1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. شروع گام جدیدی برای حذف قطعات تقلبی از بازار لوازم یدکی خودرو

شروع گام جدیدی برای حذف قطعات تقلبی از بازار لوازم یدکی خودرو

2 تیر 1399
  • 0

 

در پی کشف قطعات تقلبی در بسته‌بندی‌های مجعول و شبیه‌سازی شده با قطعات لوازم یدکی ایران‌خودرو، شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو (ایساکو) با همکاری مراجع قضایی وارد عمل شده و با شناسایی و معرفی کارگاه‌ها و سازندگان مذکور، دست شیادان را از بازار کوتاه کرد.

 طی مدت اخیر فروش قطعات غیر اصلی و تقلبی در بازار لوازم‌یدکی خودرو، توسط برخی دلالان و سودجویان افزایش یافته و تبدیل به یکی از معضلات این حوزه شده است. این افراد بدون توجه به خسارت‌های مالی و جانی جبران‌ناپذیر فروش قطعات تقلبی، به‌راحتی این لوازم یدکی را با قیمت‌های بسیار کمتر روانه بازار می‌کنند؛ قیمت‌های پایین این قطعات موجب ترغیب هموطنان برای خرید این قطعات می‌شود.

این درحالی است که در نهایت هم متضرر اصلی این‌ موضوع، همین مشتریان هستند. این اقدام نه‌تنها موجب به خطر افتادن سلامت جانی و مالی هموطنان می‌شود؛ بلکه با ایجاد بی‌اعتمادی در مردم نسبت به شرکت‌های صاحب‌نام، باعث اخلال در چرخه اقتصادی و تولید کشور شده و اعتبار شرکت‌هایی که با تمام توان در راستای تولید قطعات با کیفیت و ارائه خدمات استاندارد می‌کوشند را به بازی می‌گیرد.

به همین منظور با پیگیری‌های صورت گرفته توسط مسوولان شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران‌خودرو با  همکاری اداره آگاهی، در ماه‌های اخیر، چندین کارگاه زیر زمینی و کارگاه غیرمجاز که مبادرت به تولید، بسته‌بندی و توزیع اقلام بدنه تقلبی و قطعات یدکی منقش به لوگوی ایران‌خودرو، ایساکو و سایر شرکت‌های صاحب‌نام می‌کردند، شناسایی و با تعاملات قضایی، نسبت به پلمپ این کارگاه‌ها اقدام شد.   برخی از این مراکز غیرمجاز، با تبلیغ در رسانه‌ها و سوء استفاده از لوگو، بسته‌بندی و علایم ایران‌خودرو و ایساکو، دست به تولید انبوه قطعات مشابه‌سازی شده و بی‌کیفیت با نام این مجموعه، زده بودند که پس از شناسایی، با همکاری اداره بازرسی وزارت صمت و سازمان تعزیرات حکومتی به مقامات قضایی معرفی و فعالیت آن‌ها تا روشن شدن ابهامات پرونده، در این خصوص متوقف شد.

همواره به دارندگان محصولات توصیه می‌شود که تنها با توجه به قیمت پایین این لوازم یدکی در بازار، به خرید آن اقدام نکنند، در حقیقت یکی از علل پایین بودن قیمت این اقلام، کیفیت بسیار پایین و گاهی اوقات از رده خارج بودن آن‌هاست.

پیش از این نیز شرکت ایساکو با همکاری و پیگیری مراجع قانونی و نهادهای نظارتی مبارزه با پدیده قاچاق، چند مجموعه زیرزمینی تولید قطعات تقلبی کشف کرد که لوازم مستعمل و معیوب را با تغییر رنگ و نوسازی ظاهری، در بسته‌بندی‌های تقلبی به نام و برند تجاری خودروسازان کشور، روانه بازار می‌کردند. تشخیص تقلبی بودن قطعات، از روی بسته‌بندی کار ساده‌ای نیست.

بنابراین به مصرف‌کنندگان تاکید شده است که برای اطمینان از اصل بودن قطعات یدکی خریداری شده، شماره بارکد موجود بر روی بسته‌بندی آن را به شماره ۳۰۰۰۳۱ پیامک کرده و  از اصلی یا تقلبی بودن آن آگاه شوند. علاوه براین دیگر روش‌های شناسایی قطعات اصلی، استفاده از گزینه اصالت قطعات در اپلیکیشن ایساکو است که مشتریان با نصب این اپ بر روی گوشی‌های هوشمند، می‌توانند ضمن آگاهی از اصل بودن  قطعه، از سایر امکانات متنوع آن نیز بهره‌مند شوند.

 

 

 

 

منبع ایسنا


نظرات