1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. کاهش فروش خودرو در هفت ماه امسال

کاهش فروش خودرو در هفت ماه امسال

21 آبان 1399
  • 0

با اعلام صورت‌های مالی خودروسازان به بورس، مشخص شد ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو طی هفت ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش فروش مواجه شده‌اند. طبق گزارش منتشره، غول‌های جاده مخصوص تا پایان مهر امسال ۴۴۱ هزار و ۸۳۰ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌اند تا در مقایسه با هفت ماه سال گذشته ۵/ ۲ درصد کاهش را تجربه کنند.

این در حالی است که سه خودروساز بزرگ کشور طی هفت ماه امسال در مجموع حدود ۴۹۷ هزار دستگاه انواع محصولات را به تولید رسانده‌ و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش را به خود دیدند. مقایسه این دو آمار حکایت از اختلاف حدودا ۵۵ هزار دستگاهی دارد، چه آنکه فروش از تولید عقب مانده است.

اگرچه در نگاه نخست، اختلاف این دو آمار و همچنین کاهش فروش نسبت به هفت ماه سال ۹۸، می‌تواند با مساله خودروهای ناقص، طرح‌های فروش خودروسازان و البته شاید هم عدم عرضه (به‌عنوان دلایل کلی) در ارتباط باشد، با این حال اصل مساله ظاهرا چیز دیگری است.

بررسی آمار فروش خودروسازان نشان می‌دهد تنها سایپا با افت فروش مواجه بوده، اما ایران‌خودرو و پارس‌خودرو روندی افزایشی داشته‌اند. ریشه این موضوع نیز احتمالا با مساله تولید در ارتباط است، زیرا در آمار هفت‌ماهه، ایران‌خودرو و پارس‌خودرو با افزایش تیراژ مواجه بودند، اما سایپا روندی نزولی داشت.

بنابراین وقتی تیراژ افت کند، کاهش فروش نیز از تبعات آن خواهد بود. طبعا اگر هر سه خودروساز بزرگ کشور با افت فروش مواجه می‌شدند و در مجموع محصولات کمتری را در مقایسه با تیراژ خود می‌فروختند، آنگاه می‌شد مسائلی مانند خودروهای ناقص و عدم عرضه را به‌عنوان دلایل این اتفاق مطرح کرد. در حال حاضر به‌دلیل کمبود قطعات، خودروسازان امکان تجاری‌سازی همه محصولات تولیدی را ندارند، به نحوی که بخشی از تولید روزانه‌شان راهی پارکینگ‌ها می‌شود. این محصولات که به خودروهای ناقص معروف هستند، یک یا چند قطعه کسری دارند که باید تا زمان تامین آنها، در پارکینگ بمانند، بنابراین امکان عرضه‌شان به بازار و تحویل به مشتریان نیست. بنابراین در مقاطعی ممکن است همه آنچه تولید می‌شود، قابل فروش و عرضه نباشد و شاید در مورد سایپا نیز این اتفاق رخ داده باشد. اما شائبه عدم عرضه خودرو (احتکار) نیز موضوعی است که گاهی در مورد خودروسازان مطرح می‌شود. برخی معتقدند شرکت‌های خودروساز گاهی به عمد بخشی از محصولات تولیدی‌شان را عرضه نمی‌کنند تا زمینه رشد قیمت آنها را فراهم بیاورند. این موضوع البته همواره از سوی خودروسازان تکذیب شده و آنها تاکید کرده‌اند احتکار در شرایط قیمت‌گذاری دستوری و با توجه به جریمه‌هایی که باید بابت تاخیر در تحویل محصولات ثبت نامی بپردازند، توجیه ندارد.

اما طبق آمار منتشره، ایران‌خودرویی‌ها در هفت ماه امسال ۲۲۸ هزار و ۲۶۸ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌اند تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۲۱ درصد رشد را تجربه کنند.

پارس‌خودرو نیز با فروشی ۵۰ هزار و ۱۲۱ دستگاهی، هزار دستگاه نسبت به هفت ماه سال گذشته کمتر محصول به فروش رسانده است. در نهایت اما سایپایی‌ها با توجه به آمار فروش ۱۶۳ هزار و ۴۴۱ دستگاهی شان تا پایان مهر امسال، افتی حدودا ۲۷ درصدی را نسبت به هفت ماه سال گذشته به ثبت رسانده‌اند.نظرات