1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. متفاوت بودن قیمت خودروسازان در 3 ماه پایانی امسال با کاهش نرخ ارز

متفاوت بودن قیمت خودروسازان در 3 ماه پایانی امسال با کاهش نرخ ارز

متفاوت بودن قیمت خودروسازان در 3 ماه پایانی امسال
22 آذر 1399
 • 2

 دستور العمل قیمت گذاری به خودروسازان اعلام می شود که درصد افزایش یا کاهش خودرو در هر فصل چقدر است.  

رئیس شورای رقابت ادامه داد: بانک مرکزی تورم بخشی را بر اساس نوع هر خودرو مشخص می‌کند. در هر خودرو نهاده‌های مختلفی مانند فولاد، شیشه و ... استفاده می‌شود و اگر این موارد در طی این ۳ ماه افزایش پیدا کرده باشد،قیمت خودرو نیز براساس آن تعیین می شود.

شورای رقابت تحت فشار قرار گرفته از طرف مردم بابت اینکه حالا که نرخ ارز کاهش یافته است چرا قیمت خودرو در کارخانه کاهش نمی یابد . از طرفی باید دید که این نگاه منطقی سرانجام محقق می شود یا خیر .

شیوا افزود:قطعاتی از خودرو که وارداتی و ارز بر هستند به دلیل اینکه  خودروسازان اکنون از ارز آزاد استفاده می‌کنند، اگر ارز کاهش پیدا کرده باشد، در طول ۳ ماه حتما بانک مرکزی آن را در زمان اعلام تورم بخشی در نظر می گیرد. منتظر هستیم بانک مرکزی تورم بخشی ۳ ماه مهر، آبان و آذر را اعلام کند تا آن را برای فصل زمستان به خودروسازان اعلام کنیم.

وی درباره قیمت خودروهای جدید، گفت: قیمت خودروی شاهین به کارخانه اعلام شده است. قیمت خودروهای جدید بر اساس کلینیک خودرو که روش دلفی است محاسبه می‌کنیم، یعنی بین ۱۰ تا ۱۲ کارشناس مستقل و کارشناس آشنا با خودرو  و افرادی که در مسئله قیمت گذاری تخصص دارند را انتخاب و مشخصات خودرو را تعریف می‌کنیم.  

رئیس شورای رقابت گفت:کارشناسان قیمت‌های مد نظر خود را مطرح می‌کنند و شورای رقابت آن را مصوب کرده و قیمت نهایی را اعلام می کند، تا قیمت نهایی شاهین به خودروساز اعلام شده باشد.

او در مورد خودرو جدید ایران خودرو گفت: هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص این خودرو داده نشده است.نظرات

 • Amir ali Amir ali (22 آذر 1399 ساعت 23:43)

  قیمت شاهین نشون داد که باید بهتون بگن شورای خیانت به مصرف کننده

 • Amir ali Amir ali (22 آذر 1399 ساعت 23:10)

  اون 10 تا 12 تا متخصص بیسواد تو چطوری متوجه نشدند که موتور شاهین با دنا پلاس یکی هست در حالی که قیمت دنا پلاس کارخانه 166 تومنه و تو شاهین رو 267 تومن اعلام کردی!!!!!!!!!
  آقای شیوا دقیقا برو سر اصل مطلب بگو پشت پرده چه خبر؟؟؟؟؟