1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. چقدر وزیر پیشین صنعت در آشفتگی بازار خودرو مقصر بود؟

چقدر وزیر پیشین صنعت در آشفتگی بازار خودرو مقصر بود؟

29 اردیبهشت 1399
 • 4

به اعتقاد یکی از کارشناسان صنعت خودرو، در نابسامانی ها و مشکلات اخیر بازار خودرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزیر آن بسیار خود را بی اطلاع نشان می‌دادند؛ به تبع این بی اطلاعی، عدم مدیریت هم به دنبال خود داشت.

ابوالفضل خلخالی، عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در رابطه با اتفاقات اخیر در بازار خودرو و برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) و ارتباط این دو اظهار کرد: وزارت صمت در سیاستگذاری های کلی بسیار تاثیرگذار بوده است اما مشکل اصلی از جایی آغاز شد که خودروسازان در بحث عرضه دچار مشکل شدند و نتوانستند متناسب با تقاضا، عرضه داشته باشند. بازار خودرو در اوایل سال گذشته به شدت با کاهش عرضه روبه‌رو بود و سپس در نیمه دوم سال توانست تیراژ تولید و عرضه را افزایش دهد.

وی افزود: چنانچه وزارت صمت زودتر برای این صنعت و بازار آن فکری می‌کرد؛ بگونه ای که در شرایط تحریمی در عرضه خودرو به مشکل بر نخوریم، شاید امروز این آشفتگی بازار و مشکلات به وجود نمی‌آمد. علاوه براین وزارت صمت در اتفاقات اخیر بسیار خود را بی‌اطلاع نشان می‌داد که این بی‌اطلاعی همراه خود عدم مدیریت را هم به همراه داشت. در حقیقت صنعت خودرو و بازار آن "رها شده" دیده می‌شد.

به اعتقاد این کارشناس صنعت خودرو، به صورت کلی به نظر می آمد که این وزارتخانه و وزیر آن چندان کارآمد عمل نکرده؛ در صورتی که می‌توانستند در مدیریت این موضوعات بهتر تصمیم گیری و عمل کنند. البته از سوی دیگر این "عزل" شاید جنبه های دیگری هم داشته باشد.

منبع ایسنا


نظرات

 • هموطن هموطن (30 اردیبهشت 1399 ساعت 08:35)

  خیلی موثر بود!! ایشون قبل از عید چند روز مریض شد ماشین داشت قیمتش حسابی میوفتاد! دیدن اوضاع وخیم خواهد شد با مریضی سریع آوردنش سرکار تا جلوی ارزونی بی حساب خودرو رو بگیره!!! البته نمایندگان مجلس هم اوایل خیلی سر و صدا کردن و بعد یهویی ساکت شدن!!!!!

 • محمد64 محمد64 (30 اردیبهشت 1399 ساعت 08:04)

  اگه بسیار خودش رو بی اطلاع میدونه عذر بدتر از گناه آورده
  مرد مومن سنگر به این مهمی رو بهت سپردن اطلاع نداشتی
  کریم آقا بقال سر کوچه ما از مافیای خودروسازها خبرداشته و داره اونوقت شما ندارید

 • بهزاد بهزاد (29 اردیبهشت 1399 ساعت 16:16)

  جناب آقای خلخالی ، خودروساز به اندازه کافی خودرو تولید کرد و بجای تعلق گرفتن به مردم دست دلالها افتاد ، وقتی کنترولی نباشه یا کنترولچی رشوه گیر باشه و در خاتمه وزیر هم به کارش آشنا نباشه میشه ایران کنونی. همه این مهره ها به کل در تمام وزارتخانه ها تعویض شوند اونوقت درست میشه.

 • آیدین آیدین (29 اردیبهشت 1399 ساعت 10:42)

  به نظر من موضوع برکناری کلا همون جنبه های دیگه است (بحث وزارت بازرگانی) و ربطی به بازار خودرو نداره. اگر هم ربط داشته باشه ربطش اینجوری هست که به علت موضع سختگیرانه اخیر این وزیر در برابر خوردوسازها و برنامه ش برای ایجاد قطب سوم خوردوسازی در کشور احتمالا مافیای خودرو این برکناری رو به نفع خودش دونسته و اقدام کرده