1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. عوامل آلودگی هوا تنها بنزین و خودرو نیستند!

عوامل آلودگی هوا تنها بنزین و خودرو نیستند!

7 بهمن 1399
  • 1

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در کنار پدیده وارونگی هوا، منابع ثابت یعنی نیروگاه‌ها به دلیل استفاده از مازوت و همچنین موتورخانه‌ها را عامل تشدید آلودگی هوا در زمستان عنوان کرد و از تدوین پیش نویس استاندارد یورو ۵ بنزین خبر داد و گفت که گازوئیل هنوز مطابق استاندارد نیست.

اینها در صورتی می باشد که امسال به علت محدودیت های کرونایی در کشور به شدت مصرف بنزین،برق و گاز در سطح کشور پایین آمده است. از طرفی تعطیلات مدارس، دانشگاهها، رستورانها و سالنهای جشن و عروسی، خوابگاهها و هتل ها و مهمانسراها و بسیاری از دیگر مکانهای تفریحی و توریستی و همچنین خاموشی های در سطح خیابان و کوچه ها، بستن جاده های خروجی از شهرها باعث شده است از بسیاری رفت و آمدها و مصرف انرژی در کشور کاسته شود ولی در آلودگی هوا هیچ تاثیری نداشته باشد که این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد.

 وحید مرندی مقدم در نشستی خبری با بیان اینکه در حال حاضر بنزین تولیدی کشور مطابق استاندارد آلایندگی یورو ۴ است، گفت: پیش‌نویس استاندارد یورو ۵ تهیه و تدوین شده و در آینده نزدیک استاندارد بنزین کشور به یورو ۵ ارتقا خواهد یافت.

وی با بیان اینکه هنوز گازوئیل تولیدی کشور مطابق استاندارد ملی نیست، تصریح کرد: در قانون هوای پاک تا ابتدای شهریورماه امسال به وزارت نفت مهلت داده شده بود تا بنزین و گازوئیل تولیدی مطابق استاندارد ملی باشد و ماده ۱۸ این قانون، جلوگیری از واردات بنزین و گازوئیل غیراستاندارد را بر عهده این سازمان قرار داده است که البته با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات بنزین نداریم.

9.jpg

مرندی مقدم با اشاره به پایان مهلت وزارت نفت برای استاندارد گازوئیل و مازوت، گفت: در حال نمونه گیری برای مشخص کردن استاندارد آلایندگی محصولات هستیم.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد درباره  زمان تصویب پیش نویس استاندارد یورو ۵ بنزین گفت: در این مورد اختلافی بین وزارت نفت و وزارت صنعت وجود دارد که در مورد آن با معاون اول رئیس جمهوری نامه‌نگاری کرده‌ایم و در صورت برطرف شدن، استاندارد یورو ۵ برای بنزین اعمال خواهد شد.

وی همچنین درباره وضعیت کیفی مازوت مصرفی در کشور اظهار کرد: طبق قانون هوای پاک از ابتدای شهریور ۱۳۹۶ برای وزارت نفت مهلت ۳ ساله ای تعیین شد تا نسبت به استانداردسازی مازوت اقدام کند که این مهلت در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۹۹ به اتمام رسیده است. همچنین سازمان محیط زیست موظف است نسبت به کنترل وزارت نفت در مورد فرآورده های سوختی برخورد لازم را داشته باشد. البته ارزیابی ما در مورد کیفیت مازوت آغاز شده که بعد از مشخص شدن نتایج،  آن را منتشر خواهیم کرد.  

وی در درباره استاندارد خودروهای جدید ایران خودرو و سایپا، نیز گفت: مدارک مربوط به دو خودروی شاهین و تارا در دست بررسی است و با توجه به پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه توسط خودروهای دیگر این خودروسازان، به احتمال زیاد این دو خودرو به روز، استانداردهای یاد شده را پاس خواهند کرد.


اذعان مسئولان به مصرف مازوت!

این مقام مسئول در ادامه یکی از دلایل تشدید آلودگی هوا در زمستان را منابع ثابت آلودگی در کنار وارونگی هوا عنوان کرد و گفت: فقط خودرو و بنزین عامل آلودگی هوا نیستند، بلکه در زمستان منابع ثابت شامل نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها و منازل به منابع متحرک مثل خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده اضافه می‌شوند. همچنین برخی از نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها به دلیل کمبود گاز در فصل زمستان ناچار به استفاده از مازوت می‌شوند که حجم آلودگی آن با خودرو قابل قیاس نیست.  

منبع ایسنا


نظرات

  • محمد محمد (7 بهمن 1399 ساعت 11:56)

    اگر واقعا به فکر آلودگی هواین اول کیفیت بنزین و گازوییل رو درست کنین شهر ما با وجود جعیت نزدیک ۲ میلیون نفر و آلودگی شدید هوا هنوز یه جایگاه سوخت یورو ۴ نداره و همه یورو ۲ هستن !
    جای دیگه ای رو مثال میزنم چرا در شهری مثل خوانسار باید هوا آلوده بشه ؟ اونجا هم مازوت میسوزونند؟