1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. نگاهی به وضعیت بازار خودرو بعد از قرعه کشی ملی

نگاهی به وضعیت بازار خودرو بعد از قرعه کشی ملی

21 خرداد 1399
 • 7

اتفاق‌های جدید بعد از قرعه کشی طرح فروش فوق‌العاده و پیش فروش خودروسازان در بازار خودرو در حال رخ دادن است. یک، خیلی از فروشندگان با وجود آنکه خودرو دارند، می‌گویند فعلاً موجودی نداریم؛ دوم، فعالان نمایشگاه‌های خودرو هر مشتری که به آنها سر می‌زند را تشویق به خرید خودرو می‌کنند و سوم اینکه آنها با قیمت بالا خودرو می‌فروشند و با قیمت پایین می‌خرند.

روز گذشته برای اینکه تأثیرپذیری بازار خودرو را از قرعه کشی طرح فروش فوق‌العاده 25 هزار خودرو و ثبت‌نام طرح پیش فروش خودرو (هر کدام از خودروسازان قرار است 75 هزار خودرو به مشتریان تحویل دهند) رصد کنیم، سراغ بازار خودرو و نمایشگاه‌های فعال رفتیم.

واسطه‌ها حاضر به کاهش قیمت خودرو نیستند

یکی از نمایشگاه داران خودرو در خیابان انقلاب گفت: دولت هر کاری انجام دهد نمی‌تواند قیمت خودرو را پایین بیاورد برای اینکه هیچ نمایشگاه دار و واسطه‌ای حاضر نیست خودروهایی را که با قیمت بالا خریده است با نرخ کمتر به مردم بفروشد به همین جهت اطمینان می‌دهم که قیمت خودرو سیر نزولی نخواهد داشت.

رضا یوسفی بارها در جملاتش و در پاسخ به این سؤال که آیا اکنون زمان مناسب برای خرید خودرو است یا هفته‌های آینده، توضیح داد: بدون شک طی روزهای آینده خودرو خریداری کنید، بهتر از هفته آینده است چرا که قیمت خودرو دوباره افزایش پیدا می‌کند.

این نمایشگاه دارخاطرنشان کرد: خیلی از نمایشگاه‌ها موجودی ندارند و اگر کسی خودرو بخواهد ما باید از دلالان و واسطه‌ها خودرو بخریم.

از فروش امتناع می‌شود

همین گفته باعث شد که ما سراغ یکی از دلالان بازار برویم. محمد یکی از افرادی است که تمام خودروها را می‌توان از او خریداری کرد. از او درباره قیمت خودروی 206 تیپ 2 پرسیدیم و او گفت: در حال حاضر قیمت این خودرو 126 میلیون و 500 هزار تومان است.

او در پاسخ به این سؤال که چرا برخی از نمایشگاه داران عنوان می‌کنند که خودرو ندارند، اظهارداشت: نمایشگاه داران از فروش خودرو امتناع می‌کنند چرا که نمی‌خواهند در زمان کاهش، خودروهای خود را به فروش برسانند.

این فعال بازار ادامه داد: طی سه هفته اخیر قیمت خودرو کاهش زیادی پیدا کرد و حتی برخی از خودروها به قیمت کارخانه نزدیک شدند، همین نوسان سبب شده که بعضی از نمایشگاه داران فروش خودرو را متوقف کنند تا تکلیف بازار مشخص شود.

او گفت: با وجود تمام پیش فروش‌ها و فروش فوق‌العاده شرکت‌های خودروسازی پیش‌بینی می‌کنم که قیمت خودرو بالاتر خواهد رفت.

فاصله 10 درصد اعمال نشد

در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش دلال بازی و واسطه گری خودرو شروط سختگیرانه وضع کرده بود اما اکنون می‌بینیم افرادی که در طرح فروش فوق‌العاده در لیست منتخبین (در قرعه کشی) هستند، فروشنده خودرو شدند آنها به‌صورت قولنامه‌ای سهمیه خود را(به قیمت بازار) به فروش می‌رسانند و هیچ نظارتی هم اتفاق نمی‌افتد.

از زمان شروع طرح فروش فوق‌العاده خودرو تا پیش فروش خودرو که جاری است، قیمت خودروها روند کاهشی به خود گرفت اما در این مدت فاصله بازار و کارخانه به 10 درصد نرسید.

ستاد تنظیم بازار سه هفته پیش مصوب کرد که با کمک نهادهای نظارتی و سازمان حمایت باید شرایطی فراهم شود که حداکثر فاصله قیمت کارخانه و بازار نهایت 10 درصد باشد. در این میان فعالان بازار می‌گویند: نهادهای نظارتی وارد بازار خودرو نشدند و تنها اتفاقی که در این بخش رخ داده حذف قیمت در سایت‌های فروش خودرو است.

افزایش فروش خودرو با شروع فصل تابستان

سجاد احمدیان از دیگر نمایشگاه داران خودرو درباره فروش خودرو می‌گوید: توصیه می‌کنم یک هفته برای خرید خودرو صبر کنید چرا که این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها پایین بیاید.

