1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. معرفی سه روش کاربردی برای پاک کردن سیستم سوخت خودرو

معرفی سه روش کاربردی برای پاک کردن سیستم سوخت خودرو

29 آذر 1399
  • 0

 

با گذشت زمان و کار کردن زیاد موتور، داخل موتور خودرو به دلایل مختلف کثیف می شود. در داخل میل لنگ، جایی که روغن وجود دارد، قیر روی سطوح پیستون‌ها، حلقه‌ها و بالابر‌ها جمع می‌شود که روغن را به تمام اجزا می رساند.  این امر باعث کاهش توانایی موتور در خنک سازی و روغن کاری می‌شود و از راندمان، عملکرد و عمر موتور می‌کاهد.

در سیستم سوخت نیز همین امر ایجاد می‌شود، گرفتگی انژکتور‌ها یا جت‌های کاربراتور، سوپاپ‌های ورودی و همچنین بالای پیستون‌ها را کثیف می‌کند. اگر سوپاپ‌ها آزادانه حرکت نکنند، در نتیجه تنفس موتورمختل می‌شود. رسوبات کربن روی پیستون‌ها و سوپاپ‌ها می‌تواند منجر به ایجاد نقاط داغ شده که باعث انفجار و یا کاهش عملکرد موتور می‌شود.

 تقریباً هر موتوری، از ماشین‌های چمن زنی  گرفته تا دیزل‌های بزرگ، با همین مشکل روبرو هستند. برای پاک سازی داخل موتور یکی از راه ها، استفاده از رقیق کننده هایی است که  برای تمام انواع موتور‌ها وجود دارد. رقیق کننده ها، به طور خاص ساخته شده اند تا رسوبات، لجن و کربن را از قسمت‌های سخت موتور به صورت ایمن و آهسته جدا و پاکسازی کند تا بتواند از سیستم خارج شود.

74.jpg

این رقیق کننده ها به روانکاری قطعات متحرک، به ویژه در سیستم سوخت کمک می‌کند. مواد افزودنی اتانول باعث خشک شدن مهر و موم‌ها می‌شود و لاک‌هایی باقی می‌ماند که روغن کاری قطعات را دشوارتر می‌کند، درون مخزن سوخت، رقیق کننده آب را جذب می‌کند و اجازه می‌دهد بدون هیچ مشکلی در محفظه احتراق بسوزد.

وقتی رقیق کننده ها، به روغن اضافه می‌شود، لجن های موجود در موتور را تمیز کرده و لکه‌های روغن را از بین می‌برد با اینکار کل روغن موجود در موتور تمیز می شود. اگر در مسیر سیستم سوخت آشغال و ذرات اضافی وجود داشته باشد، مکانیک می‌تواند با باز کردن آن‌ها، نسبت به پاک سازی مسیر اقدام کند. برخی شلنگ‌های سیستم سوخت را نیز می‌توان در صورت لزوم تعویض کرد.

انژکتور‌ها را نیز به منظور تمیز کردن می‌توان شست، ولی برای این که بتوانید به طور کامل آن‌ها را عاری از هر گونه کثیفی کنید،باید شستشوی کامل انژکتور‌ها انجام دهید. منظور از شستشوی کامل باز کردن تک تک قطعات، شستن، تست کردن و نصب دوباره است. یک سیستم سوخت تمیز می‌تواند به بهترین شکل سوخت را در اختیار موتور قرار دهد و علاوه بر کاهش احتمال خراب شدن موتور، مصرف سوخت را نیز کاهش خواهد می دهد.

 

 نظرات