1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. عدم توافق وزیر صمت و مجلس برای عرضه خودرو در بورس!

عدم توافق وزیر صمت و مجلس برای عرضه خودرو در بورس!

5 آبان 1399
 • 3

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.

علی جدی در پاسخ به این سوال که طرح دولت و مجلس در مورد خودرو که اخیراً از سوی وزیر صمت مطرح شده، چه طرحی است، اظهار داشت: این طرح همان طرح ساماندهی خودرو سبک است که در کمیسیون صنایع در دست بررسی است که قرار شد با وزارت صمت به یک اتفاق نظری برسیم که بعد برای اجرا، تصویب شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: این طرح در صحن کمیسیون صنایع بررسی شده است و دوباره به کارگروه ارجاع داده شد تا اصلاحاتی انجام شود. یکی از مهم‌ترین مباحثی که قرار شده مورد اصلاح قرار گیرد بحث عرضه خودرو در بورس است چراکه این سیاست هنوز مخالفانی دارد و مقرر شده با انجام اصلاحاتی، طرح نهایی شود.

وی در مورد اینکه آیا در طرح الزامی برای عرضه تمامی محصولات خودرو در بورس در نظر گرفته خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: هدف ما این است که به صورت الزامی همه محصولات در بورس عرضه شود تا از این طریق شفافیت عرضه خودرو افزایش یابد و انگیزه‌ای برای تولید بیشتر برای خودروساز ایجاد شود.

جدی افزود: منتهی وزیر صمت با نحوه عرضه تمامی محصولات خودرو در بورس یک مقدار مخالف است و هنوز به طور کلی در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیر به توافق نرسیده ایم که البته در حال رایزنی و بررسی هستیم و به زودی به یک اتفاق نظری خواهیم رسید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص تأثیر عرضه خودرو در بورس بر قیمت این محصول، اظهار داشت: قطعاً این اقدام، قیمت خودرو را در حاشیه بازار کاهش خواهد داد اما اینکه قیمت حاشیه بازار به قیمت درب کارخانه نزدیک شود، احتمالش کم است.

وی افزود: پیش بینی می‌شود که در صورت تصویب و اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار با قیمت کارخانه ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش یابد؛ به عنوان مثال اگر اختلاف قیمت خودرویی در بازار با کارخانه ۱۰۰ میلیون تومان باشد، پیش بینی بر این است که این اختلاف قیمت حداقل ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان کاهش یابد، اما احتمال اینکه این اختلاف قیمت صفر شود، بسیار کم است.

اما سوالی که همچنان برای مصرف کنندگان و افکار عمومی وجود دارد این است که، این کاهش اختلاف نرخ کارخانه و بازار، قرار است از سریق افزایش قیمت کارخانه اتفاق بی‌افتد، یا پایین آمدن نرخ بازار این اتفاق را رقم خواهد زد؟

منبع مهر


نظرات

 • امین امین (5 آبان 1399 ساعت 15:09)

  بااین طرح پشتیبانی مردم رو نظام از دست میده و مطمعنان همینطورکه در چهل سال دیده ایم سرمایه دار فقط منفعت و سود خودشرو می بینه

 • منصور منصور (5 آبان 1399 ساعت 14:28)

  بازنده بزرگ ماهایی هستیم که تو قرعه کشی فوق العاده با زمان یکساله برنده شدیم، واقعا بیچاره شدیم

 • محمد رضا محمد رضا (5 آبان 1399 ساعت 13:15)

  چرا خجالت میکشید بگید میخوایم با بدبخت کردن مردم قیمت خودرو رو 70 تا 80 درصد گرون کنیم و کلی پول دیگه به جیب بزنیم؟؟؟ همه میدونن که شما قادر نیستید قیمت حاشیه بازار رو پایین بیارید پس قصد دارید قیمت کارخونه رو ببرید بالا. من مصرف کننده نهایی هم قربانی تصمیمات بی اساس شما بشم. چرا خودرو رو دونرخی نمیکنید ؟؟؟ من که از طریق قرعه انتخاب شدم چرا باید چوب بی تدبیری شما رو بخورم؟ دست بردارید از دخالتهای بیجاتون. همون یه ذره سرمایه ما رو که توی بورس به نابودی کشوندید حالا یه ماشین معمولی بی کیفیت از خودرو ساز انحصاری هم نمیتونیم داشته باشیم؟؟؟؟