1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. به زودی طرح ساماندهی خودرو وارد صحن علنی مجلس می‌شود

به زودی طرح ساماندهی خودرو وارد صحن علنی مجلس می‌شود

14 مهر 1399
 • 2

 

مسئول کارگروه خودرو و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارائه طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس خبر داد.

 روح الله ایزدخواه با اشاره به اینکه طرح ساماندهی خودرو به زودی در کمیسیون صنایع نهایی می‌شود، اظهار داشت: به دنبال آن هستیم که هر چه سریعتر این طرح را در صحن علنی به بررسی بگذاریم.

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع مجلس، افزود: موضوع تعادل و تنظیم بازار خودرو متاسفانه به درستی تعریف نشده است و با تصویب و اجرای این طرح جدید، امیدواریم جلوی بسیاری از دلال بازی‌ها گرفته شود و کنترل عرضه و تقاضا را شاهد باشیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: بر اساس این طرح، عرضه و فروش خودرو در قالب بورس کالای ایران انجام می‌شود و تمام تولیدات خودرو در بورس کالا عرضه خواهد شد، بر این اساس عرضه و تقاضا شفاف سازی می‌شود و اولویت در این طرح با مصرف کنندگان است.

این نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بر اساس این طرح، مصرف کننده واقعی خودرو را تحویل می‌گیرد و از قیمت خودرو دستوری به سمت قیمت تعادلی خواهیم رفت، قیمت خودرو به شکل پایه توسط دستگاه متولی که سازمان حمایت از مصرف کننده است در قالب عرضه و تقاضای قیمت فروش آن تعیین می‌شود و مازاد آن به جیب خودروساز نخواهد رفت و به خزانه برای توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص می‌یابد.

ایزدخواه تاکید کرد: قطعا با طرح ساماندهی خودرو دلال بازی به حداقل می‌رسد و شرایط به سمت بازاری دو سویه و به نفع مردم و خودروسازان و قطعه سازان تغییر می‌کند.

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع یادآور شد: بحث واردات و صادرات، تولید خودرو‌های دست ساز و غیرکارخانه ای، ورود صنایع نظامی به بحث خودروسازی در این طرح در 20 ماده تنظیم شده که به زودی امیدواریم پس از بررسی‌های نهایی در صحن مطرح و به تصویب برسد.

 

 

منبع تسنیم


نظرات

 • منتقد منتقد (14 مهر 1399 ساعت 20:32)

  مشکل بازار خودرو اینجوری درست نمیشه
  چند ساله اوضاع خرابه مجلس هم کاری نمیکنه
  اخرین طرح قرعه کشی بود که بازار خودرو رو برد رو قله گرونی

 • محمد محمد (14 مهر 1399 ساعت 11:03)

  ایزدخواه تاکید کرد: قطعا با طرح ساماندهی خودرو دلال بازی به حداقل می‌رسد و شرایط به سمت بازاری دو سویه و به نفع مردم و خودروسازان و قطعه سازان تغییر می‌کند.

  وقتی که دلال با سرمایه وارد بورس کالا شد و از طرفی خودرو ساز هم عرضه نکرد بهتون میگم چی به نفع مردمه . آقا جا از این به بعد فقط ماشینو پشت ویترین دلالا ببینین که خدای نکرده ارزش پولش کم نشه . مرسی به این مجلس که انقدر به فکره مردمه!