1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. عامل اصلی قفل‌شدن بازار خودرو؛ تقابل انتظارات بین فروشنده و مشتری

عامل اصلی قفل‌شدن بازار خودرو؛ تقابل انتظارات بین فروشنده و مشتری

10 آذر 1399
  • 0

 

تا حدود یک ماه پیش بخش اعظم خریداران بازار خودرو را نه مصرف‌کنندگان، بلکه سرمایه‌گذارانی تشکیل می‌دادند که به‌دلیل حفظ ارزش پول خود یا کسب سود بیشتر اقدام به خرید خودرو می‌کردند. حال با تغییر و تحولات اخیر تعداد این قشر از خریداران در بازار کاهش یافته است.

بیشتر خریداران در ماههای گذشته خودرو را با هر قیمتی که فروشنده اعلام می کرد حاضر به خرید بودند از بیم اینکه نکند فردا مجبور باشد با قیمت بیشتری خرید کنند و با خیال راحت به انتظار می نشستند تا خودروی خریداری کرده را با قیمت بالاتری بفروشند و سود کسب کنند . ولی امان از اینکه خبر نداشتند که بازار خودرو همیشه روی یک روند ثابت حرکت نمی کند و نوسانات همیشه در سمت بالا رفتن قیمت ها نیستند .

اما در طرف مقابل مصرف‌کنندگان واقعی نیز به‌دلیل انتظارات روانی برای کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید خودرو امتناع می‌کنند و این موضوع به‌خودی خود به‌رکود بیشتر در بازار دامن می‌زند.انتظار هم می رود که قیمت خودرو بازهم کاهش یابد.

درسمت مقابل فروشندگان آن دسته از خودروهایی که نسخه صفرکیلومتر آن‌ها در بازار اندک است، از فروش خودرو خود امتناع می‌کنند؛ زیرا بر این باور هستند که افت قیمت‌های فعلی هیجانی است و با توجه به کاهش اندک قیمت ارز، دوباره شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

بدین‌ترتیب این موضوع نیز به رکود بیشتر منجر می‌شود و درنهایت به‌وضعیت فعلی می‌رسیم که شاهد رکودی سنگین در بازار هستیم. وضعیتی که در آن نه متقاضی رغبتی به‌خرید دارد و نه برخی فروشندگان رغبتی به فروش خودرو دارد.

بازار تا شب عید به کدام سو خواهد رفت؟

بخش زیادی از متقاضیان خودرو که به آن نیاز واقعی دارند، اواخر امسال و هم‌زمان با بازار شب عید برای تهیه آن اقدام می‌کنند و اگر تا آن زمان شاهد رخداد خاصی در زمینه صنعت و تجارت خودرو همانند کاهش نرخ ارز، افزایش تیراژ تولید، کاهش تحریم‌ها و آزاد شدن واردات خودرو نباشیم، مجددا کفه تقاضا نسبت به‌عرضه سنگینی خواهد کرد.

بدین‌ترتیب پیش‌بینی می‌شود که در بازار شب عید طبق عادت با افزایش تقاضا مواجه باشیم. ولی در سالهای اخیر شب عید آن شب عید که دلال ها و نمایشگاه داران انتظار دارند اتفاق نیفتاده است . البته احتمالا این افزایش تقاضا درمورد خودروهای وارداتی نسبت به مدل‌های ساخت داخل بیشتر به‌ چشم خواهد خورد. 

 

 نظرات