1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. آیا روشن شدن چراغ 4WD در خودرو نگران‌کننده است؟

آیا روشن شدن چراغ 4WD در خودرو نگران‌کننده است؟

1 دی 1399
  • 0

 

آیا تا به حال شده که چراغ 4WD (سیستم‌ انتقال قدرت) روی داشبورد خودروی آفرودتان چشمک بزند و بلافاصله نگران این موضوع باشید که ممکن است  با مشکل جدی رو به رو شده باشید؟ وقتی چراغ هشدار روشن می‌شود هرگز نشانه خوبی نیست، اما لزوماً صحت ندارد که سیستم چهار چرخ محرک شما خراب شده باشد.

در ادامه  سه سناریو که ممکن است در هنگام چشمک زدن این چراغ برای خودروی شما اتفاق بیفتد را بررسی می کنیم.

چراغ+4WD.jpg


۱. مورد انتقال بیش از حد گرم شده

در شاسی بلندها و کراس اوور‌های دارای سیستم چهار چرخ محرک سبک که از دنده کم برد بهره نمی‌برند، مشخصات طراحی شرایط رانندگی شدیدتر مانند گل عمیق، خزیدن روی سنگ یا برف سنگین را پوشش نمی‌دهد. اگر متوجه شدید که چرخ‌های خودرو را بدون حرکت رو به جلو می‌چرخانید یا به جایی که نمی‌توانید حرکت کنید گیر کرده اید، ادامه کار  می‌تواند گرمای قابل توجهی را در داخل جعبه انتقال خودرو ایجاد کند.

مورد انتقال همان چیزی است که قدرت را بین محور‌های جلو و عقب تقسیم می‌کند. در صورت گرم شدن بیش از حد، ممکن است دیگر نتواند  کار کند و باعث می‌شود نور 4WD چشمک بزند. گاهی اوقات، چراغ چشمک زن نشان می‌دهد که سیستم تا زمانی که خنک نشود، غیرفعال شده است. بهتر است کتابچه راهنما را بررسی کنید تا بفهمید چراغ چشمک زن در این شرایط دقیقاً به چه معناست.


۲. خرابی سنسور

سیستم چهار چرخ محرک خودرو به اطلاعات شبکه حسگر‌هایی متکی است که همه چیز را از موقعیت دریچه گاز گرفته تا سرعت چرخ تا سرعت انتقال به شما می‌گویند. اگر یک یا چند سنسور به درستی کار نمی‌کنند، این می‌تواند باعث روشنایی نور 4WD روی داشبورد شود. قبل از اینکه تصور کنید این یک مشکل مورد انتقال است، لازم است با مکانیک صحبت کنید.


۳. سیستم به طور معمول کار می‌کند

بسیاری از اوقات، چراغ چشمک زن 4WD دلیلی برای هشدار نیست و این بدان معنی است که سیستم به همان شکلی که طراحی شده کار می‌کند. در  خودروهای آفرودی این چراغ در صورت تقاضا فعال می‌شود، یعنی وقتی شرایط کشش خودرو به آن نیاز دارد، این چراغ روشن می‌شود تا به شما بگوید که فعال شده است. به نوعی، این شبیه به چراغ‌های کنترل پایداری یا کنترل کشش روی داشبورد است که وقتی سیستم‌های مربوطه به کار می‌آیند، نیز روشن می‌شوند.

وقتی می‌بینید که نماد 4WD روی داشبورد روشن است، نترسید. این مراحل عیب یابی را طی کنید تا ببینید وسیله نقلیه شما ممکن است در چه وضعیتی قرار بگیرد. اگر به مشکلی جدی برخوردید،  با مکانیک خود تماس بگیرید.

 

 نظرات