1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. نگاهی به ریزش سنگین قیمت خودروهای وارداتی فقط در 60 روز

نگاهی به ریزش سنگین قیمت خودروهای وارداتی فقط در 60 روز

6 دی 1399
  • 1

 

بررسی‌ بازار خودروهای خارجی در پایتخت نشان می‌دهد همچون بازار خودروهای داخلی و مونتاژی، مشتریان به انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها دست از خرید کشیده‌اند و ریزش بیشتر قیمت‌ها را انتظار می‌کشند.

به‌طور معمول قیمت‌ خودرو در بازار خودروهای خارجی متأثر از قیمت داخلی‌ها تغییر می‌کند، اما دست‌کم در ۱۰ روز گذشته که ثبات تقریبی نرخ ارز را شاهد بودیم به همان نسبت قیمت خارجی‌های بازار نیز بدون تغییر مانده است.

امروز هر دستگاه سانتافه (شاسی‌بلند هیوندایی کره جنوبی) صفر کیلومتر مدل 2017 حدود 1.8 میلیارد تومان قیمت دارد و افرادی که نیازمند پول باشند با مبالغ کمتر نیز حاضر به فروش می‌شوند.

هر دستگاه لکسوس NX که چندی پیش به 3.5 میلیارد تومان قیمت داشت، امروز به 2.7 میلیارد تومان رسیده و بی. ام. و 530 مدل 2018 این روزها 4.5 میلیارد تومان قیمت دارد.

نمایشگاه‌داران می‌گویند: هر دستگاه پاسات صفر کیلومتر (محصول فلوکس واگن آلمان) که تا چندی پیش ۳.۲ میلیارد تومان قیمت داشت، امروز در 2 میلیارد تومان خریدار ندارد و تیگوان (محصول شاسی‌بلند این خودروساز آلمانی) نیز با 2.2 میلیارد تومان بدون خریدار مانده در حالی که تا چندی پیش ۳.۴ میلیارد تومان قیمت داشت.

برخی کارشناسان معتقدند: اگر موضوع واردات خودرو تحقق یابد، حتی با دلار حدود ۲۵ تا ۲۶ هزار تومانی فعلی نیز قیمت‌ها در بازار خودروهای خارجی به‌مراتب کمتر از قیمت‌های این روزها خواهد بود و همچنان نرخ‌ها حبابی است.

به گفته آنان، اگر آن‌طور که برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند قیمت دلار طی ماه‌های آینده در ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان تثبیت شود، ریزش‌ها به مراتب شدیدتر خواهد بود.

 طی چند روز گذشته اخبار واصله حاکی از راه افتادن موجی از انصراف از پیش‌خریدهای انجام شده خودروهای داخلی است، موضوعی که می‌تواند به کاهش یافتن هرچه بیشتر قیمت داخلی‌ها و سرایت آن به بازار خارجی‌ها بیانجامد.

 

 نظرات

  • حسین حسین (6 دی 1399 ساعت 14:54)

    اگرثبت نام کنندها یخرده همت کنندثبت نام نکنندقیمت خودروبرمیگرددبه سابق انشالله انروزرامیبینم دوخودروسازداخلی بازبه مردم التماس بایدبکنند خیلی مردم را اذیت کردندواقعا این همه دلال بازی راخودخودروسازی راه انداخته بودفقط همت میخاد