1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. آیا روش ناجا در نقل و انتقال سند خودرو قانونی نیست؟

آیا روش ناجا در نقل و انتقال سند خودرو قانونی نیست؟

14 مرداد 1399
 • 4

 

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: در خود قانون هم پیش بینی شده است که حتی در مراکز تعویض پلاک می‌تواند دفاتر اسناد رسمی دایر شود و ما امادگی انجام این کار را داریم.

ذبیح الله خدائیان با تاکید بر ضرورت طی شدن رویه‌های قانونی در بحث انتقال سند خودرو گفت: کاری که ناجا در رابطه با نقل و انتقال خودرو انجام می‌دهد، سند عادی است و سند رسمی به هیچ عنوان تلقی نمی‌شود مثل سندی است که فردی به بنگاه نقل و انتقال مراجعه کرده و دریافت می‌کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: رئیس وقت قوه قضائیه هم بخشنامه‌ای در این رابطه ابلاغ کرد که نقل و انتقالی که توسط ناجا انجام می‌شود عادی است چرا که ناجا مرجع صالح برای صدور مالکیت خودرو برابر قانون نیست.


تشکیل ۷۵ هزار پرونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

وی به مشکلات ایجاد شده در این رابطه اشاره و تصریح کرد: مشکلی که الان در عمل پیش آمده این است که عموماً کسانی که به دفاتر مراجعه نمی‌کنند با مشکل حقوقی مواجه شدند. اخیراً آماری از مرکز آمار قوه قضائیه دریافت کردم که طبق آن سال ۹۸ بیش از ۷۵ هزار پرونده الزام به سند رسمی خودرو تشکیل شده است و اغلب کسانی هستند که از طریق نیروی انتظامی اقدام کردند.

خدائیان تاکید کرد: اگر چنانچه ناجا به این شکل اقدام نمی‌کرد و مردم به دفاتر اسناد رسمی هدایت می‌شدند این همه پرونده را در دستگاه قضا نداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه کار ناجا در نقل و انتقال سند خودرو قانونی نیست، گفت: کار ناجا در نقل و انتقال خودرو مغایر ماده ۲۹ رسیدگی به جرایم راهنمایی و رانندگی است چرا که در آن ماده تاکید بر انجام این کار در دفاتر شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اخیراً سردار اشتری اعلام کرده که در آینده‌ای نزدیک تعویض پلاک به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و اگر به این شکل باشد در دفاتر می‌توان نقل و انتقال انجام شود. در خود قانون هم پیش بینی شده است که حتی در مراکز تعویض پلاک می‌تواند دفاتر اسناد رسمی دایر شود و ما آمادگی انجام این کار را داریم.

 

 

 

 

منبع مهر


نظرات

 • مجید مجید (14 مرداد 1399 ساعت 23:53)

  برگ سبز ناجا باید بعنوان سند رسمی پذیرفته بشه و کاغذ بازی و جیب بری دفاتر اسناد رسمی جمع بشه. وقتی پلیس تمام خودرو رو چک میکنه و سند صادر میکنه چه دلیلی داره مفت خورای دفتر اسناد حتی بدون رویت خودرو سند دوباره صادر کنن و اینهمه وقت و هزینه مردم تلف بشه.شما هم اقای رییس دفاتر اسناد داری سنگ خودت و هم کاسه هاتو به سینه میزنی. مردم نباید به دفتر خانه بیان. خلاص

 • حميد حميد (14 مرداد 1399 ساعت 18:35)

  اگر دست شما دفتر دارا باشه شما فرغون هم سند مي زنيد

 • هادی هادی (14 مرداد 1399 ساعت 13:42)

  والله بهترین کار اکه تو حیطه خودرو اگه بشه گفت این قضیه هستش !کلی داستان برای خرید و فروش درست کرده !کارت ماشین پلاک ماشین کلا هرچی مربوط به ماشین تو برگه سبز برا انتقال کافیه الان چون دستشون کوتاه شده پول کم میگیرن شروع کردن سنگ اندازی بابا بسه دیگه ازینم میخواین پول دربیارن!!!!!

 • جلیل الرضا جلیل الرضا (14 مرداد 1399 ساعت 11:19)

  یکی از کارهای خوب ناجا همین قضیه است خرج سنگین انتقال سند را از دوش مردم برداشته ودست مفت خورهارا کوتاه کرده