1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه ثبت نام و فروش خودرو
 4. عرضه 7 محصول سایپا و 4 محصول ایران خودرو در عید فطر

عرضه 7 محصول سایپا و 4 محصول ایران خودرو در عید فطر

3 خرداد 1399
 • 7

سرپرست وزارت صنعت در جلسه امروز کمیته خودرو از فروش 25 هزار دستگاه خودرو هم‌زمان با ایام عید سعید فطر خبر داد و گفت: در این فروش 7 محصول سایپا و 4 محصول ایران خودرو در این فروش عرضه می‌شود.

حسین مدرس خیابانی با تشریح ضوابط فروش 25 هزار دستگاه خودرو در روز عید سعید فطر گفت: شرایط خاصی در ضوابط فروش و اولویت‌های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را تنها به مصرف‌کنندگان واقعی فروخت و تقاضای کاذب را حذف کرد.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رییس جمهور به وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ساماندهی بازار خودرو گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای سیاست‌های دولت، برنامه‌ریزی‌های منسجمی را برای ساماندهی بازار خودرو طراحی کرده که محور اصلی آن افزایش تولید به منظور پاسخگویی بهینه به تقاضای موجود در بازار است، اما در کنار آن، با مجموعه سیاست‌های تعریف شده، نظارت کافی صورت خواهد گرفت تا علاوه بر ساماندهی موضوع ثبت‌نام فروش و تحویل، زمینه برای عرضه مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان واقعی و حذف تقاضای کاذب از بازار خودرو نیز فراهم شود.

وی افزود: بر اساس سیاست گذاری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و هماهنگی به عمل آمده با خودروسازان، فروش ویژه 25 هزار دستگاه خودرو شامل 15 هزار دستگاه خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو و 10 هزار دستگاه خودروهای تولیدی گروه خودروسازی سایپا، در ایام عید سعید فطر انجام می‌شود.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در این دوره از فروش‌های خودروسازان، شروط محکمی برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته شده که بر اساس آن، ثبت‌نام کنندگان علاوه بر شرایط اختصاصی، نباید ظرف 36 ماه گذشته هیچ‌گونه خودرویی خریداری کرده و پلاک فعال به نام خود داشته باشند.

وی با تاکید بر سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف دلالان از بازار خودرو و توجه ویژه نسبت به فروش خودرو به مصرف‌کنندگان واقعی تصریح کرد: پیش‌ ثبت‌نام و به روز آوری اطلاعات از روز یکشنبه 4 خردادماه به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت و در نهایت ثبت نام قطعی از طریق سایت فروش خودروسازان به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت، ضمن اینکه شرایط سخت‌گیرانه‌ای در ضوابط فروش و اولویت‌های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را تنها به مصرف‌کنندگان واقعی فروخت.

مدرس خیابانی با بیان اینکه مراحل قرعه کشی با حضور مراجع نظارتی توسط خودروسازان صورت خواهد گرفت و اسامی منتخبان در این فرآیند نیز به صورت رسمی منتشر خواهد شد، گفت: ضوابط فروش به گونه‌ای تعیین شده که به هیچ عنوان خریدار خودرو، حق فروش وکالتی را نداشته و خودروی فروخته شده نیز قابل صلح به دیگران نیست.

این در حالی است که اگر در هر یک از مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی هر بازه زمانی پس از تحویل خودرو مشخص شود که خریدار از ضوابط تعریف شده عدول کرده و سیستم‌های نظارتی تخلفات را کشف نمایند، علاوه بر اینکه امتیاز خودرو از وی سلب خواهد شد، خودروی وی توقیف شده و مطابق با قانون با آن برخورد خواهد شد.

وی اظهار داشت: هیچ گونه محدودیتی در ثبت نام بر اساس ضوابط وجود ندارد و مردم نگران نباشند، چراکه در یک هفته مهلت تعیین شده و می‌توانند در مهلت مقرر، برای ثبت نامه مراجعه کنند، اما تقدم یا تاخر ثبت‌نام هیچگونه تاثیری در فرآیند قرعه‌کشی نخواهد داشت. به این معنا که تحویل خودرو بر اساس قرعه‌کشی تصادفی و سایر ضوابطی خواهد بود که کمیته خودرو تعیین خواهد کرد.

