1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. سازمان بازرسی: خودروسازان تنها ۲ هفته فرصت برای تحویل خودروهای پارکینگی را دارند

سازمان بازرسی: خودروسازان تنها ۲ هفته فرصت برای تحویل خودروهای پارکینگی را دارند

17 آذر 1399
 • 4

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: طی دو هفته، تمام خودرو‌های مستقر در پارکینگ‌ها در راستای ایفای تعهدات خودروسازان باید به متقاضیان عرضه شود.

این نکته بسیار مهمی در صنعت خودروسازی کشور و مهمترین دغدغه موجود در بازار می باشد که خودروسازان خودروهای مونتاژ شده خود را در پارکینگ ها نگه داشته و عرضه نمی کنند . البته که همیشه از اتهام احتکار گریخته اند ولی در صورت تجاری سازی و عرضه این خودروها در بازار تا حدود زیادی مشکل نوسانات و التهابات بازار خودروی کشور فروکش و حل خواهد شد .

 نشست بررسی مشکلات خودرو‌های ناقص و تجاری مستقر شده در پارکینگ خودروسازان با حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور، مدیران دو شرکت خودروساز مطرح، معاونان بانک مرکزی، گمرک و مدیرانی از ناجا، محیط زیست، استاندارد، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین درویشیان در این نشست با تأکید بر اینکه تصور مدیریت بازار به منظور سود بیشتر توسط خودروسازان در افکار عمومی وجود دارد، گفت: برغم تحریم‌ها به خصوص در حوزه هسته‌ای، نظامی و دفاعی شاهد پیشرفت‌های حیرت‌آوری هستیم، ولی در حوزه خودرو این وضعیت ملاحظه نمی‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا التهاب بازار خودرو کاهش یابد، افزود: این تلقی در جامعه وجود دارد که می‌خواهند عمدا خودرو‌ها را کف پارکینگ‌ها نگه دارند تا افزایش قیمت خودرو پیدا کند یا شورای رقابت را مجبور به افزایش قیمت کنند که این مسأله منجر به بدبینی در جامعه شده است.

وی در خصوص قطعات وارداتی صنعت خودرو با طرح این سؤال که ایا امکان تولید این قطعات در داخل نیست تا وابستگی به خارج کمتر و قطع شود، تصریح کرد: اگر توانسته‌ایم بالای 90 درصد از قطعات را داخل کشور تولید کنیم، چطور با وجود 5 هزار شرکت دانش‌بنیان، بخشی از این قطعات وارداتی قابل تولید در داخل نیست؟

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص افزایش تقاضای خودرو در کشور، گفت: اگر تولید باشد و عرضه نیز به موقع صورت بگیرد، جو روانی حاکم در جامعه در تقاضا کاهش پیدا خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان هدف از تشکیل این نشست، را بررسی علل وجود خودرو‌های ناقص در کف پارکینگ، تحویل ندادن خودرو‌های تجاری‌سازی شده به متقاضیان و همچنین بررسی مشکلات خودروساز‌ها در این زمینه برشمرد.

وی گفت: طبق آماری که داریم یکی از خودروسازان حدود 31 هزار خودرو آماده تحویل به مشتریان دارد و به نظر می‌رسد، چون ناوگان حمل و نقل مشکل دارد، این امر صورت نمی‌گیرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با طرح این سوال که مشکل نیروی انتظامی در شماره‌گذاری چیست؟ اظهار کرد: حدود 20 هزار خودروی تولیدی توسط دو خودروساز کشور، معطل پلاک و شماره‌گذاری است.

همچنین مدیران 2 شرکت خودروسازی کشور، وابستگی به برخی قطعات وارداتی، مشکل در تأمین ثبت سفارش ارز، افزایش هزینه حمل و برخی مشکلات در حوزه زیست‌محیطی و گمرک را دلیل اصلی مشکلات و عدم به‌موقع عرضه خودرو اعلام کردند.


