1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. مشکل خودروهای بنز و ب ام و مانده در گمرک فقط استاندارد است؟

مشکل خودروهای بنز و ب ام و مانده در گمرک فقط استاندارد است؟

8 بهمن 1399
  • 0

بیات معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: در ۱۰ ماه نخست سال ۴۰ هزار اظهارنامه صادر شده است، خیلی از کالا‌ها ممکن است اظهارنامه دریافت نکنند. در برخی موارد کالاها سازمان ملی استاندارد تکلیفی ندارد، ۱۰۰ محموله غذایی وجود دارد که اظهارنامه را نگرفته اند.

او ادامه داد: اکنون روغن پالم، قطعات خودرو، ورق‌های فولادی و پمپ آب در گمرکات مانده اند که غیر استاندارد هستند.

بیات گفت: در مراحلی چایی های وارداتی را آزمایش کردیم کردیم که استاندارد لازم را نداشتد.

او با اشاره به ممنوعیت واردات خودرو‌های آمریکایی بنز و بی ام و بیان کرد: برای واردات خودرو فقط الزامات سازمان استاندارد مطرح نیست و وزارت صمت آن را به ما اعلام می‌کند و تعیین و تکلیف آن بر عهده وزارت صمت است. از آنجایی هم که ورود خودروهای آمریکایی رو رهبر ممنوع اعلام کرد دیگر کاری از دست ما بر نمی آید.

بیات گفت: به عنوان مثال یک خودروی نو نباید بیش از ۱۰۰ کیلومتر پیموده باشد که برخی از خودرو‌های مانده در گمرک استوک و دچار نقص فنی هستند. هر شرکتی برای واردات نیاز است گواهی تعلیق بگیرد؛ شرکت‌های وارد کننده هیچ کدام گواهی ارائه نداده اند.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: خودرو‌هایی که استوک هستند را نمی‌توانیم وارد کنیم، وقتی خودرویی را نتوانیم وارد کنیم حکم قاچاق را دارد و سازمان املاک تطبیقی با آن برخورد خواهد کرد. خودرو استوک آمریکایی و غیره را نمی‌توانیم وارد کنیم.نظرات