان ماشین در زاهدان هماهنگ کنید تا به من یک ماشین اتوماتیک بدهند

 • ناصر ناصر (22 اردیبهشت 1399 ساعت 17:24)

  واقعا برای خودم و ملت متاسفم که نمیتوانیم در این کشور به این عظمت و ثروت یک خودرو معمولی را داشته باشیم.بهرحال خود کرده را تدبیر نیست.خود کردیم که لعنت بر خودمان.

 • سام سام (22 اردیبهشت 1399 ساعت 16:57)

  به خدا این ملت تو هیچ جای دنیای پیدا نمیشه .خون به جگر شدیم از بس نتونستیم ی پراید بخریم .هر روز ی قیمت .

 • حمید رضایی حمید رضایی (22 اردیبهشت 1399 ساعت 16:25)

  بخدا حیفه پول بدیم واسه این خودروهای ایرانی یعنی خدا وکیلی کل مردم ایران چندماه ماشین نخرن البته ماشین که چه عرض کنم تابوت ایرانی باید بهش گفت همه ملت ایران باهم متهد بشن همه چی درسته میشه فقط باید متحد بود اتحاد اتحاد تا پیروزی

 • حمید فراز حمید فراز (22 اردیبهشت 1399 ساعت 15:12)

  این واقعا توهین به ملت است که هر موقع میخواند قیمت رسمی جنسی را بالا ببرند بازار را دوچار لتهاب َمیکنند هیجان ایجاد میکنند وبعد قیمت رسمی را ده بسیت درصد میبرن بالا واقعا توهینه به ملت

 • مهدی مهدی (22 اردیبهشت 1399 ساعت 15:00)

  به امید ریشه کن شدن مافیای خودرو در کشور خیلی دور نیست انشا الله بتفاق خواهد افتاد