1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. انجمن قطعه سازان: مشتریان منتظر اصلاح قیمت خودرو باشند

انجمن قطعه سازان: مشتریان منتظر اصلاح قیمت خودرو باشند

14 آذر 1399
  • 1

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: با کاهش قیمت خودرو در بازار ناشی از افت نرخ ارز، قیمت واقعی بازار و کارخانه در یک نقطه‌ یکدیگر را ملاقات خواهند کرد که به مراتب پایین‌تر از نرخ‌های بازار امروز خواهد بود.

آرش محبی‌نژاد در خصوص عوامل کاهش قیمت خودرو در بازار طی یک ماه گذشته اظهار داشت: طرح کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر عرضه خودرو در بورس نخستین عامل موثر بر کاهش قیمت‌ها در بازار است.

وی افزود: طرح ساماندهی مجلس به دنبال حل مشکلات صنعت خودرو در حیطه قیمت‌گذاری است که تامین نقدینگی و رفع نیاز ارزی این صنعت را نیز دربرمی‌گیرد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اشاره به طرح وزارت صمت تحت عنوان حمایت از جهش تولید خودرو گفت: با توجه به اینکه تصویب طرح ساماندهی کمیسیون صنایع مجلس زمان‌بر بوده و به طول می‌انجامد، نمایندگان مجلس، دولت و سیاست‌گذاران صنعت خودرو، ارائه طرحی کوتاه‌مدت با عنوان حمایت از جهش تولید را در جلسه سران قوا در دستور کار دارند.

محبی‌نژاد در خصوص اهداف و نتایج این طرح بیان کرد: در طرح حمایت از جهش تولید، قیمت خودرو در کوتاه‌مدت اصلاح شده و به تبع آن قیمت قطعات تیز تصحیح می‌گردد و در نتیجه قطعه‌سازان مطالبات معوق خود را دریافت کرده و از حاشیه زیان خارج خواهند شد.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین افزایش تیراژ، ارتقای کیفیت و به ویژه واگذاری تعیین قیمت به هیات مدیره خودروسازان خصوصا برای خودروهای لوکس و کم‌تیراژ که 45 درصد خودروهای تولید داخل را شامل می‌شود و قیمت‌گذاری دستوری سایر خودروها به گونه‌ای که تولیدکننده متضرر نشود، از اهداف این طرح است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور اذعان داشت: مجموعه این عوامل زمینه افزایش تیراژ خودروسازان و عرضه بیشتر را فراهم کرده و با نهایی شدن هر یک از این دو طرح، اصولا ثبت‌نام خرید خودرو از سوی متقاضیان به صورت مستقیم از کارخانه میسر خواهد شد.

محبی‌نژاد همچنین با اشاره به تاثیر ترخیص قطعات و مواد اولیه از گمرک در افزایش عرضه یادآور شد: در حال حاضر بخشی از کالاهای دپو شده در گمرک ترخیص شده‌اند و تعهدات معوقه خودروسازان به قطعه‌سازان رو به کاهش است و روند آن به صورتی است که مانع از رشد خودروهای ناقص کف کارخانجات می‌شود و حتی از میزان آن کاسته شده و یا ثابت می‌ماند.

به گفته وی از آنجایی که شاهد تبدیل خودرو به یک کالای سرمایه‌‌ای به منظور حفظ ارزش پول طی چند سال اخیر بوده‌ایم، اکنون این محصول در حال تبدیل به یک کالای مصرفی است و تمامی این عوامل به حذف تقاضای کاذب از بازار منتهی شده است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در آینده افزایش می‌یابد، توضیح داد: علت این امر این است که امکان تولید بیشتر و تحویل مستقیم خودرو به دست مصرف‌کننده از سوی خودروسازی‌ها به پشتوانه قطعه‌سازان فراهم می‌شود و علاوه بر آن خودروهای نگهداری شده از سوی بسیاری از خریداران به بازار عرضه خواهد شد که در حال حاضر نیز شاهد آن نیز هستیم.

محبی‌نژاد با بیان اینکه کاهش نرخ ارز قطعا موجب شکست قیمت‌ها در بازار خودرو و حذف مداوم تقاضای کاذب از این بازار خواهد شد، گفت: کاهش نرخ ارز به صورت مستقیم بر قیمت بازار آزاد اثرگذار است زیرا بازار هوشمند بوده و آگاه از قیمت واقعی خودرو است. هر چند در زمان افزایش بی‌رویه، قیمت این محصول از نرخ‌های جهانی نیز عبور کرده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بدیهی است که با کاهش قیمت خودرو در بازار ناشی از افت نرخ ارز، قیمت واقعی بازار و نرخ کارخانه در یک نقطه‌ یکدیگر را ملاقات خواهند کرد که آن نقطه، قیمت واقعی خودرو است که به مراتب پایین‌تر از نرخ‌های بازار امروز خواهد بود. همچنین قابل ذکر است که کاهش قیمت ارز با افت شدید بهای خودروهای واراتی نیز همراه بوده است.نظرات

  • محمد محمد (14 آذر 1399 ساعت 14:45)

    قیمت کارخانه ای رو بالا میبرند و اسمشو میذارند طرح ساماندهی. واقعا زحمت میکشید مسیولین بی مسولیت. گل بگیرید در اون شورای رفاقت و سازمان حمایت محض از تولید کننده رو. در نبود رغیب آشغالاتونو غالب کنید به مصرف کننده واقعی اونم با قیمتهای کذایی.