او گفت: خرید خودرو در فضایی که قیمت با نوسان روبه‌رو است و برخی از نمایشگاه‌ها تمایل به فروش خودرو ندارند، اشتباه است.

احمدیان اعتقاد دارد که با نزدیک شدن به فصل تابستان میزان خرید خودروهای داخلی افزایش خواهد یافت و شیوع ویروس کرونا نمی‌تواند در این دوره مانع از کاهش خرید شود.

او ادامه داد: توقف فروش خودرو در برخی از نمایشگاه‌ها، قانون نانوشته است، هر زمان شرایط اینگونه باشد (یعنی طرح‌های فروش پشت سرهم اجرایی شود) فعالان بازار چنین رویه‌ای را اتخاذ می‌کنند تا جلوی ضرر و زیان خود را بگیرند، به هر ترتیب این صنف به خاطر شیوع ویروس کرونا آسیب زیادی دید و دیگر نمی‌خواهیم چنین امری تکرار شود.

این نمایشگاه دار می‌گوید: توصیه می‌کنم مصرف‌کنندگان واقعی، خودرو بخرند اما افرادی که به‌دنبال کسب سود هستند، خرید خودرو با ریسک‌هایی روبه‌رو است و حتی این احتمال وجود دارد که نتوانند با سودهایی که تصور می‌کنند، خودروی خود را به فروش برسانند.

هادی اشرفی از فعالان بازار خودرو صحبتی کرد که مورد تأیید برخی از هم صنفی‌هایش هم بود. او گفت: اگر شرایط موجود ادامه پیدا کند و تولید خودرو افزایش پیدا نکند، قیمت خودروهایی که اکنون 120 میلیون تومان است سال آینده بالاتر خواهد رفت.

این فعال بازار افزود: چه کسی فکر می‌کرد خودروهای داخلی از مرز 100 میلیون تومان عبور کنند؟ حال برای اینکه بازار خودرو با بحران قیمتی مواجه نشود، چاره‌ای جز رشد تولید خودرو نیست.

چاره؛ افزایش تولید

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می‌گوید: بازار خودرو آرام است اما برخی‌ها در تلاش هستند تا قیمت‌ها را بالا ببرند، لذا تنها خواسته ما برای کنترل بازار این است که میزان تولید خودرو افزایش پیدا کند تا بازار بتواند آرامش خود را حفظ کند.

او خاطرنشان کرد: اکنون هر فردی که خودروی خود را بفروشد ضرر کرده است چرا که فعالان بازار با قیمت کمتر خودرو می‌خرند و با قیمت بالاتر می‌فروشند بدین جهت مردم با کنترل خریدهای خود می‌توانند در ثبات قیمت‌ها کمک کنند.

در این میان خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت: مشاهدات بازار خودرو نشان می‌دهد روند کاهشی قیمت‌ها تا حدودی متوقف شده ولی همچنان معاملات در بازار متوقف است و همه منتظر تعیین تکلیف وضعیت قیمت‌ها و سیاستگذاری دولت برای مدیریت بازار هستند. علاوه بر این هنوز الزام قیمت‌گذاری بازار خودرو براساس 10 درصد بالاتر از قیمت کارخانه اعمال نشده و این فروشنده هست که قیمت نهایی را تعیین و اعلام می‌کند.نظرات

 • مرتضی صالحی مرتضی صالحی (25 خرداد 1399 ساعت 15:01)

  باسلام ودرود من اگه جای دست اندرکاران وتتظیم کنندگان قیمت وفروش خودروبودم همین رویه فروش را برای همیشه اعلام میکردم وبه مردم به هرشماره ملی یک خودرو به نرخ سالم واسلامی می فروختم ودست ازاین رویه برنمیداشتم هم کاروبارخودروساز رونق میگرفت هم کسی ازکارکنان بیکارنمیشد هم تمام کسانی که خودرونداشته ویاازاین دوشرکت خریداری نکرده بودن راباقیمت منصفانه بدستشان میرساندم .نتیجه کاربه محظ چنین اعلامی واطلاعیه ای به سرعت درسراسرکشور اثرگذاربود ودیگرکسی دنبال ماشین گرانقیمت نمیرفت .دست اندرکاران عزیز اگرواقعآ راست میگویید وککی به کلاه خودتان نیست همین رویه را ادامه دهید ومرتب این کاررا انجام دهید قرعه کشی تمام شد دورمجددرااعلام ونید فاصله زمانی تحویل خودروراهم به 6ماه برسانید .آنوقت نتیجه کاهش شدیدبازارآزادودلال بازی ودرکل این مسخره بازیهای مملکت بیچاره کن ومردم سوز جمغ آوری میشه فقط شنونده نباش یاخواننده آقای مسئول به این مطلب عمل کن .من راست گفتم ولی تورانمیدونم ... وغیره درددل مردم حرف مردم نجات مردم نجات مملکت آرامش و...فکرنکنم حتی این مطالب رابه اشتراک بگذارید

