1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. عدم تحویل 10 هزار محصول کامل سایپا - دپوی 92 هزار خودروی ناقص + جدول

عدم تحویل 10 هزار محصول کامل سایپا - دپوی 92 هزار خودروی ناقص + جدول

30 آذر 1399
 • 2

جدیدترین آمار از وضعیت تولید و تحویل خودروسازان طی 9 ماهه امسال نشان دهنده وجود 92 هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان است. در عین حال 10 هزار و 447 دستگاه خودروی کامل در پارکینگ فروش خودروسازان موجود است که کل آن متعلق به سایپا است.

همه اینها در صورتی می باشد که سازمان بازرسی از مهلت ۲ هفته ای به خودروسازان برای تحویل خودروهای مانده در پارکینگ خبر داده بود و خودروسازان هم ادعا کرده بودند که تمامی خودروهای معوق را تحویل داده اند و آمار این خودروها به صفر رسیده است . ولی باز شاهد هستیم که این ادعاها نادرست می باشند .

 

از ابتدای امسال تا 23 آذرماه ایران خودرو و سایپا 653 هزار و 930 دستگاه خودرو تولید کرده اند و میزان تحویل خودرو توسط این دو گروه خودروساز 565 هزار و 511 دستگاه بوده است که 456 هزار و 399 دستگاه مربوط به تحویل تعهدات معوق بوده و 67 هزار و 326 دستگاه نیز مربوط به تحویل تعهدات جاری خودروسازان بوده است.

در عین حال طی این مدت 119 هزار و 405 دستگاه خودرو بابت فروش فوری به مشتریان تحویل داده شده است. همچنین 10 هزار و 447 دستگاه خودروی تجاری در پارکینگ فروش خودروسازان موجود بوده که کل آن به گروه سایپا تعلق دارد.

در مورد تعداد خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا نیز باید به عدد 92 هزار و 49 دستگاه اشاره کنیم که 51 هزار و 303 دستگاه متعلق به ایران خودرو و 40 هزار و 746 دستگاه متعلق به سایپا است.برای عدم تحویل خودروهای تکمیل شده به مشتریان دلایلی مانند مشکل پلاک گذاری مطرح می شود اما سازمان بازرسی کل کشور نیز به این موضوع ورود کرده تا دلیل اصلی آن مشخص شود. 

به این ترتیب مشاهده می‌شود تعداد خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا از ابتدای سال تا 23 آذرماه کمی کمتر از تعداد خودروهای فروش فوری این دو خودروساز بوده است و در عین حال، تعداد خودروهای عرضه شده در طرح های فروش فوری رقم قابل توجهی نیست چرا که در جلسات وزارت صنعت مصوب شده بود هر ماه 25 هزار دستگاه خودرو توسط خودروسازان به روش فروش فوری عرضه شود که با توجه به تعداد کم تحویل خودروهای فروش فوری، این مصوبه اجرایی نشده است. 

58.jpg

 

 

 

 

منبع فارس


نظرات

 • حقیقت بی نوا حقیقت بی نوا (30 آذر 1399 ساعت 11:24)

  خودرورابه متقاضی واقعی نمی دهندفقط به گواهی نامه می دهند وبدین ترتیب آیا می دانیدروزانه چندفقره گواهی نامه صادرمی شود،ای کاش می گفتندبایدیک سال ازمهلت گواهی نامه بگذرد من خودم ده سال است ازمهلت گواهی نامه ام گذشته وهیچ گونه ماشینی ندارم سیزده مرتبه ثبت نام نمودم موفق نشدم ولی بچه یکی ازاقوام که خانواده اش دوتا خودرو دارند یک ماه ازتحویل گواهی نامه نگذشته بود برنده شد و…

 • حسین حسین (30 آذر 1399 ساعت 09:50)

  برخلاف همه دنیا که خودروساز و بانک به مردم خودرو قصدی با یک پیش پرداخت کم و معقول، میدهند، مردم ما باید از خودروسازان و انهم 1 سال قبلش نقد پولشان را پرداخت کنند و تازه سر وفت هم خودروشون را نتوانند تحویل بگیرند!
  خداوکیلی این شد اقتصاد؟! این ‌شد مدیریت؟! این خود، از بزگترین معضل ها هست در یک اقتصاد! تا بوده همین بوده اگه بخوایم شرایط رو هم در نظر بگیریم! صدای کسی هم در بیاد، چون بی منطق و جرزن هستید، صدتا حرف درمیارید و اتهام میزنید! کلاهتان را قاضی قرار بدید، کار به مردم نداریم، اونها دمشان گرم، 40 سال هست، صرفا بخاطر استقلال این کشور و نرفتن زیر بار بیگانه، با تمام بدبختی ها و شرایط ساخته اند، اما شما دولتیها و مسولین، همچنان با ناکارامدی توجیح میکنید تمام اشتباهایتان را!برای یکبار هم که شده ما دلمان کپک زد که ببینیم در این کشور، یک مسول شهامتش رو داشته باشه و بگه اقا، من کارم اشتباه بود، استعفا میدم! و دلیلی جز اینکه ما خودکامه و خودمحور بار امده و حتی بدتر از ان تربیت شده ایم، بنظر ادم نمیرسد! عقده شد برایمان که مسولینمان مثل خیلی از جاهای دنیا، مسولیت پذیر باشند و همه ایرانیها ارزوی مهاجرت به هرجایی بجز ایران نکنند! حتی همین چند کلمه را هم بعید می‌دانم در کامنتتان بگذارید!