1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو شورای رقابت باعث توزیع رانت می شود

فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو شورای رقابت باعث توزیع رانت می شود

فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو باعث توزیع رانت می شود
16 دی 1399
  • 2

اختلاف نظر بین کارشناسان صنعت خودرو و شورای رقابت در خصوص تصمیم جدید این شورا برای قیمت گذاری ۱۸ خودرو همچنان ادامه دارد. نکته ای که مهم می باشد این است که هر طرحی به مرحله اجرا می رسد می بایستی باعث تنظیم قیمت خودرو در بازار گردد وگرنه دور باطل را طی خواهد کرد .

یک کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه فرمول جدید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو باعث توزیع رانت می‌شود، گفت: با این دستورالعمل، اختلاف قیمت کارخانه و بازار همچنان ادامه خواهد داشت.

رسول سلیمانی در یک برنامه خبری اظهار داشت: در فرمول جدید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو، توزیع رانت وجود دارد، رانتی که نصیب مصرف کننده واقعی نمی‌شود.  

وی با بیان اینکه طبق دستورالعمل جدید شورای رقابت 45 درصد خودروهای تولیدی در کشور با قیمتی نزدیک به حاشیه بازار فروخته خواهند شد، افزود: با این وجود، اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه باز هم حفظ خواهد شد و این موضوع هم در خودروهای لوکس و هم در خودروهای پرتیراژ ادامه می‌یابد. 

سلیمانی در عین حال تصریح کرد: حاشیه قیمت‌ها در بازار خودرو افزایش نمی‌یابد، زیرا به قدرت خرید مردم وابسته است، اما قیمت جدید کارخانه قدری کمتر از قیمت بازار خواهد بود. 

وی در مورد راهکار مدیریت بازار خودرو نیز گفت: عرضه خودرو در بورس کالا راهکار این مشکل است و در این صورت خودروساز فقط مجاز خواهد بود، محصولش را از طریق بورس عرضه کند که باعث کشف قیمت واقعی در بورس می‌شود و از قیمت‌سازی توسط واسطه‌ها جلوگیری خواهد شد.  

این کارشناس بازار خودرو ادامه داد: بورس کالا مخالفتی با اصل موضوع عرضه خودرو ندارد، اما نگران است که دخالت‌هایی در عرضه خودرو در بورس صورت گیرد.

منبع فارس


نظرات

  • One One (16 دی 1399 ساعت 19:01)

    قیمت خودرو باید کاهش حداقل 15 درصدی داشته باشه. مردم رو با این کاراو حرفا... نکنین

  • منتقد منتقد (16 دی 1399 ساعت 14:48)

    چه مملکت خر تو خریه یکی میگه خوبه یکی میگه نه اخرشم به نتیجه نمیرسن یه فرمول دیگه میارن بعد میگن دلال مشکل بازار خودروست