1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. محصولات جدید سایپا با فرمول قبلی قیمت گذاری شد

محصولات جدید سایپا با فرمول قبلی قیمت گذاری شد

14 دی 1399
 • 3

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در شورای رقابت بر سر رقابتی بودن بازار خودروها موافقت نشد، در مورد نحوه قیمت گذاری محصولات جدید سایپا گفت: همه خودروهای جدید این خودروساز با فرمول قبلی شورای رقابت قیمت گذاری می شوند.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت نسبت به اظهار نظر سازمان بازرسی کل کشور واکنش نشان داد و اعتقاد دارد همچنان که فرمول جدید قیمت گذاری خودروهای ۱۸ گانه شورای رقابت قابلیت لازم برای کنترل قیمت ها را دارد .

رضا شیوا در واکنش به انتقادات مسئولان سازمان بازرسی کل کشور نسبت به دستورالعمل جدید قیمت گذاری خودرو، با بیان اینکه شورای رقابت از خودروسازان دفاع نمی‌کند، گفت: افرادی که به فرمول شورا ایراد می‌گیرند، آن را نفهیمده‌اند. فرمول ما ضریبی دارد که بحث تولید را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل‌شورای رقابت،  قیمت خودرو باید هر سه ماه یکبار براساس تورم بخشی بانک مرکزی افزایش یابد اما دیدیم که تولیدکننده علاقه‌ای به تولید بیشتر ندارد، در نتیجه تنها راه چاره برای رفع انحصار و رانت، افزایش تولید و ترغیب خودروسازان به این کار با فرمول جدید بود.

رئیس شورای رقابت گفت: سه ماه پیش براساس تورم بخشی صنعت خودرو مجوز افزایش قیمت 25درصدی را برای خودروسازان صادر کردیم، چرا آن زمان به این مصوبه ایراد نگرفتند اما حالا به فرمول جدید ما ایراد می‌گیرند؟ با این فرمول حداقل تولید افزایش می‌یابد.

شیوا ادامه داد: منظور ما از افزایش تولید در فرمول جدید، تولیدی است که به عرضه ختم شود در عین حال، همه خودروهای جدید سایپا نیز از فرمول قدیمی شورای رقابت تبعیت می‌کنند.

وی در مورد شائبه حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودروهایی که از نظر این شورا دارای بازار رقابتی هستند نیز گفت: اگر بازار خودرویی، رقابتی باشد ما از قیمت گذاری آن خودرو خارج می‌شویم. در شورای رقابت بر سر رقابتی بودن خودروها موافقت نشد، اگر این اتفاق می‌افتاد از قیمت‌‌گذاری کنار می‌رفتیم. 

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه وزیر صنعت بارها اعلام کرده که در راه افزایش تولید خودرو تلاش می‌کنیم، ادامه داد: اگر خودروسازان افزایش تولید نداشته باشند هیچ افزایش قیمتی مشمول تولیداتشان نخواهد شد.

شیوا با بیان اینکه در جلسات شورای رقابت نماینده سازمان بازرسی نیز حضور داشته است، گفت: نماینده وزیر صنعت نیز در این جلسات خود را به عنوان نماینده تام‌الاختیار معرفی کرده و اظهار داشت که با خودروسازان صحبت شده و قرار است افزایش 50 درصدی خودرو را داشته باشند. وقتی ما مطمئن شدیم که آقایان پشت جریان افزایش خودرو هستند، فرمول جدید را مصوب کردیم و الا با دستورالعمل قبلی ادامه می‌دادیم.نظرات

 • احمد احمد (19 دی 1399 ساعت 11:38)

  دنبال چی هستید .چرا تولید بالا نمیره اگه تولید بالا بره متناسب قیمت هم پایین میاد

 • سعید سعید (14 دی 1399 ساعت 10:34)

  شورای رقابت یه چیز ولی است اصلا نباید درباره قیمت خودروها اظهار نظر کند هم شورای رقابت باعث گرون شدن قیمت خودروها میشه .

  سوسوان سوسوان (14 دی 1399 ساعت 14:42)

  در واقع نام اصلی این شورا ، شورای رفاقت است نه شورای رقابت!!!