1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سرانجام چه زمان شورای رقابت در مورد قیمت خودروها تصمیم نهایی را می گیرد؟

سرانجام چه زمان شورای رقابت در مورد قیمت خودروها تصمیم نهایی را می گیرد؟

14 بهمن 1399
 • 3

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه بعد از رصد اقتصاد کشور طی 2 ماه آینده در خصوص قیمت گذاری خودروها تصمیم می گیریم، گفت: قیمت گذاری خودرو وظیفه شورای رقابت است و اینکه به سازمان دیگری مانند کمیته خودرو محول شود، شایعه است.

تصمیم اخیر شورا مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا با مخالفت و اعتراض جدی این خودروسازان همراه شد ولی شورای رقابت بر تصمیم اخیر خود پافشاری کرد.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است قیمت گذاری خودرو به کمیته خودرو واگذار شود؟ اظهار داشت: طبق قانون، قیمت گذاری خودرو وظیفه شورای رقابت است. این موضوع که قیمت گذاری خودروها به سازمان دیگری مانند کمیته خودرو محول شود، شایعه است.

وی همچنین درباره خصوصی سازی شرکت های خودروساز گفت: در حال حاضر خودروسازان خصوصی هستند، یعنی دولت کمتر از ۲۰ درصد در این صنعت سهم دارد، بنابراین می‌توان گفت از نظر قانونی خودروسازان دولتی نیستند و خصوصی هستند.

رئیس شورای رقابت ادامه داد: بر اساس قانون مجلس، خودروسازی جزء صنایعی است که دولت می تواند تا ۲۰ درصد سهم در آن را داشته باشد، هم اکنون دولت تنها ۲۰ درصد در خودروسازی سهم دارد و مدیریت این بخش را در دست دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است از این به بعد، ۶ ماه یکبار قیمت کارخانه ای خودرو افزایش پیدا کند؟ گفت: وظیفه شورای رقابت است که دستور العمل قیمت کالاهای انحصاری را اعلام کند. قرار بر این بود که هر ۳ ماه یکبار و با توجه به نرخ تورم بخشی قیمت خودرو افزایش پیدا کند، اما با رویه به وجود آمده و کاهش نرخ ارز قرار است این اقدام از ۳ ماه به ۶ ماه یکبار تغییر پیدا کند، در ضمن باید ۲ ماه آینده اقتصاد کشور رصد شود، بعد شورا تصمیم بگیرد.نظرات

 • علی علی (14 بهمن 1399 ساعت 23:11)

  خیلی جالبه چندتا نکته از حرفاش...
  اگه طبق فرمایش شما خودروسازی خصوصی و شخصی شده چرا دولت مدیرعامل واسه این شرکتها تعیین میکنه؟
  دوم اینکه چرا واردات خودرو را آزاد نمیکنه؟
  سوم اینکه چرا زیان انباشته سالی ۴۰ هزار میلیارد تومنی طبق فرمایشات ماه گذشته خودتون رو از جیب ملت به این خودروسازها پرداخت میکنه و سودی هم بهش نمیرسه؟
  چهارم اینکه خیلی باحالین واقعا....یعنی چی که شورای رقابت با افزایش نرخ ارز موظف هست که هر سه ماه یکبار افزایش قیمت بده و با کاهش نرخ ارز بجای کاهش دادن قیمتها هر ۶ماه یکبار افزایش قیمت بده؟
  ما مردم رو چی فرض کردین؟
  واقعا مارو گیر آوردین؟؟؟

 • بهنام بهنام (14 بهمن 1399 ساعت 21:03)

  باز دم شورای رقابت گرم. وگرنه خودروساز ها عرضه قطره چکانی میکنن و گرون میکنن پشت سر هم

 • افشین افشین (14 بهمن 1399 ساعت 13:34)

  لطفا شورای رقابت اصلا حرف نزنه چون هر زمان لب باز کرده قیمت خودرو نجومی رفته بالا بعد حرفشو یه جورایی تصحیح کرده یا پس گرفته قیمت قطره ای اومده پایین