1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. تصویب 3 روش فروش خودرو توسط خودروسازهای کشور

تصویب 3 روش فروش خودرو توسط خودروسازهای کشور

23 اردیبهشت 1399
 • 4

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، گفت: از این پس فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید، سه روش فروش خودرو خواهد بود و بر این اساس 60 درصد از تولید خودروسازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص می‌یابد.

مهدی صادقی نیارکی امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید سه روش فروش خودرو از این پس خواهد بود لذا 60 درصد از تولید خودروسازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص خواهد یافت و مابقی در قالب فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش به متقاضیان واگذار خواهد شد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در فروش فوق‌العاده حداکثر 3 ماه خودرو به متقاضی تحویل خواهد شد و بر این اساس سایت فروش خودرو یک هفته باز است و تمامی متقاضیان قادر به ثبت‌نام و واریز وجه خواهند بود.البته متقاضیانی که در سه سال گذشته در فرآیند فروش شرکت‌ها حضور نداشته‌اند اجازه ثبت‌نام خواهند داشت.

* برای فروش خودروهای پر متقاضی قرعه‌کشی انجام خواهد شد

وی افزود: این روش در طول سال ادامه خواهد داشت و متناوباً فروش فوق‌العاده خواهیم داشت اما بعد از تمام مراحل ثبت‌نام اگر تعداد ثبت‌نام کنندگان متناسب به سهمیه اختصاص گرفته برای فروش باشد، بدون سود مشارکت و سه ماهه خودرو تحویل داده خواهد شد اما اگر تعداد ثبت‌نام کنندگان بیش از خودروها باشد فرآیند قرعه‌کشی با حضور مراجع نظارتی در شرکت‌های خودروساز انجام می‌شود.

نیارکی افزود: لذا متقاضیانی که ثبت‌نام کرده و واریز وجه انجام داده‌اند اما نام آنها در قرعه‌کشی نبوده است می‌توانند وجه خود را دریافت کرده و یا وجه واریزی را برای فروش‌های بعدی استفاده کنند.

* قیمت‌ها در بازار خودرو شکسته خواهد شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: در فرآیند پیش‌فروش مجدد سایت باز می‌شود ضمن اینکه سود مشارکت نیز صفر خواهد بود و صرفا برای مصرف‌کننده خودرو در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه مردم نباید در فضای هیجانی وارد بازار خودرو شوند،‌گفت: قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

نیارکی افزود: روش مشارکت در تولید خودرو متعاقباً اعلام خواهد شد.نظرات

 • تا شناس تا شناس (23 اردیبهشت 1399 ساعت 12:18)

  من ی سال پیش تیبا ثبت نام کردم هر بار با دروغ و قسم منو دک کردند به آشناهاشون ماشین دادن آخه این چ مملکتیه. خدا

 • رضا رضا (23 اردیبهشت 1399 ساعت 10:52)

  موضوع قابل توجه اینجاست که بجز دلالان خودرو ، افراد عادی نمیتوانند وارد سایت شده و ثبت نام کنند . پس این قرعه کشی و مسائلی از این قبیل فقط برای دلالان خودرو فراهم می باشد .

 • علی علی (23 اردیبهشت 1399 ساعت 09:49)

  یعنی چه؟؟
  سه ماه و یا حتی بیشتر پول ثبت نام کنندگان بدون سود مشارکت حبس بشود که آیا قرعه به نامشان بیوفتد یا نه؟؟
  چرا بعد از قرعه کشی واریز وجه صورت نپذیرد؟
  آیا این سازمان جنایت علیه مصرف کنندگان است؟ یا سازمان حمایت!!
  همیشه ضوابط و قوانین را علیه مردم وضع میکنند
  اما آنها که از رانت و انحصار بهره مندند همچنان منافعشان تضمین شده

 • جلیل الرضا جلیل الرضا (23 اردیبهشت 1399 ساعت 09:35)

  خاک برسرتون وقتی نمیتونید تولید کنین چه اصراری بر اون دارید غیراز اینکه میخواهید خون مردم را توشیشه کنین کره چین وخیلی از کشورا که پول نفتمون را بلوکه کردن از خداشونه بجاش خودرو بدن خودرو که تحریم نیست