1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. اعلام شرایط الزامی جدید فروش خودرو در کشور

اعلام شرایط الزامی جدید فروش خودرو در کشور

23 اردیبهشت 1399
 • 5

رئیس سازمان حمایت با اشاره به شرایط جدید فروش خودرو گفت: ثبت نام کنندگان باید حتماً بالای ۱۸ سال سن داشته و دارای گواهینامه رانندگی باشند و در گذشته نیز از خودروی ثبت نامی استفاده نکرده باشند.

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان از مردم خواست تا بازگشت قیمت‌ها به روال منطقی، از خرید و فروش خودرو با قیمت‌های غیر متعارف پرهیز کنند و تن به قیمت‌های حباب دار بازار خودرو ندهند.

وی افزود: بر اساس دستور رئیس جمهور به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رصد بازار خودرو، امروز جلسه‌ای در سازمان حمایت برگزار شد که امیدواریم مصوبات این جلسه بلافاصله بعد از تصویب در ستاد تنظیم بازار، به اجرا گذاشته شود.

معاون وزیر صمت گفت: بر اساس مصوبات جلسه امروز، همه خودروسازان مکلفند برنامه ماهانه تولید خود را به سازمان حمایت اعلام کنند و این تولید به دقت در بازه‌های سه ماهه مورد رصد قرار می‌گیرد.

وی افزود: با هدف جلوگیری از حضور سوداگران و دلالان در بازار خرید و فروش خودرو، خودرو سازان مکلف شدند برنامه فروش خود را به نحوی ارائه کنند که ضمن به صفر رسیدن حضور دلالان، دسترسی به سایت‌های فروش سهل الوصول باشد و امکان هک کردن این سایت‌ها و ثبت نام از روش‌های نامتعارف، وجود نداشته باشد

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: همچنین در مکاتبه با دادستان کل کشور و شورایعالی فضای مجازی مقرر شد همه شبکه‌های مجازی و رسانه‌های دیداری و شنیداری که در عرصه آگهی خودرو فعال هستند باید اولاً از وجود خودرو برای فروش هنگام درج آگهی مطمئن باشند و قیمت این آگهی نیز باید متعارف باشد که عبارت است از قیمت مصوب درب کارخانه بعلاوه درصدی بابت سود فروش.

وی افزود: همچنین درج آگهی معاوضه و تعویض خودرو در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی ممنوع خواهد بود.

به گفته تابش، همه خرید و فروش‌ها باید در مراجع رسمی اتفاق بیافتد و هرگونه خرید و فروش توافقی قابل رسیدگی در سازمان حمایت نخواهد بود و مبایعه نامه رسمی در حکم فاکتور خرید و فروش و مبنای مبارزه با گرانفروشی سازمان حمایت خواهد بود

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: تا زمانی که شورای رقابت قیمت‌های جدید را ابلاغ نکند، قیمت‌های مصوب فعلی همچنان ملاک عمل خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه نباید خودرو که کالایی مصرفی است به کالایی سرمایه‌ای بدل شود افزود: هنگام ثبت نام، خودرو سازان مکلف هستند محدودیت‌هایی برای ثبت نام کنندگان ایجاد کنند تا مصرف کنندگان واقعی ثبت نام کنند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: ثبت نام کنندگان باید حتماً بالای 18 سال سن داشته و دارای گواهینامه رانندگی باشند و در گذشته نیز از خودروی ثبت نامی استفاده نکرده باشند.

وی افزود: همچنین کسانی که دارای پلاک جاری هستند نمی‌توانند خودرو ثبت نام کنند و اگر خودرویی از زمان تحویل تا سه ماه به گارانتی اولیه نرود گارانتی آن باطل خواهد شد و سند خودروهای ثبت نامی تا یک سال در رهن قرار می‌گیرد.

به گفته تابش همچنین خودروسازان مکلف هستند 60 درصد تولیدات خود را به تعهدات قبلی و 40 درصد را به ثبت نام‌های فروش فوق العاده تخصیص دهند.

وی افزود: از وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز خواسته شده از صاحبان درآمدهای بالا و اتفاقی مالیات اخذ شود و اگر حتی یک خودرو توسط بازرسان سازمان حمایت در پارکینگ‌های عمومی و شرکت‌های خرید و فروش خودرو پیدا شود که بیش از سه ماه بلااستفاده بوده در حکم اختفا و احتکار خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: پیشنهاد داده ایم که در فروش فوق العاده، سایت خودرو سازان تا مدتی باز باشد و بعد به روش قرعه کشی، خودرو تحویل مشتریان برنده شود و ودیعه بقیه خودروسازان عودت داده شود.

