1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. آیا قیمت کارخانه ای خودروهای داخلی کاهش می یابد؟

آیا قیمت کارخانه ای خودروهای داخلی کاهش می یابد؟

8 بهمن 1399
 • 3

حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو در خصوص کاهش قیمت خودرو در کارخانه، گفت: کاهش قیمت خودرو بستگی به سیگنال های سیاسی دارد، هر چقدر این سیگنال پررنگ باشد، انتظارات متفاوت تر خواهد شد. در حال حاضر سیگنالهای خوبی مخابره شده است هم از داخل کشور و هم از طرف کشورهای خارجی به خصوص آمریکا. با روی کار آمدن بایدن امید زیادی می رود مشکلات صنعت خودرو در کشور کاهش یابد.

او بیان کرد: خوش بینانه ترین حالت این است که تحریم ها لغو شود و به سمت درآمدهای ارزی برویم و همین عامل باعث ایجاد تحولاتی بزرگ در صنعت خودرو خواهد شد. قیمت کارخانه ای خودرو تابع نهاده های تولید است، اگر قیمت تمام شده نهاده های تولید کاهش یابد، در نهایت روی قیمت نهایی خودرو تاثیر خواهد گذاشت. در این صورت می توان انتظار داشت که قیمت خودرو در بازار هم ایران هم کاهش بیشتری داشته باشد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: طبیعتا با کاهش قیمت نهاده های تولید، قیمت نهایی خودرو نیز کاهش می یابد و کاهش قیمت نهاده های تولید بستگی به نرخ ارز دارد.

کریمی با بیان اینکه زمانی که حباب قیمت خودرو بترکد، قیمت آن به کف می رسد، گفت: قیمت خودرو با شاخص اقتصادی سنجیده می شود، وقتی قیمت خودرو در حاشیه بازار به قیمت کارخانه برسد، تقاضا در بازار آزاد کم می شود و در نهایت زمانی که قیمت کارخانه کم شود، به دوران قبل یعنی زمانی که خودروسازان برای فروش خودرو وام می دادند یا به صورت لیزینگی اقدام به فروش می کردند و ... بر می گردیم. 

این کارشناس صنعت خودرو پیش بینی قیمت خودرو را وابسته به سیگنال های سیاسی دانست و گفت: اگر بخواهیم خوشبینانه بگوییم، قیمت خودرو به قیمت کارخانه نزدیک خواهد شد اما این کار نیاز است تا حباب قیمتی که به وجود آمده بترکد، اکنون در مرحله حباب قیمتی هستیم و نمی توان به صراحت بگوییم که قیمت ها در چند روز آینده کاهش می یابد.نظرات

 • Ali Ali (9 بهمن 1399 ساعت 04:07)

  قیمت کارخانه ای خودرو تابع نهاده های تولید است، اگر قیمت تمام شده نهاده های تولید کاهش یابد، در نهایت روی قیمت نهایی خودرو تاثیر خواهد گذاشت.


  آقا این چه حرفیه؟چطور موقع بالا رفتن دلار قیمت کارخانه تابع نرخ ارز میشه ولی موقع پایین اومدن تابع نهاده های تولید؟
  جالبه حرفی از کاهش قیمت هم نمیزنه و میگه فروش اقساطی میشه....
  دستتون دیگه رو شده ولی چه کنیم که مجبوریم و انتخاب دیگه ای واسه خرید خودرو در کشور وجود نداره

 • مهدی مهدی (8 بهمن 1399 ساعت 17:23)

  دوروز پیش بودکه سایناوکوئیک اس راکارخانه گران کردبعداین خبرشماکه کارخانه خودروارزان میکنن دیگه آخرشههههههههههههه...

 • میثم میثم (8 بهمن 1399 ساعت 10:33)

  یه کم دگه تحمل کنیم از حالت اصحاب کحف درمیایم میرسیم به حالت بمباران هیروشیما