1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروهای آتی بازار
 4. تجهیز سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما

تجهیز سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما

12 شهریور 1399
 • 10

 

مدیر پروژه خودروی پژو 207 پانوراما، با اشاره به این که در حال حاضر این محصول در حال تجاری سازی است، گفت: تاکنون ۷۰۰ دستگاه خودروی پژو ۲۰۷ هاچ‌بک پانوراما تولید شده و به زودی به بازار عرضه می شود.

احمد آقاجانی معمار افزود: فاز تجاری‌سازی  مدل ۲۰۷ صندوق دار نیز ظرف حداکثر سه ماه آینده آغاز می شود.

وی اظهار کرد: برای نخستین بار ایده نصب سانروف با استفاده از ظرفیت قانونی شرکت‌های خودروساز برای تجهیز سه گروه خودروی سمند، پارس و پژو ۲۰۶ مطرح و با همکاری شرکت پژو آغاز شد. به‌دنبال تحریم و عدم همکاری شرکت پژو و دیگر شرکت‌های خارجی، این پروژه توسط مهندسان ایران‌خودرو بر روی خودروهای سمند و ۲۰۶ برنامه ریزی و اجرا شد.

وی افزود: نصب سانروف برای نخستین بار در خط تولید (به‌صورت OEM) بر روی خودروهای دنا، پژو۲۰۶ و سقف پانوراما پژو ۲۰۷ خروجی این پروژه است.

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما با بیان این‌که با توجه به کوتاه بودن ارتفاع سقف خودروی پژو ۲۰۷، نصب سانروف مشکلاتی را برای سرنشینان عقب ایجاد می کرد، خاطرنشان کرد: پس از بررسی و امکان سنجی های لازم، به کار بردن سقف پانوراما به عنوان یکی از مسیرهای حل این مشکل طبق روش‌های روز خودروسازی جهان تعیین و برنامه‌ریزی شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که سقف شیشه‌ای با خودروی پژو ۲۰۷ قابلیت انطباق داشت، تصریح کرد: به همین دلیل مطالعات در این زمینه را تکمیل کرده و نمونه سازی های اولیه را انجام دادیم.

آقاجانی افزود: به این ترتیب این پروژه را به صورت صد در صد داخلی و از طریق انطباق با خودروهای روز دنیا و مشابه طرح‌هایی که روی خودروهای پژو ۲۰۷ و ۳۰۸ استفاده شده بود، اجرا کردیم.

وی در زمینه تامین قطعات سقف شیشه‌ای و سانروف نیز خاطرنشان کرد: با به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین سازندگان داخلی توسط ساپکو، قطعه‌سازان با تکمیل اطلاعات برای نخستین بار توانستند نمونه اولیه قطعات خودروی پانوراما را تولید کنند و پس از تست‌های ارزیابی اولیه و با مشاهده نتایج رضایت بخش آن، پروژه تولید خودروی پژو ۲۰۷ با سقف پانوراما  بر روی برخی خودروهای تولیدی ایران خودرو به‌صورت کارخانه ای (OEM)، در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پروژه خودروی پژو 207 پانوراما با بیان این‌که برای تولید خودروی پانوراما، نیازمند ایجاد برخی تغییرات در خطوط تولید شرکت بودیم، خاطرنشان کرد: برخی ربات ها و تجهیزات را به خطوط اضافه کردیم و تعدادی ایستگاه کاری جدید نیز در خط احداث شد. در حال حاضر نیز ایران خودرو قابلیت تولید هر دو مدل پژو ۲۰۷ هاچ بک و صندوق دار پانوراما در خطوط اصلی تولید را دارا است.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید هر دو مدل خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما هاچ بک و صندوق دار می‌تواند مطابق تا حدود ۲۰۰ هزار دستگاه در سال  افزایش یابد.

