1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. دلیل ریزش قیمت خودرو طی روزهای اخیر چیست؟

دلیل ریزش قیمت خودرو طی روزهای اخیر چیست؟

30 آبان 1399
 • 5

 

بازار خورو آماده تغییر مسیر می‌شود. حباب بزرگی در بازار خودرو طی سال‌های اخیر شکل گرفت است، از یک سو افزایش قیمت دلار و از سوی دیگر ممنوعیت واردات خورو به کشور، رشد بیش از پیش قیمت خودرو در بازار را رقم زد به طوری که ارزان‌ترین خودروهای بازار ایران پس از کاهشی نزدیک به ۲۵ درصدی در محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان قرار گرفته‌اند . این در حالی است که اسفند ماه سال گذشته ارزان‌ترین خودروها در بازار ایران رنج قیمتی ۵۰ میلیون تومان داشتند.

 رشد شدید قیمت‌ها در بازار به واسطه رشد قابل توجه تورم از یک سو و بالا رفتن انتظارات تورمی از سوی دیگر و همچنین ورود سرمایه گذاران به بازار خودرو با هدف کسب سود و نه خرید خودرو برای استفاده، عوامل مهم افزایش قیمت خودرو تلقی می‌شوند. حالا هر چند انتظارات بر کاهش قیمت‌ها استوار بود اما ریزش قیمت بسیار کند اتفاق می‌افتد . اینجاست که فعالان این صنف و البته مسئولان مرتبط ماجرا را مرتبط با دلالان می‌دانند .

نائب رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران می‌گوید دلالانی که خودرو را گران خریدند حاضر به فروش ارزان آن نیستند و دبیر انجمن خودروسازان نیز دلالان را منتفع اصلی افزایش قیمت خودرو می داند نه خودروسازان و سیاستگذاران را .

فربد زاوه، کارشناس صنعت و بازار خودرو در پاسخ به این سئوال که نقش دلالان در بازارها و البته بازار خودرو چقدر می‌تواند واقعیت داشته باشد؟ گفت: نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت. همین حالا در شرایطی که بازار انتظار کاهش قیمت را دارند، برخی شایعات بر رشد قیمت خودرو بین ۱۵ تا ۳۰ درصد استوار است و همین نشان می دهد دلالانی پر زور با تمام قدرت می خواهند مانع ریزش قیمت‌ها شوند .

وی گفت: با تمام تلاش‌هایی که دلالان می‌کنند و حتی با خریدن برخی سایت‌ها و ... نه تنها توفیقی در شرایط کنونی نداشته اند بلکه همین حالا اگر پرایدی را به بازار ببرید کسی حاضر نیست از شما به قیمت 90 میلیون تومان خریداری کند.

 وی در حالی معتقد است پراید صفر کیلومتر به این قیمت خریدار ندارد که همچنان بسیاری از آگهی دندگان قیمت‌های اعلامی خود را در محدوده 105 تا 110 میلیون تومان نگه داشته‌اند اما نکته مهم این است که بازار با رکودی عمیق روبروست. این نکته که خودروهای پس از ریزش ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومانی هنوز خریدار ندارند از سوی رییس اتحادیه نمایشگاه داران نیز تایید شده است.

وی درباره دلایل از دست رفتن فرصت دلالان در بازار گفت: دلالان روی اتفاقات مربوط و نامربوط سرمایه‌گذاری می‌کنند، آنها تبلیغاتی عجیب و غریبی راه انداخته بودند که پراید دویست میلیون تومان می‌شود و ... چرا که فکر می‌کردند ترامپ در آمریکا رای خواهد آورد. وقتی باختند و فضا از دستشان خارج شد طبیعتا نتوانستند به سرعت ماجرایی جایگزین را بیافرینند و در نتیجه با موج ریزش قیمت دلار و ... خودرو نیز با کاهش قیمت خودرو روبرو شد و انها تلاش خود را برای بالا بردن قیمت و یا حتی ممانعت از ریزش قیمت را به کار بستند.

وی در جواب این سئوال که دلیل عمده رکود بازار انتظار برای کاهش بیشتر است یا اتفاقاتی دیگر زمینه را برای ایجاد این وضعیت ایجاد کرده است؟ گفت: من فکر می‌کنم بخشی از ماجرای رکود در بازار خودرو نیز به نبود قدرت خرید و نبود نقدینگی کافی باز می‌گردد به عبارتی طبقه مصرف کننده واقعی در شرایط کنونی با نبود نقدینگی و کاهش قابل توجه قدرت خرید روبروست.

 

 نظرات

 • ناشناس ناشناس (1 آذر 1399 ساعت 07:23)

  کلاه گشادی که به بهانه افزایش نرخ ارزبرسرمردم رفت وعدم عرضه خودروها توسط دوخودروسازبزرگ کشورباعث افزایش قیمت خودروهاتاسه برابرشدواین توجیه باعث افزایش نرخهای کارخانه ونهایتا صف کشیدن مردم جهت خریدخودروهای بی کیفیت بانرخهای جدیدشد.ازاین بهترچی میتونه براخودروسازباشه .

 • milad milad (30 آبان 1399 ساعت 14:25)

  همش دروغه.پراید131 رو نه نمایشگاه دارا نه مردم کمتر از 120میلیون نمیدن.این خبرها الکیه فقط واسه بار روانیشه.طرف نمیفروشه میگه میخوای اینه قیمت نمیخوای بسلامت.چه برسه به 90میلیون

 • نویسنده نویسنده (30 آبان 1399 ساعت 12:45)

  شخص یک خودرویی رو شُندور عباسی از نمایندگی تحویل گرفته و حالا میخواد از توش ۱۵ درصد سهام مرسدس رو در بیاره مردم فهیم هم متوجه این موضوع قیمت های آبدوخیاری شده اند و با لبخندِ ملیحی از کنار قیمت ها عبور میکنند.

 • Ali Ali (30 آبان 1399 ساعت 11:17)

  کدام ریزش قیمت ۲۰۶ دویست میلیونی ریزش هست؟ دست بردارید پراید هفت میلیونی شده ۱۰۰ میلیونی کجاش ریزش هست؟ خواهشا دیگه نمک به زخم ملت نپاشید

 • شیرزاد شیرزاد (30 آبان 1399 ساعت 10:02)

  استاد دلال چیه کشک چی اگه خودرو ساز ماشینشو بدون هیچ قرعه کشی بفروشه قیمت ماشین بالا نمیره دلال خود خودروساز ه مرد مو بی سواد گیر آوردی