1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. اعمال یک سال حبس برای مخدوش کنندگان پلاک خودرو

اعمال یک سال حبس برای مخدوش کنندگان پلاک خودرو

16 آذر 1399
  • 1

طرح ممنوعیت تردد خودروها در زنجان از ساعت 9 شب تا 4 بامداد تمدید شده است .

بنا بر اعلام ستاد کرونا منع تردد شبانه خودرو‌ها که از اول آذر اجرایی شده است دوباره تمدید شده است .

ممنوعیت تردد شبانه خودرو‌های مشمول از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد در همه شهر‌های قرمز و نارنجی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر استمرار دارد.

شهر زنجان با جمعیت بیش از ۴۰۰ هزار نفری ووضعیت نارنجی شامل این طرح است.

 

رئیس پلیس راهور زنجان گفت: رانندگانی که برای فرار از جریمه شدن در طرح ممنوعیت تردد پلاک‌های خود را مخدوش می‌کنند تا دوربین‌ها نتوانند جریمه‌ای برای آنان ثبت کند جرم است.

سرهنگ عظیمی افزود: برای این افراد علاوه بر جریمه نقدی ۶ ماه تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است

شایان ذکر است روشهای مختلفی با پوشاندن پلاک خودرو برای عبور از دوربین های طرح ترافیک وجود دارد و کلا در این زمینه یک فعالیت اقتصادی شکل گرفته است و افرادی هم کسب درآمد می کنند با عبور دادن خودروها از دوربین های طرح ترافیک . ولی در حال حاضر که ممنوعیت رفت و آمد در سطح شهر به وجود آمده است برخی با پوشاندن قسمتی از پلاک خودرو قصد رفت و آمد در ساعات ممنوعه را در سطح شهرها و حتی جاده ها دارند که پلیس به شدت برخورد با این افراد را در دستور کار خود قرار داده است .از روشهای در نظر گرفته شده برای پوشاندن پلاک خودورها که از نظر پلیس غیر قانونی می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

87.jpg
*استفاده از پلاک زیر سپر یا پشت شیشه

*استفاده از طلق روی پلاک

*استفاده از پارچه و دستمال روی پلاک

*ناخوانا کردن پلاک با تغییر شکل اعداد پلاک

*مخدوش کردن پلاک با استفاده از پلاک‌های غیرمجاز


جرم مخدوش کردن پلاک خودرو

دستکاری پلاک خودرو تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می‌شود، رانندگان متخلفی که اقدام به دستکاری پلاک خودرو می‌کنند مجرم محسوب شده و با آنان برابر قانون برخورد می‌شود. بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییری ایجاد و یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به ‌آن الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

86.jpg
مجازات مخدوش کردن پلاک چیزی بیشتر از جریمه نقدی است

در جدول تخلفات رانندگی، جریمه دستکاری پلاک خودرو، ۶۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، اما برابر مقررات کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش کرده باشند، حتما به مقام قضایی معرفی می‌‌شوند و روند قانونی برای آن‌ها پیگیری خواهد شد. بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، دستکاری پلاک وسیله نقلیه، برای متخلف از ۶ ماه تا یک سال حبس، در پی دارد. همچنین خودرو توقیف و فرد متخلف به مقام قضایی معرفی می‌شود.


تفاوت جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو با موتور سیکلت

دستکاری پلاک هر نوع وسیله نقلیه و تردد در معابر عمومی تخلف است و مجازات آن با یکدیگر، تفاوتی ندارد. بنابراین فرقی نمی‌کند که پلاک یک خودرو مخدوش شده باشد یا یک موتور سیکلت. در هر صورت باید جریمه ۶۰ هزار تومانی، توقیف وسیله نقلیه و ارجاع به مراجع قضایی را بپذیرد. اساسا اقدام به انجام چنین کاری به صورت عمد بوده و راننده در آن دخالت دارد، بنابراین قانون هیچ نوع تخفیف و عنایتی به این دست از رانندگان ندارد و به شدت با آنها برخورد قانونی می‌کند.

 

 نظرات

  • معلم معلم (16 آذر 1399 ساعت 20:49)

    سلام و خسته نباشید بنده هر چقدر فکر می کنم تاثیر محدود کردن ماشین ها را در شب آنهم با پلاک بومی در کرونا را بفهم بعد از آنهمه تحلیل و تجزیه جز اینکه که به قصد جریمه باشد به جایی نرسیدم. اگر شما تاثیرش را می دانیذ بنده را راهنمایی بفرمایید. ممنونم