1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. اعلام شرایط جدید واردات خودرو به کشور

اعلام شرایط جدید واردات خودرو به کشور

9 آذر 1399
  • 2

 

حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: کلیات طرح مذکور که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات اخیر کمیسیون صنایع به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه متعادل کردن عرضه و تقاضا و همچنین تبدیل کردن خودرو به یک کالای مصرفی مهمترین اهداف طرح ساماندهی صنعت خودرو است، افزود: تمامی خودروهای مشمول طرح مذکور باید در بورس کالا عرضه شوند، در صورتی که خودروهای مشمول در بورس عرضه نشوند، جرم‌انگاری می‌شود و خریدار مشمول تبصره (1) ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در طرح ساماندهی صنعت خودرو به نوعی واردات خودرو نیز مجاز دانسته شده است، در تشریح شرایط واردات آن گفت: طبق این طرح افراد و خودروسازانی می‌توانند خودرو وارد کنند که خودرو صادر کردند، معادل آن می‌توانند خودرو وارد کنند. همچنین قطعه‌سازان نیز اگر قطعاتی را صادر کنند می‌توانند معادل آن خودرو به کشور وارد کنند.

فیروزی در همین راستا، ادامه داد: افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند می‌توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد کنند و همچنین اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می‌توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس در تشریح بخش دیگری از طرح ساماندهی صنعت خودرو، بیان داشت: بر اساس طرح مذکور خودروهای هیبریدی و همچنین خودروهایی با مصرف سوخت‌های دوگانه نیز از عرضه در بورس معاف هستند و در واقع با این اقدام خودروسازها تشویق می‌شوند که به سمت تولید خودروهایی با این شرایط بروند که در این طرح برای تشویق آن‌ها تسهیلات ارزان قیمتی برای بخش تحقیق و توسعه در اختیار آن‌ها برای داخلی‌سازی و کیفی‌سازی، قرار خواهد گرفت.

 

 نظرات

  • امیر امیر (9 آذر 1399 ساعت 14:41)

    همین ماشینا به دلیل نبود قطعات مصرفی و عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب ه‍زینه های ثانویه ازز بری سنگینی رو به کشور تحمیل میکنن ... این درست نیست تو این وضعیت ... مردم تحت فشارند

  • امیر امیر (9 آذر 1399 ساعت 14:37)

    آخه تو این بحران ارز ؛ واردات کالایی مثله اتومبیل ضروریه؟ حیف ارز که با این زحمت به دست میاد نیست بدیم پول آهن از خارج ماشین وارد کنیم؟ مگه ماشین های خودمون با قیمت معادله ۵۰۰۰ دلار چشونه؟ پول یه موتور ۲۵۰ سی سی وارداتیم نیس