آقاجانی با اشاره به برخی تجهیزات به کار رفته در خودروی ۲۰۷ پانوراما، گفت: شیشه های به کار رفته در سقف این محصول، گذر نور و انرژی را کنترل کرده و موجب جلوگیری از افزایش زیاد دمای داخل کابین و مانع ورود اشعه های UV به داخل کابین خودرو می شود. سیستم سایه‌بان تلسکوپی نصب شده داخل این محصول قرار دارد که در صورت عدم  نیاز بسته می شود و تریم آن از نظر رنگ و طرح پارچه، کاملا هماهنگ با قطعات خودرو است.

وی تصریح کرد: برخلاف سانروف که دارای کاربرد محدود است، سقف پانوراما با ایجاد دید وسیع از داخل کابین خودرو، در اکثر مواقع حتی هنگام بارندگی و دید شب آسمان مخصوصا خارج از شهر کاربرد دارد.

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما با اشاره به ایجاد توان تولید داخل سقف‌های پانوراما، از امکان تجهیز دیگر خودروهای تولیدی ایران‌خودرو نظیر سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما در آینده خبر داد.

 

 نظرات

 • تابان تابان (25 شهریور 1399 ساعت 23:26)

  چه فایده.توی این مملکت همه چی مال ثروتمندان هست

 • سیبیل سیبیل (16 شهریور 1399 ساعت 11:34)

  احتمالا" پروژه بعدی ایران خودرو ، سان روف کردن صندوق عقب خودرو های تولیدی اش می باشد. خسته نباشند .

 • علی نیکی علی نیکی (15 شهریور 1399 ساعت 19:17)

  سلام به نظر این حقیر اتومبیل روسی بهتر از چینی است و با صرفه تر خواهد بود با توجه به اتومبیل مونتاژ ایران مثل پرایدوووووو

 • فایق امیدی فایق امیدی (14 شهریور 1399 ساعت 20:34)

  سلام من سمند سورن 96دارم و خیلی راضی هستم هرچه شرکت بتواند روی سمتد سورن سرمایه گذاری کند از جمله سانروف به شیک شدن و مورد رصایت عموم می انجامد با تشکر

 • سامان سامان (14 شهریور 1399 ساعت 13:45)

  بگذارید مهندسان و طراحان جواب بدهند نه چندتا دلال بیسواد که هیچی از ماشین نمیدنند.

 • Totiya Totiya (12 شهریور 1399 ساعت 21:44)

  بنده های خدا از یه مشت مدیر گاو توقع چی رودارین؟

 • منتقد منتقد (12 شهریور 1399 ساعت 10:18)

  ناموسا سقف پانورامارو اپشن و تحول حساب میکنن اینجا دیوونه خونس
  بجای اینکه بشینن خودرو تمام ایرانی طراحی کنن و ایرانی بسازن میان سقف رنگی میزارن
  علی راست میگه دست از این 405 و پژو پارس بردارین اینا تو کشور فرانسه پیدا نمیشه یا 206 هربار یه چراغ و تغییر میدن میشه یه مدل جدید تورو خدا دست از این خز بازیا و مسخره بازی ها بردارید
  مردم دلشون یه تحول نوین میخواد نه تغییر رنگ و بدنه

 • Snda Snda (12 شهریور 1399 ساعت 07:39)

  خوب دیگه به سلامتی 50 میلیون میبرند رو ماشیناشون

 • علی علی (12 شهریور 1399 ساعت 07:24)

  فکر میکنم در اینده نه چندان دور دو تا بال هم به سمند و پارس و۴۰۵ اضافه کنن آخه عمو چرا دست از سر ۴۰۵ بدبخت بر نمیدارین کل محصولات شما فرزادان ناخلف ۴۰۵ و ۲۰۶ هست دیگه این اتاق ۶۰ سال پیش برا ۴۰۵ طراحی شده حالا هی دسکاریش کنین با سقف پارو نما! و ستون های قدیمی ایمنی خ پایین میاد..بدا در امد و فروش و پول دس به هر کاری نمیزنن که ...این د تا شرکت *********بزنن تو کار رب گوجه فرنگی سنگین تره هم برا خود و خانوادشون هم برا آخرت شون

 • رضا رضا (12 شهریور 1399 ساعت 01:01)

  دیگه خز هر چیزی رو میارین
  وانت پیکان با سقف پانوراما....