1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. نخبگان آماده همكاري و ساخت قطعات استراتژيك خودرو هستند

نخبگان آماده همكاري و ساخت قطعات استراتژيك خودرو هستند

16 تیر 1399
 • 2

 

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: دانشگاه ها و نخبگان با هدف توسعه صنعت خودرو و داخلي سازي قطعات، علاقه مند به همكاري با شركت هاي خودروسازي هستند. 

 سعید سهراب پور درباره همكاري دانشگاه ها و نخبگان با خودروسازان تصريح كرد: سال هاي متمادي است كه دانشگاه ها خواهان همكاري با صنايع و به خصوص صنعت خودرو هستند، اما اين مهم محقق نشده، اين در شرايطي است كه در صورت همكاري صنعت خودرو با نخبگان و دانش بنيان ها مي توان به پيشرفت هاي خوبي دست يافت.

وي با بيان اينكه برخي از پيشرفت ها كه در صنعت اتفاق افتاده مديون دانشگاه ها و نخبگان است، افزود: دانشگاه ها و نخبگان از هر گونه همكاري با خودروسازان و قطعه سازان استقبال مي كنند و مراكز علمي به دنبال فرصت هستند تا سطح همكاري ها افزايش پيدا كند.

دانشگاه ها ايده هاي مناسبي دارند

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: دانشگاه ها ايده هاي مناسب و اقتصادي در طراحي خودرو، ساخت قطعات و ساير الزامات توسعه اي صنعت خودرو دارند، كه اميدوارند در شرايطي كه اخيرا به خودروسازان تكليف شده، بتوانند به شركت هاي خودروسازي ارايه دهند و همكاري مشترك داشته باشند.

وي خاطرنشان كرد: نخبگان آماده همكاري و ساخت قطعات استراتژيك خودرو هستند و چنين امري را هم در ساير صنايع به سرانجام رساندند، لذا با تكيه بر توان جامعه دانشگاهي خيلي راحت تر مي توان مشكلات به وجود آمده از تحريم ها را بي اثر كرد.

بي نيازي از واردات قطعات

سهراب پور با بيان اينكه همكاري با دانشگاه ها مي تواند خودروسازان را از واردات قطعات حساس خودرو بي نياز كند، افزود: اگر صنعت خودرو مي خواهد از ايده ها و خلاقيت نخبگان و جامعه دانشگاهي بهره ببرد باید به سرعت به سمت تعريف پروژه هاي مشخص و عملياتي حرکت کنیم.

وي گفت: همه به اين موضوع باور و اعتقاد دارند كه همكاري بين صنعت و دانشگاه بايد تقويت شود ولي در عمل چنين اتفاقي نمي افتد، اما به نظر مي رسد به جهت تحريم هاي صورت گرفته بتوان سطح همكاري ها را افزايش داد.

براي جبران گذشته همكاري كنيم 

رئيس اسبق دانشگاه شريف افزود: به دلایل مختلف صنعت خودرو کشور نتوانسته است همپای پیشرفت های جهانی در این حوزه حرکت کند. براي جبران گذشته، بهترين راهكار اين است كه خودروسازان از جامعه دانشگاهي و نخبگان بهره بيشتري ببرند. ما دانشگاه هاي متعددي داريم كه در حوزه خودرو پروژه هاي خوبي تعريف كردند، با بهره گيري از تجربه و دانش آنها مي توان به نتايج خوبي دست يافت.

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: تنها خواسته ما اين است كه خودروسازان هم مانند جامعه دانشگاهي علاقه مند به همكاري مشترك شوند، براي موفقيت در اين حوزه بايد مذاكرات جدي صورت گيرد.

 

 

 

 

 نظرات

 • ham ham (17 تیر 1399 ساعت 10:21)

  تا وقتی که ما نخبگانی مثل ع ا را داریم , که وام با بهره کم و دلار دولتی میگیرند تا قطعه بسازند , در عوض قطعات درجه پایین چینی قاچاقی وارد میکنند
  و دفاتر حسابداری خود را دستکاری کرده تا خود را زیان ده نشان دهند ! تا قیمتها را افزایش دهند و خودروسازان هم این چرخه را ادامه دهند .... نیازی ب نخبگان دانشگاهی نیست ...
  خواهشا یکبار مرزها باز کنید و اجازه بدهید هرکس که میخواهد برود , برود ...

 • فواد فواد (16 تیر 1399 ساعت 19:19)

  خب اینم طرح جدید ایشون اگه وقت فرصت دادنه چرا واسه k 132و 125 ازشون استفاده نکردین چرا واسه پراید ازشون استفاده نکردین اینا همه دروغی است به مردم تا نشون بدن که چقدر دارن تلاش برای ایجاد فضای ازاد و عادلانه واسه طراحان ایرانیست لطفا بع از استخدام این جوانان پر شور بگید یه تغییر بزرگ تو پراید بدن چون مردم فقط دارن سوار قوطی کبریت با ضاهر یکی میشن