مدرس خیابانی گفت: 7 محصول سایپا و 4 محصول ایران خودرو در این فروش عرضه می شوند، ضمن اینکه سند در رهن کارخانه باقی خواهد ماند و در عین حال، فروش وکالتی خودرو نیز متوقف خواهد شد که به این منظور، هماهنگی‌های لازم با قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و سازمان ثبت اسناد صورت خواهد پذیرفت.

وی اظهار داشت: در عین حال، هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند فروش تحویل مشتری می‌شود، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه برای استفاده از گارانتی به خودروسازان مراجعه کند، در غیر این صورت خودرو مصداق احتکار محسوب شده و برخوردهای قانونی با آن صورت می‌گیرد.
مدرس خیابانی گفت: ممکن است وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراحل بعدی، اولویت‌بندی‌هایی را نیز برای تحویل خودرو در نظر گیرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: علاوه بر ضوابط فروش که به صورت شفاف در زمان ثبت‌نام بر روی سایت خودروسازان درج شده و متقاضی باید در هر یک از مراحل، ضوابط در نظر گرفته شده برای فروش را در سامانه خوداظهاری کند.

وی اظهار داشت: به موازات فروش، حلقه‌های نظارتی و کنترلی بازار همچنان بدون وقفه و با قدرت بیشتری عمل خواهند کرد و اجازه تخلفات را نخواهند داد، به نحوی که پارکینگ‌های محل نگهداری خودروها تحت کنترل خواهند بود و متخلفان زیر ذره‌بین دستگاههای نظارتی قرار خواهند داشت؛ ضمن اینکه با هماهنگی پلیس راهور ناجا، خودروهای صفر کیلومتر متعلق به خودروسازان حق خروج از کارخانه بدون نصب پلاک را ندارند و به موازات، از تردد خودروهای فاقد پلاک در معابر شهری و محورهای برون شهری نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

منبع فارس


نظرات

 • محمد نجاتی محمد نجاتی (10 خرداد 1399 ساعت 15:12)

  سلام. بانک رفاه اعلام کرده مبلغ 50 میلیون تومان به واجدین شرایط اعلام شده جهت خرید کالا وام می دهد آیا می‌شود از این موقعیت جهت خرید خودرو استفاده کرد؟

 • صادق صادق (4 خرداد 1399 ساعت 21:25)

  با سلام و احترام..لطفا در اخبار مشخص بفرمایید گذاشتن شرط عدم داشتن پلاک فعال و نداشتن خودرو ولو فرسوده (یا خودرویی که سالها کارکرده)در فروش خودرو وقتی بسیاری از مصرف کنندگان واقعی خودروی فرسوده و یا بعضا با بیش از ۱۰ سال کارکرد دارند با چه توجیه منطقی صورت پذیرفته است آیا نباید در این شرط عجیب بازنگری کرد.من خودم یک پراید مدل ۸۰ دارم اکنون که قرار است دست واسطه ها ظاهرا کوتاه گردد,چرا حق ندارم یک خودروی سالم و غیر فرسوده ثبت نام کنم. با تشکر فراوان

 • شایان شایان (4 خرداد 1399 ساعت 17:09)

  همش سرکاری. من دو روزه دارم میرم ثبت نام کدم اصلا راه نمیده . وقتی راه هم میده خطا میزنه. بازم یه داستانی در اوردن مردم عادی نتونن ماشین به قیمت نمایندگی بگیرن. هر سری یه کاری میکنن که ماشین ها گیر اونایی که باید بیفته

  نوید نوید (4 خرداد 1399 ساعت 23:38)

  دوست عزیز از امروز صبح پیش ثبت نام شروع شده شما چجوری ۲ روزه دارین برای ثبت نام تلاش میکنین؟

 • سینا سینا (3 خرداد 1399 ساعت 12:34)

  این شرایط فقط برای مردمه یا سلطان ها را هم شامل میشه؟!

 • محمد محمد (3 خرداد 1399 ساعت 12:05)

  شرایط در نظر گرفته شده خوبه امیدوارم دست دلالها وسوداگران از بازار خودرو قطع بشه وخودروبه دست مصرف کننده واقعی برسه.

 • ......... ......... (3 خرداد 1399 ساعت 11:47)

  منظور از پلاک فعال چیه ؟
  یعنی اگر کسی 10سال پیش یه ماشین خریده باشه الان حق نداره ماشین ثبت نام کند ،باید با همون بسازه یا از بازار آزاد بخره!!!!!!