 • fard fard (21 خرداد 1399 ساعت 23:21)

  وقتی جوانان نخبه وممتاز کشور یا ازکشور رانده شده اند ویا خانه نشین شد ه اند وکشورتوسط نیروهای درجه 4و5ازنظر علمی اداره می شود وقتی نمایندگان مجلس با ده درصد ارا انتخاب می شوند وقتی جناب ریس جمهور 4ماه ازاتاق هیات دولت خارج نشده اند وقتی قوه قضا فقط ادعای برخورد با فساد ودلالیسم دارد وقتی خود مردم به هم رحم نمی کنند شبها دراینستا پز روشنفکری می دهند وروزها خرخره هموطن رامی جوند باید دلالان حرام زاده تمام کشور رادردست بگیرند درحالیکه تمام دنیا بزرگترین فساد فساداقتصادی است درایران دلالان لجن درتمام بازارها جولان می دهند کرونا نشان داد که دنیا چقدربی ارزشه وما انسانها چقدرناتوانیم وچقدر فرصت کم داریم اگرهرروزفقط یک دقیقه به مرگ فکرکنیم دنیا جوردیگر میشد ودرنهایت حال همه ماخوب است اما توباورنکن

  arko arko (22 خرداد 1399 ساعت 02:40)

  داداش من فکر کردی دلال کیه ؟دلالان همین مردم هستن ک از ترس خورده شدن دارن بقیه مردمو که سمت این کار نرفتنو میخورن! این دولت این حکومت دلال پروره... اگرنشر بدن این نظرو...ک فکر نمیکنم همه میترسن...

 • میثم یاری میثم یاری (21 خرداد 1399 ساعت 19:38)

  از نظر من اگر شرکت دیگه ای مثل سایپا و ایران خودرو افتتاح میشد و خط تولید ماشین های دیگه ای را تولید میکرد و یا گمرک آزاد میشد تا ماشینهای دیگه وارد میشدند خیلی قیمتهای داخلی افت میکرد......مردم ایران اکثرا بی کارند و داخل هر خونه ای حداقل یک بیکار یا یک معتاد وجود داره و طرف از روی بیکاری و بی پولی و در به دری اگر قرضکرده یه ماشین میخره تا بفروشه و سود کنه.....وگرنه چرا 2 سال پیش با پیش پرداخت 11 میلیون و 4 تا چک 3.5 میلیون تومان هر 6 ماه میتونستی صاحب ماشین بشی چون دلال نبود و ماشین زیاد و متقاضی کم بود......الان اونایی که 8 تا ماشین هم دارن به نام پدربزرگ و مادربزرگشون پیش ثبت نام میکنند تا سود کنند...دولت هیچ زمانی نمیتونه جلوی قیمت را بگیره چون درخواست زیاده الان و تولید کم....برای پیش ثبت نام نام 6 میلیون نفر ثبت نام کردند ولی دولت تا سه ماهه دیگه فقط 75 هزارتا میده...ساب کن ببینید 6 میلیون نفر را چطوری میشه سیراب کرد ...حداقل 10 سال طول میکشه تا همه صاحب ماشین بشن......حالا اگر تا 10 سال دیگه قیمت تغییر نکنه که اصلا محااااااله

 • ali ali (21 خرداد 1399 ساعت 15:57)

  چرا تمام تقصیرها را انداخته اید گردن بنگاه دارها .عزیز وقتی خود خودرو ساز که خود دولته ماشین ثبت نام می کنه از چهار ماه تا یک سال بعد تحویل میده به قیمت روز یعنی چه ؟اینا بدون اگر احتمال یک در میلیون بود که ارزون بشه هیچوقت نمی گفت یک سال دیگه به قیمت روز .می گفت یک سال دیگه به قیمت امروز.اینا بدونید عزیزان دارن همچنان تب خرید خودرو را داغ نگه میدارن تا ارزون نشه .به قران ثبت نام نکنید اگر ثبت نام نکنید التماس میکنه دولت بهتون.

 • بهرام بهرام (21 خرداد 1399 ساعت 14:58)

  این افراد انسان نیستند هیولا هستند درحالیکه مردم ازفرط درماندگی وفقر وتورم درحال له شدن هستن این زالوصفتان با قیمتهای کذایی ونجومی نان درخون مردم می زنندوهمراه خانواده لجن تناول می کنند اما کرونا به همه نشان دادکه فاصله ما بامرگ چقدرکم است این به اصطلاح مالکان و دلالان همه بازارها درکنار مسئولین بی لیاقت به زودی درپیشگاه معبود خود حاضرخواهندبود وانجا نه مدافعی دارندوفقط خودشان هستن باخروارخروار کثافت ولجن حالا هی خون مردم رابخورید

 • 110 110 (21 خرداد 1399 ساعت 13:24)

  همه میدانند که حیات فرغون سازان ایرانی به حیات دلالان گره خورده است و با استفاده از این انگل های اقتصادی است که میتوانند بازار را به نفع خود تشنه نگه بدارند