1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. اعلام خبر خوش وزارت صمت درباره خودروی ارزان قیمت

اعلام خبر خوش وزارت صمت درباره خودروی ارزان قیمت

25 شهریور 1399
 • 13

 

مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: خودروسازان در حال کار برای ساخت یک خودروی ارزان قیمت هستند که البته هنوز نمی‌توان تا زمان تولید نمونه اولیه آن در خصوص بازه قیمتی صحبت کرد.

این روزها صحبت درباره فروش های فوق العاده خودروسازان بسیار بالا گرفته است. با توجه به این که قیمت ها در بازار رو به افزایش است اکثر مردم ترجیح می‌دهند در این طرح‌های فروش فوق العاده شرکت کنند. از طرفی بحث ساخت خودروی ارزان قیمت نیز مطرح شده است که کارشناسان نسبت به تولید این خودرو اظهار ناامیدی کرده‌اند. برای بررسی بیشتر این موارد و پیگیری موضوع ساخت خودروی ارزان قیمت گفت و گویی با سهیل معمارباشی، مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

معمارباشی ابتدا اظهار کرد: تاکید سرپرست وزارت صمت بر این است که بتوانیم به صورت مستمر عرضه خودرو را داشته باشیم. به احتمال زیاد هر هفته یا هر دو هفته یک بار طرح های فروش فوق العاده خودرو را تا پایان سال خواهیم داشت. تعداد 152 هزار دستگاه خودرو در فروش فوق العاده به دست مردم می‌رسد. 110 هزار دستگاه برای ایران خودرو و 42 هزار دستگاه برای سایپا خواهد بود.

وی ادامه داد: در فروش‌های فوق العاده خوشبختانه تجربه ای که از طرح های قبلی داشتیم پیش از سررسید خودروها تحویل شده است. در مورد شرکت ایران خودرو حتی تحویل محصولات به 2 ماه نیز نرسید. در خصوص شرکت سایپا نیز اکثر خودروها قبل از 2 ماه تحویل داده شد و تعدادی نیز قبل از سررسید بود و تاخیری در این زمینه وجود نداشت.

علت افزایش قیمت ها در بازار

معمارباشی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت ها در بازار خودرو به شدت در حال افزایش است؟ گفت: دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار این است که کشور در شرایط خاصی قرار دارد و انتظارات تورمی مردم بالا رفته است. بازارهای پیشرو از جمله بازار ارز و بورس شرایط خاصی پیدا کردند و همه این موارد روی بازار خودرو تاثیرگذار بود. خودرو نیز متاسفانه تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده و عده ای از مردم به خاطر حفظ ارزش پول خود به دنبال خرید خودرو هستند و این باعث متورم شدن بخش تقاضا شده است. بالاترین میزان فروش خودرو در کشور حدود 1 میلیون و 600 هزار دستگاه در سال 96 بود. الان حتی 4 میلیون نفر برای خودرو ثبت نام می‌کنند و این نشان می‌دهد بخش زیادی از افراد که وارد بازار شدند به قصد مصرف آن نیست. آن ها می خواهند از خرید خودرو سود ببرند.

وی افزود: اگر برای کالایی تقاضا افزایش پیدا کند قطعا قیمت آن نیز بالا خواهد رفت. از جمله دلایل دیگر افزایش قیمت خودروها در بازار می‌توان به ناتوانی در پاسخگویی کامل به تقاضاها با توجه به تعهدات معوق خودروسازان اشاره کرد. ما با تقاضای انباشته ای مواجه بودیم که طی 6 ماه آینده با افزایش طرح های فروش فوق العاده خودرو جبران خواهیم کرد.

منتظر خودروی ارزان قیمت باشید

مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت در پایان اشاره ای به بحث ساخت خودروی ارزان قیمت کرد و گفت: زیر 12 هزار دلار خودرویی با استانداردهای مورد نظر ما نداریم. یک بار تاتاموتورز خودرویی با قیمت 4 هزار دلار تولید کرد اما موفق نبود. خودروی پراید به دلیل این که زنجیره تامین گسترده ای داشت و تیراژ آن بالا بود ارزان قیمت در می‌آمد. خودروسازان برنامه هایی دارند تا محصولی با موتور کم مصرف و ابعاد مناسب در تیراژ بالا تولید کنند. این خودرو ارزان قیمت خواهد بود و عامه مردم توان خرید آن را خواهند داشت. تا زمانی که نمونه  اولیه خودرو تولید نشده باشد نمی‌توان درباره بازه قیمتی آن صحبت کرد. این پروژه به نظر می‌رسد تا آخر سال به تولید برسد. نمونه اولیه این خودرو قبل از سال ارائه خواهد شد و بعد طی یک بازه زمانی مشخص تولید انبوه آن شروع می‌شود.

