1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. محصولات ایران خودرو در آذر ماه ۹۹ چقدر ارزان شدند ؟ + جدول

محصولات ایران خودرو در آذر ماه ۹۹ چقدر ارزان شدند ؟ + جدول

24 آذر 1399
  • 2

 

بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن ، بازار ارز به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و وارد روند کاهشی با شیب نسبتا تندی شد. کاهش قیمت ارز به سرعت بر روی بازار خودرو تاثیر گذاشت به نحوی که هم خودروهای داخلی و هم خودروهای وارداتی شاهد کاهش زیادی در قیمت ها بودند . با شروع این روند خرید و فروش در بازار کاهش یافت و خریداران دیگر علاقه ای به خرید خودرو از خود نشان ندادند . 

بازار خودرو در کشور وارد رکود شد و معاملات تقریبا به صفر نزدیک شد . اتفاقاتی که پیش آمده بود همراه شد با قوت گرفتن احتمال برگشت آمریکا به برجام  و همچنین امکان از سرگیری مجدد واردات خودرو به کشور . در انتهای آبان و اوایل آذر ماه با به اوج رسیدن شیوع کرونا و شروع ایجاد محدودیت های کرونایی در کشور به خصوص در شهر های بزرگ و تعطیلی مراکز تعویض پلاک ، شاهد بودیم که بازار خودرو به خواب زمستانی فرو رفت و خرید و فروش خودرو به صفر رسید و قیمت خودرو در بازار تقریبا نامشخص شد.

در روزهای گذشته بعد طرح جدید مجلس مبنی بر خروج ایران از برجام دوباره شاهد تلاطمات و نوساناتی در بازار ارز شدیم که حاصل آن بالا رفتن قیمت ارز در کشور و به طبع آن بالا رفتن حدودی قیمت خودور در بازار بخصوص افزایش نسبی قیمت خودروهای داخلی بودیم به طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۱۷۰ میلیون تومان به حدود ۱۹۰ میلیون توامان و پژو ۲۰۷ اتومات از ۳۶۵ میلیون توامن به بالای ۴۰۰ میلیون تومان و یا پراید ۱۳۱ به بالای ۱۰۰ میلیون تومان جهش پیدا کردند .

در جدول زیر به مقایسه بین قیمت محصولات ایران خودرو در ابتدای آذر نسبت به ۲۳ آذر ماه ۹۹ پرداخته شده است . مشاهده می شود که تمامی خودروها در این بازه زمانی کاهش قیمت را تجربه کردند . بیشترین کاهش قیمت مربوط به پژو پارس اتوماتیک با ۱۵ درصد کاهش و کمترین آنها مربوط به دانگ فنگ اچ سی کراس اتوماتیک با کمتر از نیم درصد کاهش می باشد .

78546.jpg

 

 نظرات

  • محمد محمد (24 آذر 1399 ساعت 18:15)

    اگر محاسبه کنید قیمت خودرو ازسال 95 هم کمتره با این قیمت خودرو سازها زیان می کنند. فقط مشکل اساسی میزان دریافتی وقدرت خریده کارمندوکارگر و کشاورزه که یک چهارم! سال 95 شده . اونم با اومدن دولت جدید درست میشه!

  • احد احد (24 آذر 1399 ساعت 09:29)

    قیمت کارخانه چی اونم کاهش داشته.!!!!