1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. نگاهی به آخرین وضعیت خودروهای دپویی باقیمانده در گمرک

نگاهی به آخرین وضعیت خودروهای دپویی باقیمانده در گمرک

4 بهمن 1399
  • 0

سخنگوی گمرک با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۸۳ خودرو در گمرک باقی مانده است و ظاهرا داستان این خودروها تمامی ندارد و مانند سریال های تکراری فقط در حال تکرار و باز پخش می باشد. تمرکزی برای حل این مشکل دیده نمی شود و مشخص نیست چه کسی یا سازمانی ذینفع در این مسئله می باشد.

 ایشان ادامه دادند و گفتند: از این تعداد تنها ۸۴۰ خودرو اظهار گمرکی شده‌اند. مبدا ۴۶۷ خودرو نیز امارات است. سید روح الله لطیفی گفت: پس از ترخیص ۲ هزار و ۳۲۵ دستگاه خودرو از ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو موجود در گمرک، تا ۲۶ شهریور امسال، ۲هزار و ۷۸۳ خودرو در گمرک باقی ماند که از بین اینها ۸۴۰ خودرو به مرحله اظهارگمرکی رسیده‌اند.

وی ادامه داد: بخشی از مابقی خودروها ثبت سفارش ندارند و وزارت صمت با اخذ یا عدم پیگیری مصوبه ثبت سفارش، می‌تواند در مسیر ورود یا متروکه  یا مرجوع شدن این خودروها که ارز آن نیز در گذشته پرداخت شده و چندسال در مبادی ورودی کشور خاک می‌خورند تصمیم بگیرد (حدود هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو)، بخشی از این خودروها نیز تشریفات گمرکی را طی کرده‌اند و بیش از هزار و ۱۶۰ خودرو نیز دارای پرونده قضایی است که بر اساس مصوبه هیات دولت به محض تبرئه در محاکم امکان طی تشریفات ترخیص را خواهند داشت که بخشی از ۸۴۰ خودروی اظهار شده نیز در این مسیر بوده‌اند. 

119.jpg

لطیفی درخصوص خودروهای اظهار شده به گمرک توضیح داد: در بین این خودروها، ۵۵۱ دستگاه در سال ۹۷، ۱۱۱ دستگاه در سال ۹۸ و ۱۷۸ دستگاه در سال ۹۹ در مهلت‌هایی که برای اظهار کالا داده شد، اظهار شدند اما هنوز ترخیص نشده‌اند. 

سخنگوی گمرک ایران پیرامون مبدا خرید این خودروها نیز بیان کرد: مبدا خرید ۴۶۷ دستگاه از این خودروها  امارات، ۱۶۱ دستگاه چین، ۱۰۵ دستگاه  ترکیه، ۴۹ دستگاه عمان ،۴۶ دستگاه آلمان (عمدتا خودروهای شرکت بنز)، ۶ دستگاه هند، ۲ دستگاه ژاپن، یک خودرو قطر و یک خودرو نیز گرجستان است. 

لطیفی تشریح کرد: بر اساس مصوبات دولت ترخیص خودروهایی که حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده  یا خودروهای آمریکایی یا خودروهایی که به سفارش آمریکا ساخته شدند ممنوع است. 

بخشی از خودروهایی که نتوانستند از گمرک پروانه ترخیص بگیرند به خصوص در منطقه آزاد اروند یکی از این دو موضوع را نقض کرده بودند (۸۳ دستگاه)، در حال حاضر ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد نیز اگر آمریکایی باشد قابل انجام نیست.

منبع مهر


نظرات