 

 نظرات

 • حقگو حقگو (25 شهریور 1399 ساعت 22:14)

  خود رو یعنی خودت باید برونیش .............؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  فرغون از نوع برعکش (چیسزی شبیه به گاری) موتور تام انسانی انهم در جلو . ترمز سوپر فوتمچ(کنترل با کف پا بر زمین) ... ساخت وطن تمام ایرانی. حود روی اینده ... اوج خلاقیت (خریت ایرانی .تولید کاملا ایرانی)

 • سیدجعفرکاظمی سیدجعفرکاظمی (25 شهریور 1399 ساعت 21:52)

  جناب وزیر لطفا وعده ندهید که باز کارخرابتر میشود!!

 • وطن وطن (25 شهریور 1399 ساعت 19:19)

  ماشين پژو تقريباً نيمه استاندارد شده صد ميليون و بيشتر
  آيا قراره دوچرخه موتوردار درست كنند كه ارزان بدهند چرا ماشين در دست ساخت را كيفيتش را بالاتر نمي برند تا ارزان هم بدهند .
  منظور از خودروي ارزان خييلي مبهم و غيرعاقلانه است باز هم پشت پرده ها دست بكار شده اند . اين دولت كلاً محــــــــــــــو است و ديگر اميدي به اين دولت و دستگاههاي زيرربط آن نيست و نيست . با روان ملت بازي نكنيد .
  از بيت المال حقوق مي گيريد بعد خانه اميد و اعتماد و سرمايه هاي ملت را ويران مي كنيد .

 • عماد عماد (25 شهریور 1399 ساعت 13:51)

  واقعامتاسفم مگرساده ترازپرایدهست که باترفندهایی قیمتش سربه فلک کشیدکه شایددرخواب هم میدیدم باورنمیکردم.خواهشابرخی مسئولین شان مردم نجیب ایران رارعایت کنند

 • مهدی مهدی (25 شهریور 1399 ساعت 13:39)

  یعنی پراید دیگ لاکچری شده گرونه نخرید ارزونتر درست میکنیم احتمالا سه چرخه باشه

 • منتقد منتقد (25 شهریور 1399 ساعت 13:17)

  بجای وعده ارزانی عمل کنید

 • ایرانی ایرانی (25 شهریور 1399 ساعت 12:47)

  گول این حرفها را نخورید بعضی از همین ماشین ها قرار بود با قیمت ارزان به مردم بدهند الان نگاه کنید 100میلیون شده اینها هرچی گفتند برعکس میشه

 • شمیم شمیم (25 شهریور 1399 ساعت 12:22)

  حق داره اینجور قپل بده چون یکسال دیگه بیشتر وقت نداره و تا اون موقع کی به کیه

 • فرهاد فرهاد (25 شهریور 1399 ساعت 10:41)

  فعلا فقط عکس این خودرو را روی کاغذ طراحی کرده اند

 • علیزاده علیزاده (25 شهریور 1399 ساعت 10:40)

  باز می خواهند مردم را سرکار بگذارند وبازی جدید

 • dssdc rt dssdc rt (25 شهریور 1399 ساعت 09:22)

  هنوز نه طراحی شده نه تولید شده نه قیمت گزاری شده. خبر خوش که گفتین دقیقا کجاست؟!!!

 • حسن حسن (25 شهریور 1399 ساعت 09:01)

  همش حرف میزنن پس کی میخواین عمل کنین؟

 • مختار مختار (25 شهریور 1399 ساعت 08:42)

  خودرو ارزان قیمت که کیفیتش از پراید ارابه مرگ پایین تر باشه حتما گاری میشه دیگه!
  مشکل سامان دهی خودرد خود شما هستین!
  مشکل انبارهای احتکار خودرو متعلق به ایران خودرو و سایپا هست!
  مشکل وزیران صمت و مدیران بی تدبیر ونالایق هستند که اجازه دلال بازی و سود جویی در این بازار را می دهند!
  مشکل عدم نظارت و کنترل و نابسامانی در تعییت قیمت بازار خودرو هست!
  تا شما مسئولین بی عرضه کنار نروید و کار نیفته دست جوانان با ایمان و متعهد این کشور در بازار خودرو و مسکن و ارز و سکه آش همینو کاسه همین است!