1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. شورای رقابت: خودروسازان اجازه افزایش خودسرانه قیمت را ندارند

شورای رقابت: خودروسازان اجازه افزایش خودسرانه قیمت را ندارند

12 شهریور 1399
 • 5

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه این شورا به خودروسازان این اجازه را داده است که هر سه ماه یک بار با توجه به تغییرات قیمتی هزینه های تولید درخواست محاسبه نرخ تورم بخشی را از بانک مرکزی داشته باشند، گفت: البته ما نظارت های لازم را انجام می‌دهیم.

اخیراً نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته، در حال حاضر عمده ورودی‌های صنعت خودرو شامل مواد و محصولات پتروشیمی، پلیمری و فلزات در بورس به قیمت های جهانی تعیین می‌شود و به همین دلیل باید خودرو به گونه‌ای قیمت‌گذاری شود که این صنعت پیشران که لکوموتیو تعداد بسیار دیگری از صنایع است، زنجیره تامین مرتبط با آن دچار زیان نشوند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت  تصریح کرده است: به همین دلیل تغییرات قیمت نهاده‌های تولید هر سه ماه یک بار و با اثربخشی تورم بخشی بانک مرکزی بررسی شده و اجازه تعیین قیمت‌های جدید به خودروسازان داده شده است.

به گفته صادقی‌نیارکی، خودروسازان نیز باید با افزایش بهره‌وری و واگذاری دارایی‌های مازادشان، بر روی پروژه‌ها و پلتفرم‌های جدید و ارتقای داخلی‌سازی محصولات فکر کنند.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در این باره با اشاره به اینکه شورای رقابت به خودروسازان این اجازه را داده است که هر سه ماه یک بار با توجه به تغییرات قیمتی هزینه های تولید درخواست محاسبه نرخ تورم بخشی را از بانک مرکزی داشته باشند، گفت: برهمین اساس اگر خودروسازان خواستار تغییر قیمتی محصولات خود آن هم هر سه ماه یک بار باشند باید درخواست خود را به وزارت صنعت اعلام و با دریافت نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی تغییرات قیمتی را لحاظ کنند اما شورای رقابت نظارت های لازم را انجام می دهد تا افزایش قیمت ها به صورت خودسرانه و غیرکارشناسی نباشد.

منبع تسنیم


نظرات

 • ایرانی جانم فدای وطنم ایرانی جانم فدای وطنم (15 شهریور 1399 ساعت 09:04)

  آنقدر دروغ گفتید که دیگر مردم نظر هم نمی دهند . بابا شورای رقابت با ریاست آقای شیوا فقط بعنوان یک مترسک در باغ زرت است و بس. مگر 35% هم افزایش میشود در 3 ماه

 • سیدجعفرکاظمی سیدجعفرکاظمی (13 شهریور 1399 ساعت 17:59)

  آقای رئیس شورا میخواستی بازهم گرانتربشه ؟ خجالت بکشین بااین راهکارها وکنترلها . طبقه کم درآمدرابیچاره کردید حالانظرهم میدهید؟ همه شما دست بدست هم داده ایدکه ریشه قشرضعیف رابکنید تاازدستشون خلاص شوید ولی.......!

 • حمید شیرانی حمید شیرانی (13 شهریور 1399 ساعت 14:20)

  افرین براین همیشه نظاره گران همیشه بیدار که باعث تثبیت قیمتها و ثبات بازار خودرو هستند و ممنون بابت اینکه هستین و کمک حال ملت هستین و به دنبال منافع ملت. ممنون بابت زحماتتون هرچقدر تشکر کنیم کمه بابد از شما مجمسه یادبود ساخت برای آیندگان درس عبرتی شود از شما بی عرضه ها

 • منتقد منتقد (12 شهریور 1399 ساعت 10:13)

  نکشیمون مهندس منم حقوق مفت بگیرم چرتو پرت میگم
  معلومه دیگه اگه به خودروسازی بود که قیمت ماشینا با مرسدس برابری میکرد

 • محمد محمد (12 شهریور 1399 ساعت 09:26)

  زرشک مفیده