1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. چگونگی بازگشت وجه متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نمی‌شوند

چگونگی بازگشت وجه متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نمی‌شوند

نحوه بازگشت وجه متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نمی‌شوند
1 مهر 1399
 • 3

 

سازوکار بازگشت ۱۰ درصد مبلغ واریزی متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نشدند، دیروز از سوی مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت تشریح شد. 

طبق مصوبه کمیته خودرو، متقاضیان حضور در قرعه‌کشی خرید خودرو از ایران خودرو و سایپا باید در زمان ثبت‌نام ۱۰ درصد از مبلغ خودرو را به یک حساب واسط که در اطلاعیه فروش خودروسازان معرفی شده است، واریز کنند. حالا سهیل معمارباشی به خبرگزاری فارس گفته که مبلغ ۱۰ درصدی که متقاضیان برای شرکت در طرح‌های فروش فوق‌العاده خودروسازان ملزم به پرداخت آن هستند چنانچه آنها برنده نشوند، طی ۴ یا ۵ روز به حساب افراد برگردانده خواهد شد.

پیش‌تر با اعلام خبر اولین دور از فروش فوق‌العاده دو خودروساز بزرگ کشور همزمان با عید سعید فطر در خرداد ماه سال جاری به متقاضیان شرکت‌کننده در این طرح فروش گفته شد که باید نیمی از قیمت اعلام‌شده برای محصول انتخابی خود را به حساب خودروسازان واریز کنند؛ اما ۲۴ ساعت پیش از آغاز ثبت‌نام برای اولین طرح فروش فوق‌العاده این شرط از سوی حسین مدرس خیابانی، سرپرست وقت وزارت صمت لغو شد. با توجه به لغو این شرط متقاضیان می‌توانستند بدون پرداخت وجه در این طرح فروش ثبت‌نام کنند. بر این اساس لغو پرداخت نیمی از هزینه خودرو، شرکت بیش از ۴ میلیون نفر در اولین قرعه‌کشی خودروسازان را رقم زد.

در این بین یکی از مهم‌ترین دلایل لغو این شرط، نبود ساز‌و‌کار مناسب در ارتباط با بازگشت پول متقاضیان عنوان می‌شد.

حال به نظر می‌رسد بعد از برگزاری ۴ طرح فروش فوق‌العاده (سه طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو و یک طرح فروش فوق‌العاده خودروسازی سایپا) وزارت صمت توانسته تا ساز‌و‌کاری در این زمینه تعریف کند. آن‌طور که معمار باشی می‌گوید طبق مصوبه جدید کمیته خودرو، متقاضیان حضور در قرعه‌کشی خرید خودرو از ایران خودرو و سایپا باید در زمان ثبت نام ۱۰ درصد از مبلغ خودرو را به یک حساب واسط که در اطلاعیه فروش خودروسازان اعلام خواهد شد، واریز کنند. این مدیر ارشد وزارت صمت تاکید می‌کند که این حساب واسط، حسابی نزد بانک‌های عامل خودروسازان است و به محض مشخص شدن نتیجه قرعه‌کشی، خودروسازان طی مکاتبه با بانک‌های عامل، فهرست برندگان قرعه‌کشی را اعلام می‌کنند و وجه واریزی آنها را از بانک مطالبه می‌کنند تا به حساب خودروساز واریز شود. در عین حال، وجوه باقی متقاضیان که در قرعه‌کشی برنده نشده‌اند نیز آزاد و قابل برداشت خواهد شد.

معمار باشی در این گفت‌وگو همچنین نقشه راه اجرای طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان را نیز ترسیم می‌کند.

او می‌گوید مهلت ثبت‌نام در طرح‌های فروش خودروسازان ۳روزه تعیین شده است و قرعه‌کشی در روز چهارم انجام خواهد شد و همان روز یا فردای آن روز اسامی برندگان به بانک‌ها اعلام می‌شود به این ترتیب مشخص می‌شود که وجوه واریزی چه افرادی باید بلوکه بماند.

این مقام وزارت صمت همچنین خاطر نشان می‌کند از آنجا که کل این فرآیند طی ۴ تا ۵ روز صورت می‌گیرد. بنابراین وجه پرداختی افرادی که در قرعه‌کشی برنده نشده باشند، طی ۴ یا ۵ روز آزاد خواهد شد.

 

 نظرات

 • عباسی عباسی (2 مهر 1399 ساعت 13:32)

  حالا اگه تو قرعه کشی برنده بشیم ولی دیگه باقیمانده مبلغ واریز نکنیم و انصراف بدیم سرنوشت اون ده درصد پیش پرداخت چی میشه؟

  محمد محمد (4 مهر 1399 ساعت 14:15)

  هیچی دیگه معلومه شما مرض پاری

 • Rameza2 Rameza2 (1 مهر 1399 ساعت 14:38)

  با سلام و خسته نباشید،لطفا کاری کنید که خانواده های که ماشین ندارن صاحب ماشین و در قرعه کشی شرکت کنند