به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان مقرر شده تولید دو خودروساز عمده کشور که پیشتر 900 هزار دستگاه برای سال جاری بود به یک میلیون و دویست هزار دستگاه افزایش یابد تا کمبود خودرو نیز وجود نداشته باشد

وی از مردم خواست در مواجهه با قیمت‌های حباب دار و غیر واقعی، از خرید خودداری کنند و تخلفات گرانفروشی را از طریق سامانه 124 و سازمان‌های صنعت استان‌ها اعلام کنند.

منبع تسنیم


نظرات

 • علیرضا علیرضا (28 اردیبهشت 1399 ساعت 03:35)

  سلام
  خیلی عجیب و جالبه یه خودرویی مثل شورولت بلیزر 2020 در آمریکا از دم قسط ماهی 1/5 میلیون تومن. اینجا سر آشغالترین خودرو که به اسباب بازی بیشتر شبیهه، بنام پراید@!!دعواست پژو 405 با عجله پیاده بشی از در جلو صورت رو جر میده بعد تو حباب بازار 150 میلیون و.....مزدا 3 تو حباب 520 میلیون!!!!!!!!! خودرویی که پنج شیش سال پیش بهترین و کاملترین مدلش 38 میلیون بود!!!! به ولله گریه داره همیشه سر اجناس خوش فروش از خوراک و پوشاک گرفته تا خودرو و مسکن این بازیها هست.مثلا پراید میشه 90 تا بعد 4 نفر رو میگیرن قیمت میذارن کارخونه 45 تومن 10%هم میاد روش میشه 50 تومن تحویل سال 4000 !!! خوب این بیاد بیرون بی نسبت تورم و خواب پول خریدار بیشترم میشه. من به اون عزیزی که مسوول حقوق مصرف کننده هست عرض میکنم.برادره من هم شما میدونی آب تو هاون کوفتنه هم مردم. تورو خدا کارشناسی شده هم عمل کنید هم حرف بزنید یاعلی

 • عباس فتحی عباس فتحی (24 اردیبهشت 1399 ساعت 02:55)

  تاحالادست دلالان توی کارخانه بوده قیمت به اوج رسندن حالاچندعددی به مردم بدهیدهزاربهانه جورمیکنیدتادوباره به همون بازاریان بدهیدبدبخت به این ملت

 • آریا آریا (23 اردیبهشت 1399 ساعت 23:02)

  بخدا به پیر به پیغمبر تا این مردم و تا این قانون هست ما بیچاره ایم.نمیگم دوره طاقوت .نمیگم 10سال پیش .نه این ماشین و وسایلو از کره ماه و نوظهور بوده آوردیم و نه مسئولین ما از اروپا اومدندن و خبر سه سال پیشو ندارند.اون چیزی که راحت تر از ساندویچ بدست می اومد امروز با سه برابر قیمت برامون آرزو و رویاست.واین روش خرید خودرو در اروپا برای کلاشینکف و یا خمپاره و تانک میزارند و اینجا برای پررررررراییییددد .شوخی نیست پراید.ول کن بابا .فردا صفه

 • Hgh Hgh (23 اردیبهشت 1399 ساعت 12:14)

  من از مسولین امر تقاضا دارم برای اینکه شاهد دلال در بازار خودرو نباشیم
  هر خریداری ،خودروی خرید و قصد فروش آنرا داشت مابه تفاوت تا قیمت کارخانه را یعنی سود حاصله از فروش خودرو را تا ۹۰درصد از سود حاصله را. به عنوان مالیات پرداخت کند در غیر اینصورت نه پلاک تعویض شود نه سند به نام بخورد ونه نه تفویض وکالت شود به نظر من این بهترین راه است

 • حسن حسن (23 اردیبهشت 1399 ساعت 11:51)

  قیمت‌های مصوب فعلی همچنان ملاک عمل خواهد بود.
  وقتی تحویل نمیدن ماشین رو به هزار بهانه، حالا ملاک عمل شما هرچی میخواد باشه
  انواع و اقسام ماشینهارو در پارکینگهای مختلف مخفی کردن به مردم نمیدن که قیمتها بالاتر برود. حالا شما دنبال قاتل بروسلی بگرد