تا آخر آذر خودرو‌ها از پارکینگ فروش خارج می‌شود

65.jpg

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران‌خودرو با اشاره به اینکه اخیراً مجوز گمرک اختصاصی ایران‌خودرو اخذ شده است و به شکل حمل‌ونقل ریلی نیز خودرو‌ها حمل خواهند شد گفت: ان‌شاءالله تا آخر آذر خودرو‌ها از پارکینگ فروش خارج می‌شود.
سیدجواد سلیمانی مدیرعامل سایپا نیز با تاکید بر ضرورت استفاده از کفی‌های مخصوص حمل و نقل خودرو در کشور، به مشکلات مطرح شده از سوی سازمان محیط زیست در خصوص ساندرو‌های تولیدی که از قطعات منفصله مستقر در گمرک صورت پذیرفته بود، اشاره کرد.

در این نشست سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا نیز اعلام کرد: فرایند شماره‌گذاری به‌صورت سیستمی است و پلیس راهور قادر است روزانه 20 هزار دستگاه خودرو را شماره‌گذاری کند.
رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه شبرنگ پلاک خودرو‌ها وارداتی است، گفت: چنانچه شرکت‌های دانش بنیان در این عرصه با پلیس همکاری کنند، برخی از مشکلات در این مقوله نیز مرتفع خواهد شد.

حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز اعلام کرد خودرو‌های انباشتی طی دو هفته آینده حمل خواهد شد.

نماینده بانک مرکزی درخصوص درخواست افزایش مدت زمان ارائه تعهد ارز توسط خودروسازان گفت: اگر صنایعی درخواست زمان بیشتری بابت ارائه تعهد ارزی دارد، با موافقت وزارت صمت اقدام می‌کنیم.

در این نشست، نماینده گمرک در خصوص مشکلات پیش‌آمده در ارتباط با یکی از قطعه‌سازان عمده در سیستم قضایی و عدم ترخیص قطعات این شرکت از سوی گمرک بیان داشت: ترخیص این قطعات طی چند روز آینده انجام خواهد شد.

9.jpg
دو هفته مهلت دارید

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان به بازرس کل امور صمت سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد تا تمام موارد مطرح در جلسه مورد مطالبه قرار گیرد، خطاب به خودروسازان گفت: طی دو هفته همه خودرو‌های مستقر در پارکینگ‌ها که مشکلاتشان در جلسه مطرح شد، در راستای ایفای تعهدات خودروسازان باید به متقاضیان عرضه و نتیجه آن به سازمان بازرسی کل کشور گزارش شود.

 

 

منبع تسنیم


نظرات

 • حسن حسن (19 آذر 1399 ساعت 00:03)

  دلال خوده خودروسازها هستن چطوری میخوان اینارو از بازار خارج کنن
  وقتی ثبت نام میکنن و بعد از دوسال میگن نقص قطعه داریم نمی تونیم تحویل بدیم
  درصورتی که فقط به خاطر گرون شدن ماشین نمیخوان تحویل بدن به قیمت قبل

 • مهدی مهدی (17 آذر 1399 ساعت 23:24)

  چندسال است که خودروسازان درپارکینگ های بزرگ خودرو دپو کرده وباتحویل قطره چکانی بازارخودروانحصاری دردست دارن حالا فکر کنم سازمان بازرسی تازه تشکیل شده باشد شاید هم ...؟

 • هادی هادی (17 آذر 1399 ساعت 10:17)

  بیش از دوماهه تکمیل وجه کردیم و یکماه پیش هم گفتند ماشینتون آماده است ولی تا بامروز ماشین ارسال نشده.بگذریم از پرداخت پول بیمه و بیمه بدنه که قبلا توسط ایران خودرو پرداخت میشد ولی الان از خریدار میگیرند . این التیماتومها هم کشکه

  عباس عباس (17 آذر 1399 ساعت 21:24)

  جل الخالق
  مگه ایران سازمان بازرسی داره ????